Operacja nosa - wskazania i koszt zabiegu korekty nosa
Operacja nosa jest zabiegiem, który pomaga zwalczyć urodowe niedoskonałości. Ważne jest jednak, by do zabiegu podchodzić z należytą ostrożnością i najpierw dobrze przemyśleć, czy operacja na pewno jest potrzebna. Jak przygotować się do plastyki nosa i jak wygląda?
02.07.2018 | aktual.: 10.03.2019 20:02
Korekta nosa - wskazania
Korekta nosa to zabieg, o którym marzy wiele osób, ale tak naprawdę nie tak wiele go potrzebuje. Niejednokrotnie zdarza się, że chirurg plastyczny musi przekonywać pacjenta, że w jego przypadku plastyka nosa nie jest konieczna. Tym bardziej, że zabieg jest inwazyjny, a efekt trudno w stu procentach przewidzieć.
Zabieg korekty nosa, np. zmniejszanie nosa, wykonywany jest zwykle przez chirurga plastycznego albo laryngologa, przy czym istotne jest, by lekarz miał wiedzę w obu tych dziedzinach. Osoby operujące nos są szkolone w Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy, ponieważ z jednej strony celem operacji zwykle jest poprawa wyglądu nosa, ale z drugiej musi on też pozostać drożny.
Na plastykę nosa najczęściej decydują się osoby po urazach lub z nosem odbiegającym od ogólnie przyjętych norm estetycznych. Zdarza się jednak, że operację trzeba wykonać u osoby ze źle funkcjonującym, najczęściej niedrożnym nosem.
Przygotowanie do operacji nosa
Operacja nosa to zabieg inwazyjny, przed którym należy wykonać całą serię badań takich jak badanie krwi, moczu oraz serca. Lekarz przeprowadza badanie endoskopowe nosa oraz rynometrię, która polega na sprawdzeniu i ocenie drożności nosa.
Przed zabiegiem pacjent musi zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz, jeśli to konieczne, odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi. Kobiety nie powinny przechodzić zabiegu plastyki nosa w czasie miesiączki lub tuż przed jej rozpoczęciem. Plastyki nosa nie można wykonywać u pacjentów z niektórymi chorobami. Należą do nich cukrzyca, astma, alergia oraz nadciśnienie tętnicze.
Plastyka nosa - jak wygląda zabieg?
Zabieg plastyki nosa trwa zazwyczaj około dwóch godzin i przeprowadzany jest w pełnej narkozie. W dniu zabiegu pacjent przychodzi do placówki medycznej i zostaje w niej na jedną noc. Lekarz posiada specjalne lupy, a cięcia wykonywane są głównie we wnętrzu nosa, chociaż nie jest to regułą i zdarza się, że lekarz wykonuje cięcia na zewnątrz. Pozwala to na bardziej precyzyjne określenie kształtu nosa w przyszłości.
Po zakończeniu zabiegu plastyki, na nos zakładane są dwa opatrunki. Jeden z nich to wkładka zainstalowana wewnątrz nosa, której głównym zadaniem jest hamowanie krwawienia pooperacyjnego. Jest ona usuwana na około tydzień po zabiegu. Drugi to opatrunek termoplastyczny, którego celem jest usztywnienie kości i przegrody nosowej. Temperatura opatrunku stopniowo ulega zmniejszeniu i ostatecznie po około tygodniu należy go zdjąć.
Wygląd pacjenta bezpośrednio po zabiegu jest daleki od wyobrażeń. Przede wszystkim na skutek plastyki nosa pojawiają się obrzęki w obrębie nosa i twarzy. Dodatkowo, może nastąpić wyciek wydzieliny surowiczej z krwią oraz pojawiają się sińce na powiekach.
Zobacz także
Korekta nosa - cena
Zabieg korekcji nosa nie jest tani. W prywatnej klinice za poprawę wyglądu nosa trzeba zapłacić od 10 do 17 tysięcy złotych. Zdarza się, że korekta nosa refundowana przez NFZ, jednak nie są to częste przypadki.