Ramen – zupa, która buduje mięśnie
Ramen to zupa pełna wartości odżywczych, przede wszystkim białka i antyoksydantów. Przywędrowała do nas z Japonii i do dziś uważana jest za najzdrowszy fast food świata.
Co to jest ramen?
Ramen to popularna zupa kuchni japońskiej. Jej korzeni należy szukać jednak w Chinach, skąd przywędrowała do kraju kwitnącej wiśni jeszcze w XIX wieku. Popularność zdobyła natomiast dopiero po II wojnie światowej.
Co ciekawe, ramen ze swoimi składnikami zupełnie nie pasuje do innych zup japońskich, które bazują na rybach i warzywach. Sam bowiem gotowany jest na wieprzowinie i nierzadko dodatkowo na drobiu. Sama nazwa ‘ramen’ pochodzi z chińskiego i oznacza rodzaj makaronu pszennego, bardzo popularnego w Chinach, który stanowi jeden z najważniejszych składników zupy.
Ramen uznawany jest za fast food, choć zdecydowanie zdrowszy i sycący niż dania tego typu, które znamy z lokalizowanych na całym świecie restauracji. Ramen stał się także pierwowzorem w tworzeniu pierwszych ekspresowych zupek chińskich.
Ramen – przepis
Nie ma w zasadzie jednego przepisu na ramen. Każda osoba go przygotowująca może modyfikować listę jego składników. Istnieją jednak zasady dotyczące samego gotowania. Najważniejsze, aby wywar sporządzać powoli, nawet cały dzień. Musi być bardzo nasycony i aromatyczny.
Ramen bulionem stoi, dlatego ważne, aby to jemu poświęcić najwięcej czasu. Mięso wraz z kośćmi delikatnie zmiażdżonymi tłuczkiem dla wydobycia szpiku należy gotować w około 2 litrach wody. Jeśli stosowanym mięsem jest kurczak, warto go wcześniej upiec.
Dopiero kolejnym krokiem jest dodawanie zmiażdżonych wodorostów i kolejnych składników. Jedną ze złotych zasad ramenu jest niedopuszczenie, żeby rozgotował się makaron, bo zupa straci tradycyjną konsystencję.
Poznaj przykładowe przepisy na ramen:
Ramen – składniki i ich wartości odżywcze
Bazą do sporządzenia ramenu jest mięso razem z kośćmi. Tradycyjnie jest to wieprzowina, choć wykorzystać można również wołowinę lub drób. Wegetariańskim zamiennikiem dla mięsa jest tofu. Mięso to źródło białka, które odgrywa ogromną rolę w budowaniu mięśni. Poza tym jest bardzo sycące, przez co nie trzeba sięgać w diecie po kolejne produkty. Tofu z kolei ma niewiele kalorii, ale mnóstwo witamin i egzogennych aminokwasów. Jest też produktem bezglutenowym.
Poza tym znaczenie ma dodany do ramenu makaron. Najpopularniejsze to:
- udon, czyli makaron z mąki pszennej, który dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu zapewnia energię na długi czas,
- makaron ryżowy – jest cennym źródłem białka, szczególnie jeśli jest to makaron brązowy,
- soba – makaron z gryki, bardzo cienki, nie zawiera glutenu, ale za to bogaty jest w rutynę i kwercetynę, czyli antyoksydanty.
Poza tym ramen może zawierać kawałki ryb i owoców morza, a także warzywa takie jak rzodkiew daikon, pędy bambusa, cebula, kapusta pekińska i kukurydza. Ponadto nie powinno zabraknąć wodorostów, pulpetów z mięsa wieprzowego lub drobiowego i nasion sezamu. Udekorowaniem ramenu jest pokrojone na pół jajko na twardo, kawałki pora i imbiru, jak również grzybki shitake. Przyprawić można go natomiast sosem sojowym albo miso.