Przywróć świętom ich atmosferę
Coraz więcej osób deklaruje, że nie lubi świąt Bożego Narodzenia. Szaleństwo zakupów, całe dnie spędzone na gotowaniu, sprzątaniu oraz cała komercyjna otoczka powodują, że magia świąt zanika.
Coraz więcej osób deklaruje, że nie lubi świąt Bożego Narodzenia. Szaleństwo zakupów, całe dnie spędzone na gotowaniu, sprzątaniu oraz cała komercyjna otoczka powodują, że magia świąt zanika. Gdzieś w gonitwie za prezentami, świecącymi ozdobami i promocjami nie mamy już czasu ani siły na prawdziwe przeżycie tych dni. Stąd też coraz mniej osób kultywuje stare tradycje, które dawały tym świętom tyle uroku i wyjątkowości.
Okropne przygotowania
Najpierw zakupy, potem trzeba posprzątać, ugotować a na koniec tylko się je, ogląda telewizję i śpi. Do tego jeszcze spotkania rodzinne, czasem przyjemne, a czasem wyłącznie wynikające z poczucia obowiązku. I tak przez trzy dni. Wiele osób mogłoby się podpisać pod tym świątecznym scenariuszem. Brakuje w tym wszystkim magii, czaru i uroku oraz przede wszystkim przyjemności. Skąd zatem brać radość przeżywania tych dni? Przede wszystkim z praktykowania tradycji i obyczajów świątecznych. Wiele elementów polskich tradycji świąt Bożego Narodzenia zanika. Warto jednak do nich powrócić, zwłaszcza gdy ma się dzieci.
Zabawa z choinką
Najbardziej charakterystycznym symbolem, który kojarzy nam się z tymi dniami to oczywiście choinka. To drzewko, pięknie ozdobione może stać się źródłem wielu radości. Wystarczy że przygotujemy samemu ozdoby choinkowe, nauczymy dzieci robić kokardki, gwiazdki, kolorowe szyszki czy pajacyki a już zaczniemy odczuwać rodzinny charakter tych świąt. Następnie wspólne dekorowanie drzewka – każdy z rodziny może mieć własny udział w tej czynności, co może wywołać wiele radości i zabawy.
Świąteczne kartki
Częścią tradycji jest przede wszystkim sprawianie radości sobie i bliskim. Można to robić na wiele sposobów. Dziś już mało kto wysyła kartki z życzeniami. Najczęściej ten przyjemny przecież obowiązek spełniamy wysyłając masowo smsy – zazwyczaj z banalnymi wierszykami – albo też za pomocą poczty elektronicznej. Wystarczy wybrać kartkę, gotowe życzenia, wpisać adres, swoje imię i kliknąć „wyślij”. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie zastąpi własnoręcznie napisanych, osobiście adresowanych życzeń. Co więcej, jeśli kartki wykona się samodzielnie, bądź z udziałem dzieci, będzie miało to dodatkowy urok a nam oraz adresatom sprawi to wiele przyjemności.
Nastrojowa wigilia
Kartki oraz dekorowanie choinki wykonujemy przed wigilią. Natomiast godny przemyślenia jest również sposób spędzania tego jedynego w roku wieczoru oraz dwóch kolejnych dni. Warto się postarać, żeby były to czas wyjątkowy. Niestety w wielu domach nie przestrzega się już tradycyjnych zasad. Łamanie się opłatkiem, zostawianie pustego miejsca przy stole, przygotowanie dwunastu potraw, wykładanie sianka pod obrusem, często już odchodzą w zapomnienie. A przecież święta to właśnie operowanie symbolami! Dzięki temu czujemy, że przekazujemy kolejnym pokoleniom wielowiekowe tradycje, że spędzamy Boże Narodzenie w ten sam sposób, jak spędzali je nasi dalecy przodkowie.
Wspólne kolędowanie
Boże Narodzenie jest prawdopodobnie dla większości rodzin jedyną okazją w roku, by wspólnie pośpiewać a przecież muzyka łagodzi obyczaje, zbliża ludzi i stwarza przyjazną atmosferę. Zatem coraz rzadsze rodzinne kolędowanie powoduje, że święta wiele tracą ze swego uroku. Część osób się wstydzi, inni wolą oglądać telewizję a przecież takie śpiewanie z całą rodziną może być doskonałą zabawą i wspaniałym sposobem na oderwanie od codziennej rutyny.
Świąteczne wyciągnięcie ręki
Warto też się zastanowić, czy ten czas bożonarodzeniowy nadal jest taką chwilą, w której przebaczamy bliskim i zapominamy o kłótniach. Nie ma tu znaczenia wyznanie czy upodobania religijne. Ważne jest, by na ten moment właśnie zapomnieć o tym, co nas drażni, co nam się nie podoba i ponad tymi wszystkimi podziałami i różnicami umieć pokazać swoim bliskim, że te dni naprawdę są magiczne i wyjątkowe. Wyciąganie ręki do bliskich, godzenie się z nimi to przecież też część świątecznej tradycji.
Sprawmy, by wigilia nie była zwyczajną kolacją, dłuższym siedzeniem przy suto zastawionym stole.