Jedyna mąka na faworki. Żadna inna się nie nadaje

Faworki idealne? Okazuje się, że często popełniamy błąd, który wpływa na ich smak. Babcie z pewnością wiedzą, o co chodzi, ale nie każdy z nas ten sekret zna. Jak zrobić idealne ciasto na faworki?

Przepis na idealne faworki
Przepis na idealne faworki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. ASK

25.01.2024 | aktual.: 25.01.2024 14:06

Polacy uwielbiają faworki. Znane także jako chrust czy chruściki, to tradycyjny polski przysmak, szczególnie popularny podczas karnawału. Szykujemy je także na Tłusty Czwartek. Faworki idealne są na pewno delikatne i kruche. Ciasteczka smażymy na głębokim oleju, często posypywane są cukrem pudrem.

Przepis na faworki. Sekret tkwi w tym składniku

Kluczem do idealnych faworków jest ich lekkość i chrupkość. Bardzo ważna jest przede wszystkim mąka, z której przygotujemy przysmak. Musi być lekka, najlepsza będzie więc tortowa typu 450. Użycie innego rodzaju mąki sprawi, ze ciasto będzie zbite, gęste i ciężkie. A tego przecież chcemy uniknąć. Oto przepis na przygotowanie idealnych faworków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przepis na idealne faworki. Składniki:

2 szklanki mąki pszennej tortowej typ 450

3 żółtka

1 całe jajko

2 łyżki śmietany (18% lub 30%)

2 łyżki cukru pudru

1 łyżka spirytusu lub octu (dla chrupkości)

Szczypta soli

Olej do smażenia

Cukier puder do posypania

Przepis na idealne faworki. Wykonanie:

Przesiej mąkę na stolnicę lub do miski. Dodaj cukier puder i sól, a następnie wymieszaj składniki.

Dodaj żółtka, całe jajko i śmietanę. Dodaj spirytus lub ocet. Wszystkie składniki razem zagnieć, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Jeśli ciasto jest zbyt suche, możesz dodać odrobinę śmietany lub wody.

Rozwałkuj ciasto na cienki placek o około 2 mm grubości. Używając noża lub specjalnego kółka do ciasta, wykrawaj paski o szerokości około 2-3 cm i długości 10-15 cm. W każdym pasku zrób jedno lub dwa nacięcia, przez które przewlekaj jeden koniec ciasta, tworząc charakterystyczny kształt faworków.

Rozgrzej olej w głębokim garnku lub frytkownicy do temperatury około 175-180 st. C. Smaż faworki na złoty kolor z obu stron, co zwykle zajmuje około 1 minuty na każdą stronę. Nie przesadzaj z ilością ciasta wrzucanego na raz, aby temperatura oleju nie spadła zbyt mocno.

Wyjmij faworki z oleju, odsącz na papierowym ręczniku, a następnie posyp cukrem pudrem.

Pamiętaj, aby pracować z ciastem delikatnie. Wtedy faworki będą lekkie i kruche.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)