Prosty trik ogrodnika. Już nigdy nie kupisz czosnku

Prosty trik ogrodnika. Już nigdy nie kupisz czosnku

Czosnek można samodzielnie uprawiać w domu
Czosnek można samodzielnie uprawiać w domu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ola20
28.03.2023 12:49, aktualizacja: 10.02.2024 14:14

Choć jego aromat nie każdemu odpowiada, zaskarbił sobie wielu zwolenników na całym świecie. Poza specyficznym zapachem i smakiem, czosnek wyróżnia się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. W dobie masowego importu chińskiego czosnku warto uprawiać go samodzielnie.

Czosnek dostępny w marketach najczęściej pochodzi z importu. Nie jest on tak smaczny i zdrowy jak ten z lokalnych hodowli. Niestety, poza sezonem ciężko o rodzimy czosnek, dlatego też najlepiej jest uprawiać go samodzielnie. Czosnek ma niewielkie wymagania, z uprawą tego warzywa poradzi sobie nawet laik. Podpowiadamy, jak sadzić czosnek, aby cieszyć się obfitym plonem.

Nowatorski sposób na uprawę czosnku. Polecają go nawet doświadczeni ogrodnicy

To bardzo prosta, ekologiczna i sprawdzona metoda, która pozwala na samodzielną uprawę czosnku. Nie potrzeba do niej wiele — wystarczą czosnek, słoik i woda. To wszystko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyhodować czosnek? Po pierwsze, zaopatrz się w główkę czosnku, a najlepiej, w kilka główek. Poszukaj takiego, który pochodzi z rodzimej hodowli. Poza czosnkiem, potrzebny ci będzie słoik. Liczba słoików powinna odpowiadać liczbie główek czosnku, które masz zamiar zasadzić.

Następnie, weź do ręki główkę czosnku. Z góry zetnij ok. 0,5 cm. Każdy ząbek czosnku powinien być widoczny. Następnie, wrzuć główkę czosnku do półlitrowego słoika i zalej go w całości wodą. Odstaw słoik z czosnkiem na bok. Potrzebny ci będzie dopiero wtedy, kiedy zauważysz, że z góry czosnku zaczyna wyrastać łodyga, a dół powoli wypuszcza korzenie.

W momencie, w którym zauważysz, że czosnek zaczyna kiełkować, przestaw słoik na słoneczny parapet. Po krótkim czasie zauważysz, że korzenie stają się coraz dłuższe. Kiedy zahaczać będą o dno słoika, czas na przesadzenie sadzonki. Możesz przesadzić go bezpośrednio do gleby w ogrodzie czy na działce albo nadal uprawiać w domu.

Jeśli zdecydujesz się na ostatni wariant, zaopatrz się w dużą donicę, a jeśli takiej nie masz, odetnij dno butelki o pojemności co najmniej pięciu litrów. Dno doniczki bądź butelki przysyp ziemią. Ze słoika wyjmij czosnek i delikatnie rozdziel jego ząbki.

Każdy z ząbków przytnij z boku — dzięki temu zabiegowi, czosnek szybciej wykiełkuje. Przygotowane ząbki, wsadź delikatnie od gleby, po czym delikatnie je nią przysyp. Na końcu, podlej ziemię wodą ze słoika, w którym wcześniej kiełkował czosnek. Donicę postaw w nasłonecznionym miejscu. W niedługim czasie zauważysz, jak czosnek zaczyna piąć się w górę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta