Przeżyj interaktywną przygodę i wspomóż budowę Domu Autysty w Poznaniu!
Mroczny 40 sekundowy film, niepokojące opowiadanie interaktywne w formie chatu i hasztag #jesteśwplątany - oto cechy nowej kampanii społecznej, która wystartowała w Internecie 12 września.
Akcja promuje książkę “Trupów hurtowo trzech” - zbiór opowiadań kryminalnych autorstwa czołowych polskich pisarzy tego gatunku. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na budowę Domu Autysty w Poznaniu.
Jedno z opowiadań - “Czwarty zabójca” Michała Larka, stało się inspiracją do stworzenia innowacyjnego narzędzia, które jest dostępne na stronie jesteswplatany.pl. Chatstory, czyli interaktywne opowiadanie, przedstawione jest w formie zbliżonej do internetowego chata. Każdy czytelnik uczestniczy w historii z perspektywy głównego bohatera i wpływa na rozwój fabuły poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów. To zupełnie nowy i innowacyjny sposób czytania, który ma zachęcić zwłaszcza młode osoby do zaangażowania się w lekturę za pomocą narzędzia do złudzenia przypominającego to, którego używają do codziennej komunikacji. Ponadto, przedstawiona w historia kryminalna zmusza czytelników do zmierzenia się z moralnymi dylematami i dokonania konkretnych wyborów, a następnie zmierzenia się z ich konsekwencjami.
Zwiastunem interaktywnego opowiadania jest krótki film promocyjny, który można zobaczyć na YouTubie . Akcja promowana jest hasztagiem #jesteśwplątany i zachęca do “wplątania się” w pomoc Fundacji Dom Autysty. Na stronie jesteswplatany.pl można znaleźć odnośnik do zakupu promowanej książki oraz bezpośrednio wesprzeć cel wpłacając wybraną kwotę pieniędzy na konto Fundacji.
Kampania wspomaga poznańską Fundację Dom Autysty, której celem jest budowa domu dla jej podopiecznych. Autyzm to choroba, z której się nie wyrasta, dlatego Fundacja chce zabezpieczyć przyszłości swoich całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci. W tym celu organizuje różne akcje charytatywne, m.in aukcję dzieł sztuki w poznańskim Centrum Kultury Zamek czy też koncert Grzegorza Turnaua, który odbył się 8 lutego w Sali Ziemi MTP. Projekt #jesteśwplątany jest kolejną z inicjatyw.
O całym zamieszaniu opowiedziała nam Maria Połońska z poznańskiej agencji Kreatik.
Skąd wziął się pomysł na podejście do tematu właśnie w taki sposób? Czy opowiadanie łączy się jakoś z tematyką autyzmu, czy to po prostu sposób na zainteresowanie czytelnika?
Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się o Fundacji Dom Autysty i jej działaniach i postanowiliśmy pomóc. W czasie rozmów o bieżących potrzebach Fundacji okazało się, że jednym z ich działań jest publikacja książki z opowiadaniami kryminalnymi. Akcja była na etapie pisania opowiadań przez 10 autorów oraz zawiązania współpracy z wydawnictwem Media Rodzina. Nasz zespół jak również wszystkie inne strony biorące udział w wydarzeniu zdecydowały się na pracę bez wynagrodzenia.
Elementem, którego brakowało, była promocja książki - i to właśnie w tym zakresie postanowiliśmy pomóc. Wszyscy jesteśmy fanami dobrych kryminałów - mamy nadzieję, że sympatycy tego typu powieści pozytywnie ocenią książkę i chatstory, i tym chętniej wesprą Fundację.
Dlaczego postanowiliście stworzyć akcję "Jesteś Wplątany”? Czy był to projekt, nad którym myśleliście od dawna, czy szybka i spontaniczna akcja?
Pomysł na akcję wykrystalizował się w połowie lipca. Zastanawialiśmy się, jak w nietuzinkowy sposób wypromować książkę, wykorzystując nowe technologie. Gry internetowe oparte o możliwość wpływania na jej przebieg stają się coraz bardziej popularne - to nas zainspirowało do stworzenia chatstory, czyli interaktywnego opowiadania w formie przypominającej komunikację z internetowym botem. Czasu na realizację mieliśmy naprawdę niewiele. Na stworzenie naszej aplikacji i zaplanowanej całej akcji promocyjnej przed premierą książki na Festiwalu Granda, czyli przed 22 września zostało nam 6 tygodni. A pracy było wiele. Kluczowymi zadaniami było napisanie opowiadania w zupełnie nowej formie - stworzenie interaktywnego „chatstory” (w technologii, dzięki której strona otwarta na telefonie zachowuje się w sposób zbliżony do aplikacji), przetestowanie go z użytkownikami, postawienie strony i oczywiście uruchomienie machiny promocyjnej.
Dlaczego "Jesteś wplątany”?
Szukaliśmy motywu, który zepnie kryminalną historię z celem Fundacji Dom Autysty. Chatstory, dzięki temu, że odbiorca jest jednocześnie bohaterem opowiadania, miało dać wrażenie „wplątania się” w środek akcji. Na końcu historii okazuje się, że można też "wplątać się” w pomoc osobom, które tego potrzebują. Udostępniając w social media hasztagi #jestemwplątany, #jesteśwplątany może zadeklarować swoją pomoc.
Ile osób (mniej więcej) dołączyło już do akcji "Jesteś Wplątany”?
Dopiero wystartowaliśmy, ale już przyłączył się Bartłomiej Topa. "Wplątani” są oczywiście wszyscy autorzy tekstów książki, zwłaszcza Michał Larek, który podjął się współpracy przy stworzeniu interaktywnego chatstory oraz wydawnictwo Media Rodzina, które zdecydowało się wydać książkę "Trupów hurtowo trzech” za darmo. Przy promocji pomógł zespół z Wykopu i oczywiście sam Adam Kompowski, prezes Fundacji Dom Autysty. Wplątani są wszyscy ci, którzy zdecydowali się kupić książkę lub przekazać Fundacji darowiznę.To początek akcji i liczymy, że będzie nas dużo-DUŻO więcej :)
Czujecie się wplątani? Wejdźcie koniecznie na jesteswplatany.pl