Blisko ludziReakcja na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame. Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej

Reakcja na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame. Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej

Reakcja na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame. Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej
Źródło zdjęć: © East News
Agata Porażka
16.04.2019 10:58, aktualizacja: 16.04.2019 11:32

Jeden z najpiękniejszych budynków na świecie stanął wczoraj w płomieniach. Pożar katedry Notre Dame w Paryżu przykuł wzrok wszystkich, a w stronę francuskiej stolicy zaczęły napływać słowa wsparcia. Z tej okazji rysunek stworzyła polska rysowniczka.

Aktorka i rysowniczka, Matylda Damięcka, stworzyła rysunek związany z tragedią. Widać na nim jedną z rzeźb zdobiącą mury katedry Notre Dame, która zakrywa sobie twarz rękoma. Jest to chimera, która oryginalnie została zaprojektowana przez Eugène'a Viollet-le-Duca, który kierował renowacją katedry w 1845 r.

Pożar wybuchł w katedrze Notre-Dame ok. godziny 19 w poniedziałkowy wieczór. Po 63 minutach runęła iglica, a niedługo później zawalił się dach. Płomienie udało się opanować dopiero ok. 4 nad ranem.

Jak poinformowała na swoim koncie na Twitterze mer Paryża, Anna Hidalgo, wszystkie dzieła sztuki, w tym słynna korona cierniowa, zostały uratowane i są zabezpieczone. Hidalgo podziękowała także wszystkim służbom za pomoc w gaszeniu katedry i ratowaniu bezcennych zabytków.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapowiedział odbudowanie katedry, a w internecie już ruszyły zbiórki zbierające fundusze na remont. Miliarder, a prywatnie mąż popularnej aktorki Salmy Hayek, François-Henri Pinault ogłosił, że przekaże 100 mln euro na odbudowę spalonej Notre-Dame.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl