Blisko ludziProdukty dla niemowląt a rozszerzanie diety – na co warto zwrócić uwagę?

Produkty dla niemowląt a rozszerzanie diety – na co warto zwrócić uwagę?

Produkty dla niemowląt a rozszerzanie diety – na co warto zwrócić uwagę?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.03.2019 10:28, aktualizacja: 12.04.2019 18:15

Wielu rodziców zastanawia się, jak prawidłowo przeprowadzić rozszerzanie diety malucha. Ważna jest nie tylko odpowiednia wiedza w tym zakresie, ale także umiar, cierpliwość i uważna obserwacja reakcji dziecka. Jak wykorzystać schemat żywienia niemowląt w planowaniu codziennego menu pociechy? Jakie produkty wziąć pod uwagę, komponując jadłospis rocznego dziecka?

W pierwszych miesiącach życia najlepszym pokarmem dla dziecka, w pełni zaspokajającym jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jest mleko mamy. Według ekspertów dzieci powinny być karmione wyłącznie w ten sposób do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Ale maluch szybko rośnie, rosną także jego potrzeby – również w zakresie jedzenia. W pewnym momencie konieczne jest rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka. Rodzice muszą podjąć decyzję, od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka, jakie produkty można mu podać na początek oraz w jakiej postaci. Co zrobić, aby dziecko zaakceptowało nowe propozycje? Tu przychodzi z pomocą schemat żywienia niemowląt, który zawiera zalecenia dotyczące tego, jak powinno przebiegać prawidłowe rozszerzanie diety dziecka do czasu aż ukończy ono 1. rok życia.

Rozszerzenie diety pod kontrolą specjalistów

Schemat żywienia niemowląt to porady dotyczące karmienia dzieci w pierwszym roku życia. Zawiera informacje dotyczące tego, jakie pokarmy, w jakiej ilości i o jakiej konsystencji, a także w którym miesiącu życia powinny zostać wprowadzone do diety dziecka. Opracowała go Sekcja Żywienia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, z którą współpracują pediatrzy, lekarze rodzinni, dietetycy i rodzice małych dzieci. Jest oparty na najnowszych badaniach – warto więc korzystać z aktualnej wersji zaleceń, aby móc uwzględniać je w diecie malucha. Schemat żywienia zawiera bardzo ważną informację: to od rodziców zależy, co podadzą dziecku, kiedy i w jakiej formie, ale maluch ma prawo sam decydować, czy zje to, co mu proponują oraz w jakiej ilości.

Dieta niemowlęcia a jadłospis rocznego dziecka

Zgodnie z najnowszym schematem, rozszerzanie diety maluszków można zacząć najwcześniej po 4. miesiącu życia. Jakie produkty podać małemu smakoszowi jako pierwsze? Oczywiście najbezpieczniejsze, czyli takie, których jakości i pochodzenia jesteśmy pewni. Sprawdzą się tu gotowe posiłki dla niemowląt. W Polsce zwykle pierwszym serwowanym warzywem jest marchewka, a owocem – jabłko. Jeśli rodzic chce mieć pewność, że daje swojemu dziecku produkt przygotowany zgodnie z zaleceniami dotyczącymi żywienia najmłodszych, może sięgnąć po gotowe przeciery z warzyw i owoców, np. Gerber. Wśród nich znaleźć można linię Gerber Organic. To produkty organiczne, co oznacza, że surowce, z których powstały, pochodzą z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, gdzie dba się o środowisko i troszczy o dobre warunki życia zwierząt. Następnie, gdy maluszek pozna już smak pierwszych warzyw, a później owoców, można zaproponować dziecku niewielką ilość kaszki – na początek dobrym wyborem będzie jej bezglutenowy wariant w postaci kleiku dla niemowląt. Aby zapewnić maluszkowi łagodne i bezpieczne poznawanie nowych smaków warto to robić stopniowo. Gdy dziecko oswoi się z pierwszymi zbożowymi smakami i zaakceptuje produkty bezglutenowe, zacznijmy podawać mu kaszki produkowane na bazie zbóż glutenowych, np. pszenicy lub owsa. Dostarczą dziecku cennego żelaza i witamin, a także zaspokoją jego rosnące zapotrzebowanie na energię!

Jakie produkty powinny znajdować się natomiast w diecie malucha, który ma za sobą 12. miesiąc życia? Planując jadłospis rocznego dziecka, rodzice muszą pamiętać, że potrzeby żywieniowe maluszka rosną wraz z wiekiem. W diecie małych dzieci powinny znajdować się wszystkie produkty wprowadzone, gdy miało miejsce rozszerzanie diety. Jadłospis rocznego dziecka może zawierać także inne produkty, jak np. soki i nektary przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia.

To warto wiedzieć!

Rozszerzania diety nie należy rozpoczynać zbyt wcześnie, niemniej jednak lekarze i dietetycy zalecają również, aby bez ich wyraźnego wskazania nie opóźniać tego etapu. Najpóźniej po 6. miesiącu życia dziecko powinno zacząć poznawać inne smaki niż mleko mamy. Nowości należy wprowadzać powoli i pojedynczo, dając sobie czas na obserwowanie reakcji pociechy, a maluchowi – na oswojenie się z nimi. Rodzice nie powinni więc się martwić, gdy dziecko początkowo niechętnie podchodzi do proponowanych mu nowości – ma dużo czasu, żeby je zaakceptować. Postarajmy się zapewnić maluszkowi możliwie jak najłagodniejsze odkrywanie świata nowych smaków i stopniowo zapoznawajmy go z nowymi produktami.

Schemat żywienia to podpowiedź dla rodziców, jak układać menu dziecka. Prawidłowo stosowany, ułatwia rozszerzenie diety i pomaga oswoić malucha z nowymi smakami. Warto pamiętać jednak, że wraz z rozwojem dziecka rosną jego potrzeby żywieniowe – roczny maluszek będzie potrzebował innej diety niż kilkumiesięczne niemowlę!

Artykuł powstał we współpracy z Nestlé

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także