Wsyp do dziur przyprawę. Zapomnisz o nornicach

Wsyp do dziur przyprawę. Zapomnisz o nornicach

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.02.2024 12:27, aktualizacja: 07.03.2024 09:51

Nornice wydają się sympatyczne. Nie dajmy się jednak zwieść ich uroczemu wyglądowi. Obgryzają korzenie i krzewy, wyjadają nasiona. Są aktywne głównie w nocy, a efekty ich działalności są trudne do przeoczenia. Czy istnieje sposób, aby pozbyć się ich z ogrodu?

Jeśli chodzi o szkody, które nornice mogą wyrządzić w ogrodzie, można je porównać do kretów. Te ostatnie, jak wiadomo, są obiektem wyjątkowej antypatii ogrodników. Nornice, podobnie jak krety, są w stanie dokonać poważnych zniszczeń w ogrodzie w przeciągu zaledwie jednej nocy. Jak więc skutecznie się ich pozbyć?

Dlaczego nornice są uważane za szkodniki?

Nornice to niewielkie szkodniki, które, choć wyglądem przypominają dużego chomika i pokryte są brązowo-rudym futerkiem, nie są sympatycznymi zwierzętami - zwłaszcza gdy przedostaną się do ogrodu. Wówczas wychodzi z nich ich niszczycielska natura.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nornice nie zapadają w sen zimowy, przez co mogą rujnować ogród przez cały rok. Podobnie jak wcześniej wspomniane krety, poruszają się w wybudowanych przez siebie podziemnych korytarzach. Budując je, potrafią zniszczyć systemy korzeniowe roślin, co zwykle kończy się ich obumarciem.

Sposób na pozbycie się nornic z ogrodu

Nornice żywią się owocami, roślinami i nasionami. Czasami zdarza się, że spożywają także zielone łodygi, ostatecznie niszcząc rośliny. Ich obecność w ogrodzie nie zwiastuje niczego dobrego. Istnieje jednak sposób, który skutecznie odstraszy nornice z ogrodu. Jest tani i humanitarny - w żaden sposób nie sprawi im bólu.

Nornice odstrasza kapsaicyna, która jest obecna w papryczce chilli. Jeśli chcesz pozbyć się nornic z ogrodu, posyp tunele wykopane przez nornice chilli. Przyprawę znajdziesz w każdym sklepie. Możesz pokusić się też o przygotowanie oprysków na tunele, drzewa i krzewy.

Jak go przygotować? Wymieszaj papryczkę chilli z litrem wody i wlej specyfik do atomizera. Spryskaj nim wejście do tuneli, a także krzaki i drzewa, którymi nornice mogłyby się zainteresować. Zapach kapsaicyny skutecznie odstraszy szkodniki.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także