Przygotowanie komunii w domu

Przygotowanie komunii w domu

Przygotowanie komunii w domu
Źródło zdjęć: © iStock.com | udra
06.08.2018 15:52

Pierwsza komunia święta jest jednym z najważniejszych sakramentów przyjmowanych w życiu. Z tego względu część rodziców, chcąc by ich dziecko, koncentrowało się na duchowym wymiarze tej uroczystości, decyduje się na organizację przyjęcia komunijnego w domu.

Organizacja komunii w domu — plusy i minusy

Organizacja przyjęcia komunijnego w domu ma sens wówczas, gdy lista naszych gości nie przekracza 20 osób. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że nawet przy takiej liczbie zaproszonych gości, to i tak spore przedsięwzięcie organizacyjne. Z całą pewnością wyprawienie komunii w domu nie jest dobrym pomysłem, gdy dysponujemy niewielkim mieszkaniem. Wiele osób decyduje się na przygotowanie komunii w domu wyłącznie ze względów finansowych. Tymczasem jak się okazuje ceny przyjęcia komunijnego w restauracji, nie różnią się tak bardzo od cen organizacji tej uroczystości domu. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na: catering i obsługę kelnerską.

Kto siedzi obok dziecka na komunii?

Przy organizacji przyjęcia komunijnego rodzice bardzo często napotykają na trudności związane z usadzeniem dziecka komunijnego. Z całą pewnością dziecku, które przystępuje do pierwszej komunii świętej, należy się miejsce honorowe (najlepiej w centralnym punkcie sali/pokoju). Ponadto miejsce, na którym będzie siedziało dziecko, warto udekorować w sposób, który odróżni je od pozostałych miejsc siedzących. Obok dziecka komunijnego z dwóch stron powinni siedzieć jego rodzice — mama po prawej stronie, a tata po lewej. Dalej powinni siedzieć rodzice chrzestni wraz ze swoimi rodzicami (małżonkami i dziećmi), a zaraz za nimi dziadkowie. Oprócz tego warto się trzymać innych podstawowych zasad rozsadzenia gości. Mowa tu o:

  • Zasadzie przeplatania: mężczyzna — kobieta — mężczyzna.
  • Zasadzie niesadzania osób niepałających do siebie wzajemną sympatią.
  • Zasadzie minimalnego i maksymalnego odstępu pomiędzy miejscami siedzącymi (nie mniej niż 70 cm i nie więcej niż 75 cm).
  • Zasadzie ustawienia winietki na stole (w przeciwnym razie może się zrobić chaos i bałagan).

Przygotowanie komunii w domu — cena

Przyjęcie komunijne — bez względu na to, czy jest organizowane w domu, czy w restauracji, jest kosztownym przedsięwzięciem. Z pozoru może się wydawać, że przygotowanie przyjęcia w domu pozwala zminimalizować koszty. Tymczasem to nie do końca prawda. Wiele zależy od nas samych. Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie obiadu komunijnego, przystawek, tortu, ciast itp. z pomocą rodziców, teściów, babć, ciotek itp. to z całą pewnością zaoszczędzimy na przygotowaniu komunii. Natomiast, jeśli tej pomocy nie mamy, to niezbyt dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie wszystkich potraw na 20 osób. W takiej sytuacji warto zamówić catering z obsługą kelnerską (koszt ok. 60 zł od osoby). Ponadto wówczas, gdy organizujemy komunię w domu, musimy liczyć się także z innymi kosztami: dekoracją domu, z wypożyczeniem zastawy stołowej, stołu i krzeseł, etc. Jednakże nieoceniony jest czas, który musimy włożyć w przygotowanie komunii w domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także