Przekłuwanie uszu. Którą metodę wybrać i jak wygląda higiena po zabiegu?
Jedną z najbardziej popularnych form piercingu jest przekłuwanie uszu. Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie takiego zabiegu, ale najważniejszą istotę odgrywa zachowanie higieny oraz odpowiednich środków bezpieczeństwa. Przekłuwanie uszu jest praktycznie bezbolesne, a sam proces trwa nie dłużej niż kilka chwil.
24.06.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:27
Przekłuwanie uszu wydaje się sprawą bardzo oczywistą, ale zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach, które ułatwią wygojenie w miejscach przerwania tkanki skórnej. Jeśli sama masz już za sobą ten piercing, a chcesz przekłuć uszy swojemu dziecku, sprawdź, na co zwrócić największą uwagę przy wyborze metody.
Przekłuwanie uszu – metoda z pistoletem
Przekłuwanie uszu za pomocą pistoletu jest najbardziej znane i cenione za szybkość oraz praktycznie zerowy dyskomfort podczas całego zabiegu. Niestety z biegiem lat doszukano się wielu poważnych mankamentów, które wpływają negatywnie ten rodzaj przekłuwania uszu. Przede wszystkim sprawa dotyczy gwałtownego rozerwania tkanki ucha, a także komplikacji podczas gojenia. Pistolety często miewają wielorazowe wkłady, co może skutkować zakażeniem się wirusem WZW. To koronny argument, który przemawia za tym, aby nie wybierać tej metody przekłuwania uszu.
Przekłuwanie uszu – metoda Blomdahl
Choć w tym przypadku przy przekłuwaniu uszu używa się pistoletu, a w zasadzie dwóch, różnic w porównaniu z poprzednią metodą jest więcej. Stosuje się kolczyki z medycznego plastiku albo tytanu, które nie powodują uczuleń i podrażnień – ich sztyfty wręcz pomagają w gojeniu się ranek. Pistolety używane przy metodzie Blomdahl mają wymienne wkłady, więc są całkowicie bezpieczne i higieniczne. W tym sposobie przekłuwania uszu oba pistolety używane są jednocześnie, dzięki czemu zabieg trwa kilka sekund.
Przekłuwanie uszu – metoda z igłą
Coraz większą popularnością cieszy się przekłuwanie uszu za pomocą igły w profesjonalnym salonie piercingu. Choć jest boleśniejsza od pozostałych metod, to jednak znacznie lepiej goją się ranki, a tkanka nie jest gwałtownie naruszana. Zabieg trwa zdecydowanie dłużej niż przy użyciu pistoletu, ale finalnie można cieszyć się z kolczyków bez żadnego towarzyszącego uczucia dyskomfortu. Przy każdym przekłuwaniu uszu stosowana jest jednorazowa igła, więc nie trzeba mieć żadnych obaw. Często metoda polecana jest przy przekłuwaniu chrząstki albo innych części ucha.
Przekłuwanie uszu – jak wygląda higiena?
Po przekłuciu uszu u profesjonalisty najważniejszym krokiem jest pozostawienie na miejscu włożonych kolczyków. Nie wolno ich dotykać ani tym bardziej wyjmować. Nawet kilka razy dziennie warto przemywać okolice dziurek za pomocą wody utlenionej – po dokładnym umyciu rąk, warto poruszać kolczykami wokół ich osi. Przez kilka tygodni po przekłuwaniu uszu nie można chodzić na basen ani na saunę. Dopiero po około 6 tygodniach można zmienić kolczyki, choć wszystko zależy od miejsca przekłucia.