UrodaProstowanie nosa - jak wygląda operacja plastyczna nosa?

Prostowanie nosa - jak wygląda operacja plastyczna nosa?

Prostowanie nosa to powszechna operacja plastyczna, na którą pacjenci decydują się zarówno z powodów zdrowotnych, jak i estetycznych. Choć korekta nosa jest nieprzyjemnym i często dość bolesnym zabiegiem, bez wątpienia efekt wart jest poświęcenia. Jak wygląda prostowanie nosa?

Prostowanie nosa - jak wygląda operacja plastyczna nosa?
Źródło zdjęć: © iStock.com | MangoStar_Studio
Anna Bator

21.06.2018 | aktual.: 10.03.2019 20:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Operacja plastyczna nosa - rodzaje

Korekta nosa możliwa jest przy pomocy dwóch metod:

  • operacji miękkich części nosa - do nich zaliczamy skrzydełka nosa oraz chrząstkę boczną,
  • operacji części twardych, a więc kości nosa.

Pierwsza z nich wykonywana jest poprzez cięcie w kształcie litery "W" i pozwala na plastykę nosa. Drugi rodzaj polega na nastawianiu części kostnej nosa. Najczęściej wybierany jest w przypadkach garbu na nosie, krzywego nosa, czy złamanego. Prostowanie nosa możliwe jest także przy pomocy septoplastyki.

Czym jest septoplastyka?

Septoplastyka jest dość powszechnym zabiegiem laryngologicznym polegającym na korekcie przegrody nosowej. Może być ona skrzywiona m.in. z powodu odkształcenia, jak również przewlekłych chorób laryngologicznych. Zabieg septoplastyki przeprowadza się zwykle poprzez wycięcie przegrody nosowej i ponowną jej rekonstrukcję.

Co warto wiedzieć przed korektą nosa?

Prostowanie nosa możliwe jest tylko wówczas, gdy nos zostanie ukształtowany. Dzieje się to w wieku ok. 15 lat u dziewczynek i ok. 18 lat u chłopców. Z tego też powodu korektę nosa zaleca się przeprowadzać już u osoby dorosłej. W wyjątkowych sytuacjach, np. na skutek urazu bądź problemów z oddychaniem, specjalista może podjąć decyzję o wcześniejszym zabiegu.

Objawy krzywej przegrody nosowej

Prostowanie nosa może być konieczne w przypadku krzywej przegrody nosowej. Jej skrzywienie może być naturalne, jak również powstać na skutek uderzenia bądź złamania nosa. Niestety w wielu przypadkach może powodować nie tylko problemy z oddychaniem czy głośne oddychanie (świszczące), ale także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zapalenie zatok bądź gardła.

Krzywa przegroda to także problemy laryngologiczne, zwłaszcza zapalenie ucha, zatykanie uszu, czy krwotoki z nosa. Wiele osób zauważa pogorszenie jakości snu po skrzywieniu przegrody, spowodowane m.in. chrapaniem i zaburzeniem drożności nosa.

Prostowanie nosa - przygotowania do zabiegu

Operacja plastyczna nosa, podobnie jak inne operacje, wymaga przedłożenia kompletu badań. Wśród nich wymagana będzie m.in. grupa krwi, niedawno wykonywana morfologia, jak również wynik poziomu cukru we krwi czy też badania hormonalne, w szczególności TSH u kobiet. Przed operacją pacjent dostanie skierowanie na RTG nosa i zatok bądź inne badania dotyczące chorób przewlekłych.

Prostowanie nosa - jak wygląda operacja?

Technika operacji nosa zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Inaczej wygląda operacja przegrody, inaczej zaś prostowanie grzbietu (rynoseptoplastyka)
.

Zwykle operacja polega na nacięciu słupka nosa i formowaniu określonego kształtu. Blizny po korekcie nosa nie są widoczne. Niestety zabieg jest powszechnie uznawany za bolesny. Rekonwalescencja może trwać nawet rok.

złamany nosoperacja nosaoperacja plastyczna
Komentarze (3)