Przykry widok na spacerach. "Jak najszybciej przestańcie"
W ostatnich latach ubranka dla psów stały się prawdziwym hitem. Widać to nie tylko w sklepach, ale także w mediach społecznościowych. Okazuje się, że zakładanie zwierzętom kurtek, sweterków i kamizelek nie zawsze jest dobrym pomysłem. Małgorzata Szmurło, lekarz weterynarii, bije na alarm.
Bywa, że właściciele czworonogów bezmyślnie ulegają modowym trendom, jednak w przypadku psich ciuszków zazwyczaj działają z myślą zapewnienia zwierzętom dodatkowej ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Niektórym wydaje się, że psie ubranie może być praktycznym rozwiązaniem w mroźne dni, zwłaszcza w przypadku mniejszych ras, tych z krótką sierścią lub bardziej wrażliwych na zimno. Jaka jest prawda? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjazd z psem na wakacje. "Dla niego to jest męczarnia"
Czy pies powinien nosić ubranko?
W temacie psich strojów głos zabrała Małgorzata Szmurło, lekarz weterynarii. Kobieta wraz z siostrą Izabellą na co dzień zajmuje się ratowaniem zwierząt po przejściach. Ich dom w Błędowie, małej wsi pod Warszawą, to także ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt i niewielka przychodnia weterynaryjna.
"Ubieracie psy w kolorowe ubranka, sweterki i czapeczki? No to jak najszybciej przestańcie. Poza wyjątkowymi sytuacjami pies nie potrzebuje ubrania. Ubranie może spowodować problemy w oddawaniu ciepła. W kryzysowej sytuacji może doprowadzić nawet do... śmierci psa" - czytamy we wpisie na Facebooku.
Małgorzata Szmurło przekonuje, że psy zdrowe, w dobrej kondycji, z gęstą sierścią i naturalną izolacją tłuszczową nie potrzebują ubrań na spacery. Zwierzęta posiadają naturalne mechanizmy, które pozwalają im utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała i dostosować ją do warunków atmosferycznych.
- Pies z natury rzeczy jest przystosowany do tego, że radzi sobie z niepogodą. 90 proc. psów ma podszerstek, niektóre mają długą sierść, niektóre krótką, ale pod tą krótką też dzieje się coś, co je zabezpiecza przed zmianami temperatury i przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - tłumaczy Małgorzata Szmurło na filmiku.
Ponadto, zbyt ciasne lub źle dopasowane ubranko może prowadzić także do powstawania otarć i podrażnień skóry. Należy więc dokładnie przemyśleć zakup oraz monitorować reakcję psa na nowe akcesoria.
Decyzja o zakładaniu psu jakiegokolwiek elementu garderoby powinna opierać się na zdrowiu i komforcie pupila, a nie na modowych trendach czy osobistych preferencjach właściciela.
W tym przypadku nie musisz się zastanawiać
Istnieją sytuacje, kiedy zakładanie ubranek zwierzakom jest wskazane i uzasadnione. Psy, zwłaszcza te z delikatną sierścią lub całkowicie jej pozbawione, mogą słabiej znosić niskie temperatury. Podobnie jak zwierzęta o obniżonej odporności i z przewlekłymi schorzeniami. Wówczas dodatkowa warstwa ochronna może być zalecana.
"Oczywiście inaczej sytuacja wygląda u chorych psów, m.in. ze stanami zapalnymi stawów, korzonków itp., gdzie ciepło może być nawet elementem terapii" - czytamy we wpisie na Facebooku.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl