Trwa ładowanie...

"Ranne ptaszki" zdrowsze niż "nocne Marki". Chodzi o psychikę

Osoby, które mają naturalną tendencję do wczesnego wstawania, rzadziej zapadają na choroby psychiczne. Do takich wniosków doszli naukowcy z kilku krajów po przebadaniu prawie 700 tys. osób.

"Ranne ptaszki" zdrowsze niż "nocne Marki". Chodzi o psychikęŹródło: 123RF
d35qmwo
d35qmwo

Badanie, które zostało przeprowadzone przez naukowców z wielu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Niemczech i Australii, zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Communications".

W toku dochodzenia zespół badawczy przeanalizował dane niemal 700 tys. osób, aby określić, w jaki sposób genetyczny skład danej osoby może wpłynąć na jej naturalny rytm okołodobowy i stan jej zdrowia psychicznego.

Dane zostały zebrane od osób, które zarejestrowały się w brytyjskim BioBanku i osób, które przesłały próbki genetyczne do firmy testującej DNA 23andMe. Naukowcy ocenili geny osób, które określiły siebie jako "rannego ptaszka" lub "nocnego Marka", stwierdzając, że istnieje silne powiązanie między ich DNA a zdolnością do wczesnego wstawania.

Specjalistom udało się wskazać 351 czynników genetycznych, z powodu których dana osoba jest "rannym ptaszkiem" lub "nocnym Markiem".
Wykazano również, że osoby, które uznają się za "ranne ptaszki", są również mniej podatne na problemy psychiczne niż "nocne Marki".

d35qmwo

Grupa badawcza doszła do wniosku, że ci, którzy naturalnie budzą się wcześnie rano, mają mniejsze szanse na rozwój u siebie takich chorób jak depresja czy schizofrenia.

– W literaturze występują wyraźne związki epidemiologiczne między cechami zdrowia psychicznego a chronotypem, przy czym zaburzenia umysłowe są zazwyczaj nadreprezentowane w typach wieczorowych – stwierdzają badacze.

– W tym badaniu pokazujemy, że poranne wstawanie jest negatywnie genetycznie skorelowane zarówno z depresją, jak i schizofrenią, a dodatnio koreluje z dobrostanem – dodano.

Wychodzi więc na to, że lepiej budzić się wcześniej.

d35qmwo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: 11 pytań o schizofrenię paranoidalną

d35qmwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35qmwo