Blisko ludzi"Ranne ptaszki" zdrowsze niż "nocne Marki". Chodzi o psychikę

"Ranne ptaszki" zdrowsze niż "nocne Marki". Chodzi o psychikę

"Ranne ptaszki" zdrowsze niż "nocne Marki". Chodzi o psychikę
Źródło zdjęć: © 123RF
Karolina Błaszkiewicz
31.01.2019 13:58, aktualizacja: 01.03.2022 13:16

Osoby, które mają naturalną tendencję do wczesnego wstawania, rzadziej zapadają na choroby psychiczne. Do takich wniosków doszli naukowcy z kilku krajów po przebadaniu prawie 700 tys. osób.

Badanie, które zostało przeprowadzone przez naukowców z wielu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Niemczech i Australii, zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Communications".

W toku dochodzenia zespół badawczy przeanalizował dane niemal 700 tys. osób, aby określić, w jaki sposób genetyczny skład danej osoby może wpłynąć na jej naturalny rytm okołodobowy i stan jej zdrowia psychicznego.

Dane zostały zebrane od osób, które zarejestrowały się w brytyjskim BioBanku i osób, które przesłały próbki genetyczne do firmy testującej DNA 23andMe. Naukowcy ocenili geny osób, które określiły siebie jako "rannego ptaszka" lub "nocnego Marka", stwierdzając, że istnieje silne powiązanie między ich DNA a zdolnością do wczesnego wstawania.

Specjalistom udało się wskazać 351 czynników genetycznych, z powodu których dana osoba jest "rannym ptaszkiem" lub "nocnym Markiem".
Wykazano również, że osoby, które uznają się za "ranne ptaszki", są również mniej podatne na problemy psychiczne niż "nocne Marki".

Grupa badawcza doszła do wniosku, że ci, którzy naturalnie budzą się wcześnie rano, mają mniejsze szanse na rozwój u siebie takich chorób jak depresja czy schizofrenia.

– W literaturze występują wyraźne związki epidemiologiczne między cechami zdrowia psychicznego a chronotypem, przy czym zaburzenia umysłowe są zazwyczaj nadreprezentowane w typach wieczorowych – stwierdzają badacze.

– W tym badaniu pokazujemy, że poranne wstawanie jest negatywnie genetycznie skorelowane zarówno z depresją, jak i schizofrenią, a dodatnio koreluje z dobrostanem – dodano.

Wychodzi więc na to, że lepiej budzić się wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także