Blisko ludziBanksy w Paryżu. Zrobił polityczne murale

Banksy w Paryżu. Zrobił polityczne murale

Banksy w Paryżu. Zrobił polityczne murale
Źródło zdjęć: © Instagram.com
26.06.2018 14:21, aktualizacja: 26.06.2018 15:50

Banksy namalował osiem nowych murali na ścianach Paryża. Krytykują politykę Francji i kapitalizm. Dwa z nich zostały już zniszczone.

Eksperci street artu zidentyfikowali serię nowych szablonów na murach Paryża i orzekli: to ręka Banksy'ego, owianego legendą brytyjskiego twórcy zaangażowanego graffiti. Murale prawdopodobnie pojawiły się na ulicach Paryża 20 czerwca, w Światowym Dniu Uchodźcy. Jak podaje dziennik "Le Monde", było ich osiem. Kilka dni później jeden z murali został zamalowany, inny na jakiś czas zakryty, a ostatni zwyczajnie wyjęty ze ściany.

Murale są prztyczkiem w nos dla francuskiej polityki, o tyle bolesnym, że skoro malował je Banksy, to z pewnością dowie się o nich pół świata. A ilustrują kryzys migracyjny, krytykują politykę Francji w zakresie pomocy uchodźcom, francuski kapitalizm i konsumpcjonizm.

Dziewczynka kontra swastyka

Obraz najbardziej dający do myślenia pokazuje małą dziewczynkę o ciemnym kolorze skóry, która wspięła się na drewnianą skrzynkę wśród rozrzuconych śmieci. Wyjęła sprej i różowym wzorem z kwiatów próbuje przykryć wielką czarną swastykę. Ktoś namalował ją na ścianie już jakiś czas temu, w okolicy nieczynnego centrum pomocy uchodźcom przy Porte de la Chapelle. Władze miasta nie usunęły swastyki - więc usunął ją Banksy.

W roku 2009 jego obraz "Go Flock Yourself", wystawiony w Muzeum i Galerii Sztuki w Bristolu, pokazywał chłopca malującego niemal identyczną kompozycję co paryska dziewczynka. Wzór nawiązuje do kultury Syrii.

Na kolejnym muralu jest człowiek w garniturze i pies bez jednej nogi. Człowiek udaje, że chce nakarmić psa kością, która prawdopodobnie jest brakującą nogą psa. Za plecami ukrywa piłę.

Najbardziej wyrafinowany szablon nawiązuje do obrazu Jacquesa-Louisa Davida "Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w 1800 roku". Banksy zastąpił triumfującego wodza na koniu bardziej dwuznaczną postacią. Przypomina kobietę bez twarzy, bezwładną, zawiniętą w czerwony całun.

Ostatni z większych murali powstał na drzwiach za klubem Bataclan. Biała, upiorna postać kobiety na czarnym tle to hołd ofiarom zamachu z 13 listopada 2015 roku.

Powstały też cztery mniejsze kompozycje, na każdej są szczury, które stały się znakiem rozpoznawyczm street artowca.
Jeden nawiązuje do 50. rocznicy maja 1968 roku. Data jest namalowana na ścianie, ale liczba osiem wydaje się wygryziona przez szczura, który dorysował sobie z niej "uszy Myszki Miki". Szczur ma też na głowie kokardę Minnie z białymi grochami. To aluzja do podparyskiego Eurodisneylandu.

Dwa kolejne szczury siedzą na korkach od szampana. Ostatni, namalowany na odwrocie znaku ulicznego jest szczurzym bandytą, na nosie ma zawiązaną bandanę. Sprawia wrażenie, że instaluje detonator.

Kradzież szczura

Dwa z ośmiu murali zostały już częściowo zniszczone w poniedziałek 25 czerwca. Małą dziewczynkę z Porte de la Chapelle, która chce zamalować swastykę, pomazano niebieską farbą. Z kolei jednego ze szczurów siedzących okrakiem na korku od szampana ktoś ukradł: wyjął go ze ściany przy ul. Mont-Cenis w 18. Dzielnicy Paryża. Pies bez jednej nogi został zasłonięty.

Zobacz murale Banksy'ego w Paryżu na wideo "Le Monde":

Mural nawiązujący do obrazu Napoleona można cały czas obejrzeć w 19. dzielnicy, przy avanue de Flandre; ten z okazji rocznicy maja 1968 jest w Dzielnicy Łacińskiej, w pobliżu Sorbony (przy ul. Maître-Albert 5); szczurzy bandyta uchował się przy ul. Rambuteau w 3. dzielnicy. Upiorna sylwetka w hołdzie ofiarom zamachu na Bataclan jest przy pasażu Saint-Pierre-Amelot w 11. dzielnicy.

Lalka z Guantanamo

Banksy jest obecnie najbardziej znanym zaangażowanym politycznie twórcą street artu i performerem. Do tej pory jeszcze nie potwierdził swojej tożsamości, choć ostatnie plotki łączą go z Robertem Del Naja, jednym z założycieli zespołu Massive Attack.

Wśród najsłynniejszych akcji Banksy'ego jest ta z 2005 roku, gdy w Muzeum Brytyjskim umieścił rysunek człowieka pchającego wózek z zakupami, imitując prymitywne malarstwo jaskiniowe. Gdy władze muzeum zorientowały się co jest grane, postanowiły dodać rysunek do kolekcji eksponatów. We wrześniu 2006 roku Banksy przebrał dmuchaną lalkę w strój więźnia Guantanamo (pomarańczowy kombinezon, czarny worek na głowie, ręce skute kajdankami) i umieścił ją w kalifornijskim Disneylandzie, w ramach protestu przeciwko brutalnemu traktowaniu więźniów. Po półtorej godziny lalka została zdjęta.

Obraz
© Wikipedia | Photo Eadmundo

Z kolei przez Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w 2012 roku Banksy namalował na murach miasta m.in. sportowca, który zamiast oszczepem rzuca pociskiem rakietowym, czy skoczka o tyczce, który przeskakuje nad drutem kolczastym.

W 2010 roku Banksy nakręcił film nominowany do Oscara "Wyjście przez sklep z pamiątkami". Jego dzieła zawsze mają wydźwięk pacyfistyczny i antykapitalistyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także