Blisko ludzi"Przemówiła" na własnym pogrzebie. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji

"Przemówiła" na własnym pogrzebie. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji

Zmarła "przemówiła" na swoim pogrzebie
Zmarła "przemówiła" na swoim pogrzebie
Źródło zdjęć: © YouTube | Marina H. Smith Foundation
22.08.2022 09:26, aktualizacja: 22.08.2022 10:10

Marina Smith była obywatelką Wielkiej Brytanii. Zmarła w wieku 87 lat. Dzięki firmie swojego syna oraz najnowocześniejszym wynalazkom kobieta mogła "rozmawiać" z żałobnikami, którzy pojawili się na jej pogrzebie. W rozmowie z BBC syn Mariny wyjaśnił, jak to możliwe.

Marina Smith zmarła 26 czerwca 2022 roku. Brytyjka była jedną z założycielek Narodowego Centrum Holokaustu w Nottinghamshire, gdzie szerzyła prawdę na temat tego, co wydarzyło się podczas II wojny światowej. Kiedy kobieta zmarła, jej syn postanowił skorzystać z niezwykłej technologii. Pogrzeb Mariny Smith był naprawdę wyjątkowy.

Niezwykła uroczystość pożegnalna. Zmarła "przemówiła" do bliskich

Wszystko było możliwe dzięki firmie prowadzonej przez syna Mariny Smith, czyli StoryFile. To tam powstały interaktywne hologramy ocalałych, które można zobaczyć we wspomnianym wcześniej Narodowym Centrum Holokaustu. Stephen Smith wyjaśnił, że zaawansowana technologia wideo w połączeniu z działaniem sztucznej inteligencji przyniosły niesamowite możliwości.

Ta sama technika została wykorzystana na pogrzebie matki właściciela StoryFile. Dzięki niej żałobnicy mogli posłuchać tego, jak hologram Mariny mówi o życiu kobiety, odpowiadając na zadawane przez gości pytania.

Jak to możliwe? Syn zmarłej wyjaśnia, jak zadziałała sztuczna inteligencja

Stephen Smith udzielił krótkiego wywiadu brytyjskiej stacji BBC. Mężczyzna wytłumaczył, że jego mama już wcześniej nagrała specjalny materiał wideo, odpowiadając na ponad sto pytań dotyczących swojego życia. Podczas uroczystości pogrzebowych sztuczna inteligencja wybierała odpowiedni fragment nagrania, który odpowiadał na zadane przez żałobnika pytanie.

Marina's Last Conversation - What would you say at your funeral?

Osoba widoczna na ekranie wyglądała, jakby uważnie słuchała osób na pogrzebie. Smith podkreślił, że system nie generuje sam odpowiedzi, a wybiera te najbardziej pasujące ze stworzonych wcześniej materiałów. Słowa, które zmarła "kieruje" pośmiertnie do bliskich są jej własnymi, a nie wytworzonymi przez sztuczną inteligencję.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także