Trwa ładowanie...

Przedszkolaki, które mało śpią są bardziej impulsywne

Czteroletnie dzieci, które przesypiają w nocy mniej niż 10,5 h częściej przejawiają zachowania eksternalizacyjne, takie jak agresja, impulsywność, wybuchowość czy histeria - informuje "Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics".
Share
Przedszkolaki, które mało śpią są bardziej impulsywne
Źródło: Thinkstockphotos
d1po5wv

Czteroletnie dzieci, które przesypiają w nocy mniej niż 10,5 h częściej przejawiają zachowania eksternalizacyjne, takie jak agresja, impulsywność, wybuchowość czy histeria - informuje "Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics". Dr Rebecca J. Scharf z Uniwersytetu Virginia (USA) przeanalizowała dane pochodzące z badań, w których uczestniczyło blisko 9 tys. amerykańskich dzieci (obserwowanych od narodzin do wieku przedszkolnego).

Gdy miały cztery lata, ich rodzice wypełnili kwestionariusze dotyczące średniej liczby godzin przesypianych przez dziecko dziennie i tygodniowo, a także określili częstotliwość i nasilenie zachowań eksternalizacyjnych (ich przeciwieństwem są zachowania internalizacyjne, takie jak lęki czy skłonność do depresji).

Po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na sen dzieci, dr Scharf ustaliła, że przesypiały one w nocy średnio 10 godzin i 30 minut. 11 proc. z nich spało mniej niż 9 godzin i 45 minut. Z informacji dostarczonych przez rodziców wynikało, że 16 proc. dzieci przejawiało nasilone zachowania eksternalizacyjne, przy czym częściej byli to chłopcy, dzieci, które oglądały telewizję dłużej niż dwie godziny dziennie oraz te, których matki miały objawy depresji.

d1po5wv

Okazało się, że dzieci, które spały najkrócej bywały agresywne o 80 proc. częściej i o około 45 proc. częściej były nadaktywne, impulsywne i wpadały w złość lub histerię. Zauważono także, że im więcej snu, tym prawdopodobieństwo problemów z zachowaniem było mniejsze.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Nieregularny sen dzieci to gorsze wyniki w nauce*

* Dwa plus jeden równa się kryzys?*

* Pobyt w żłobku nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka*

Niegrzeczne dzieci. 9 kroków do posłuszeństwa

d1po5wv

Podziel się opinią

Share
d1po5wv
d1po5wv