UrodaCiało i twarzPrzekłuwanie uszu – sposoby, pielęgnacja, inspiracje

Przekłuwanie uszu – sposoby, pielęgnacja, inspiracje

Przekłuwanie uszu odbywa się nie tylko za pomocą pistoletu. Profesjonalni piercerzy korzystają głównie z igły
Przekłuwanie uszu odbywa się nie tylko za pomocą pistoletu. Profesjonalni piercerzy korzystają głównie z igły
Źródło zdjęć: © [iStock](https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/kobietanauszypiercingzuchapistoletdoprzebijaniagm16871160223894916)/Fly_dragonfly
Marlena Kostyńska
18.07.2019 10:06, aktualizacja: 18.07.2019 12:06

Przekłuwanie uszu to nie tylko tradycyjne przekłucie płatka ucha, które od lat często wykonuje się już u małych dziewczynek. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na bardziej różnorodny piercing ucha i nie jest to rzadki widok. Poniżej omawiamy główne metody przekłuwania uszu i sposoby pielęgnacji skóry po zabiegu.

Przekłuwanie uszu – sposoby

Kolczyki w uchu to uniwersalna ozdoba, na którą decyduje się wiele kobiet, a także coraz więcej mężczyzn. Najbezpieczniejsze jest przekłuwanie uszu u kosmetyczki lub w profesjonalnym salonie piercingu.

Do wyboru mamy dwie główne metody przebijania uszu – pistoletem lub igłą.

  • Powszechnie znany sposób na przekłucie uszu to urządzenie znane jako pistolet. Może być wykorzystywane jedynie do wykonywania otworów w miękkich tkankach ucha, dlatego często stosowany jest w salonach kosmetycznych. Za pomocą tego narzędzia uzyskuje się tradycyjne przekłucie w dolnej części płatka ucha.
  • Przekłuwanie uszu igłą to metoda wykorzystywana najczęściej w gabinetach piercingu. Umożliwia ona bezpieczne przebijanie różnych partii ucha, a więc chrząstek i płatka usznego. Właśnie dzięki niej uzyskamy bardziej wymyślny piercing. Jeśli decydujemy się na samodzielne przekłucie ucha w warunkach domowych, również domyślnym rozwiązaniem będzie dla nas igła. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg przeprowadzony na własną rękę wiąże się z ryzykiem infekcji. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad higieny i właściwa dezynfekcja.
Tradycyjne przebicie ucha - na zdjęciu elegancki kolczyk z kamieniami szlachetnymi
Tradycyjne przebicie ucha - na zdjęciu elegancki kolczyk z kamieniami szlachetnymi© [iStock](https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/zbli%C5%BCeniezdj%C4%99ciekobietyuchogm46593630059484366)/emariya

Pielęgnacja skóry po przekłuciu uszu

Jeśli udamy się do dobrego specjalisty, uzyskamy od niego porady odnośnie do prawidłowej pielęgnacji rany po przekłuciu. W zależności od rodzaju przekłucia i indywidualnych tendencji czas gojenia się skóry może trwać od tygodnia do nawet paru miesięcy. Proces możemy przyspieszyć, prawidłowo dbając o higienę.

Ważne jest unikanie dotykania okolic przekłucia, a także częste mycie rąk. Minimum dwa razy dziennie należy oczyszczać ranę roztworem soli fizjologicznej – nie używajcie spirytusu ani wody utlenionej! Podczas tego zabiegu dobrze jest delikatnie obrócić kolczyki w lewo i w prawo. Zazwyczaj odradzane jest wyjmowanie kolczyków przez kilka pierwszych tygodni. Istotne jest też osuszanie ucha, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu bakterii.

Ważna jest świadomość przeciwwskazań dotyczących zabiegu lub samego noszenia kolczyków. Mogą one być związane z alergiami na metale, ciążą lub przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą bądź hemofilią.

Przekłuwanie uszu – inspiracje

Tradycyjne przekłucie płatka ucha to opcja idealna na początek, jeśli jednak zastanawiacie się nad innymi możliwościami, kilka przykładów nowoczesnego piercingu ucha przedstawiamy poniżej.

Jeśli mamy już za sobą pierwsze przekłuwanie uszu, możemy zdecydować się na kolejną dziurkę albo dwie. Modne są przekłucia asymetryczne, a więc pojedynczy kolczyk w jednym uchu, kilka w drugim. Wiele kobiet łączy też kolczyki okrągłe lub wiszące z punktowymi wkrętami.

Popularną formą zdobienia uszu jest przekłuwanie drugiej dziurki po obu stronach lub asymetrycznie, tylko po jednej
Popularną formą zdobienia uszu jest przekłuwanie drugiej dziurki po obu stronach lub asymetrycznie, tylko po jednej© pexels.com

Do odważniejszych trendów należy łączenie kolczyków w uszach z innym piercingiem twarzy, np. kolczykami w nosie. Warto też rozejrzeć się za nietypowymi rodzajami kolczyków, a więc sztangami, podkowami czy zakrzywionymi bananami. Bardziej inwazyjną odmianą piercingu uszu są za to tunele, które mogą różnić się średnicą.

Miłośniczki percingu często decydują się na kilka kolczyków w uszach, a także na przekłuwanie warg, brwi lub nosa
Miłośniczki percingu często decydują się na kilka kolczyków w uszach, a także na przekłuwanie warg, brwi lub nosa© pexels.com
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także