UrodaPrzebarwienia do rozjaśnienia

Przebarwienia do rozjaśnienia

Przebarwienia do rozjaśnienia
26.09.2005 14:56, aktualizacja: 31.05.2010 15:04

Można je wybielić albo rozjaśnić tak, że będą prawie niewidoczne. Do wyboru masz kremy, peelingi złuszczające oraz zabiegi dermatologiczne.

*Wystarczy, że wyjdziesz na słońce, a skóra już uruchamia mechanizm obronny. Melanocyty (komórki barwnikowe znajdujące się w skórze właściwej) zaczynają produkować ciemny barwnik, melaninę. Pochłania on promienie słoneczne, chroniąc skórę przed poparzeniami. Melanina przenika do komórek naskórka, tzw. korneocytów, zabarwiając je na ciemniejszy kolor. Powstaje opalenizna. *Korneocyty z wewnętrznych warstw naskórka przemieszczają się ku górze, tworząc zewnętrzną, rogową warstwę. Ta w ciągu 4 tygodni ulega złuszczeniu. Wtedy opalenizna blednie. Zdarza się, że niektóre melanocyty produkują za dużo barwnika. Rozkłada się on nierównomiernie i może przeniknąć do skóry właściwej. Na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się ciemne przebarwienia, których trudno się pozbyć.

*Skąd te plamy? *Na ryzyko wystąpienia plam narażone są przede wszystkim osoby, które przebywają na słońcu w trakcie kuracji hormonalnej (np. przyjmują pigułki antykoncepcyjne) lub antybiotykowej. Słońca powinny unikać także kobiety w ciąży oraz w tzw. okresie okołomenopauzalnym (ryzyko wystąpienia plam jest wtedy związane ze zmianą poziomu hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu)
. Bardzo ryzykowna kombinacja to promienie UV plus perfumy, wody toaletowe z alkoholem i olejki zapachowe (np. z bergamotki). Absolutnie niewskazane jest opalanie się po zastosowaniu kremu z witaminą A i jej pochodnymi, preparatu z kwasami owocowymi w stężeniu wyższym niż 5 procent oraz kosmetyków z nadtlenkiem benzoilu.

Im głębiej, tym trudniej *Przebarwienia położone płytko w naskórku rozjaśnisz kosmetykami wybielającymi. Przyspieszają one złuszczanie warstwy rogowej naskórka, niektóre z nich regulują także pracę melanocytów. Jeśli jednak melanina zgromadziła się głębiej w skórze właściwej, przebarwienia są trudniejsze do usunięcia. Poradzi sobie z nimi tylko dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. *Leczenie ma sens wyłącznie wtedy, gdy zrezygnujesz z opalania, a na co dzień będziesz chronić skórę przed słońcem. Większość preparatów używanych do leczenia przebarwień osłabia odporność skóry na działanie promieni słonecznych. Staje się ona bardziej podatna na... przebarwienia. Z tego powodu kremy wybielające najlepiej stosować na noc, a zabiegi złuszczające wykonywać jesienią i zimą, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć *Plam na skórze można uniknąć: trzeba tylko skutecznie chronić ją przed słońcem. *Kilka razy dziennie nakładaj grubą warstwę kremu z wysokim filtrem, noś kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem i ubranie dokładnie osłaniające ciało. Przed wyjściem z domu nie używaj perfum, wód toaletowych, kolorowych kosmetyków. Unikaj słońca również wtedy, gdy: nieregularnie miesiączkujesz, przyjmujesz pigułki (lub leki) hormonalne, antybiotyki, jesteś
w ciąży lub właśnie urodziłaś dziecko.

*Sposób na plamę *Metod usuwania przebarwień jest wiele. Płytkich pozbędziesz się za pomocą odpowiednich kosmetyków. Głębokie zlikwidujesz tylko u specjalistów. Do wyboru masz kilka zabiegów.

Złuszczanie kwasem glikolowym
Małe przebarwienia usunie kwas w stężeniu 30 procent, głębsze – trzy zabiegi z użyciem kwasu w stężeniu 40 procent lub jeden, preparatem zawierającym kwas w stężeniu 70 procent. Pomiędzy zabiegami, które wykonuje się mniej więcej co 2 tygodnie, stosujesz kremy z kwasami owocowymi o niższym stężeniu. Po kuracji w miejscu, gdzie nałożony był kwas, skóra lekko się złuszcza. Cena jednego zabiegu: 200–400 zł.

Złuszczanie kwasem trójchlorooctowym TCA
Likwiduje głębokie przebarwienia. Zwykle wystarczą 2–3 wizyty u dermatologa w odstępach 6-8 tygodni. Po 2 dniach skóra jest zaróżowiona i zaczyna się łuszczyć. Po 10 dniach wygląda normalnie. Cena zabiegu 300-400 zł, serii 700-1200 zł.

*Abrazja laserowa *Poradzi sobie z głębokimi i rozległymi przebarwieniami. Zabieg wykonywany jest laserem (pod narkozą). Przez tydzień musisz nosić specjalny opatrunek. Skóra może być zaróżowiona nawet przez trzy miesiące. Cena zabiegu ok. 4000 zł.

*Pocałunki słońca *Piegi na twarzy, dekolcie i ramionach to rodzaj przebarwień skóry. Powstają pod wpływem słońca, kiedy melanocyty produkują nadmiar barwnika. Ten przenika do naskórka i skóry właściwej. Piegi można usunąć tylko głębokimi zabiegami złuszczającymi w gabinetach dermatologicznych lub medycyny estetycznej.

Zabiegi wybielające powinien wykonywać doświadczony dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Informacji o specjalistach szukaj w Stowarzyszeniu Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Warszawa, ul. Domaniewska 47/11, tel. (022) 853 39 70 lub w Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Warszawa, Al. Ujazdowskie 22, tel. (022) 628 93 44.

(MK)