Remontowała dom z Dowbor. Teraz apeluje do widzów

Olga Bończyk: zobaczyłam ten sam lęk w oczach
Olga Bończyk: zobaczyłam ten sam lęk w oczach

22.04.2023 15:33, aktual.: 06.05.2023 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Katarzyna Dowbor wyremontowała dom niesłyszącej od urodzenia Anecie i jej córce Kamili, która na co dzień pomaga matce. Doskonale rozumie ją Olga Bończyk, która również wychowywała się z niesłyszącymi rodzicami. - Zobaczyłam ten sam lęk w oczach - powiedziała w rozmowie z Dowbor.

Katarzyna Dowbor wraz z ekipą budowlaną podjęła się remontu położonego we wsi Opatówiec niedaleko Płocka mieszkania, w którym żyje matka i córka. Aneta od urodzenia jest osobą niesłyszącą. Wychowywała się z dziewiątką rodzeństwa, z których trójka także była niesłysząca. W mieszkaniu unosił się zapach wilgoci. Wokół nieszczelnych okien znajdowała się pleśń. Grzyb i woda były dosłownie wszędzie.

Dom przed metamorfozą
Dom przed metamorfozą

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Olga Bończyk o swoim dzieciństwie: trudniejsze, przepełnione troską

Aneta samotnie wychowuje trzynastoletnią Kamilę. Ojciec dziewczynki zostawił je, gdy kobieta była w drugim miesiącu ciąży. Córka od najmłodszych lat uczyła języka migowego i pomaga mamie w codziennych czynnościach, np. w wizycie w urzędzie.

Z niesłyszącymi rodzicami wychowała się również Olga Bończyk. W rozmowie z Katarzyną Dowbor opowiedziała o trudach swojego dzieciństwa. Udzieliła też dziewczynie wielu cennych rad.

- Zobaczyłam ten sam lęk w oczach Kamili. - Trudno dziś w dwóch słowach opisać, jak wygląda życie dziecka CODA (to termin, którym określamy dzieci słyszące rodziców niesłyszących - przyp. red.), ale zapewniam, że jest inne niż każdego zwyczajnego. Trudniejsze, przepełnione troską o rodziców, z wymazanym dzieciństwem i zbyt szybkim dorastaniem do spraw, przed którymi powinno się każde dziecko chronić - wyznała Katarzynie Dowbor.

Kamila z niesłyszącą mamą Anetą
Kamila z niesłyszącą mamą Anetą

"Głuchoty nie widać". Aktorka apeluje do widzów

- Kamila, choć pozornie niczym nie różni się od zwyczajnej nastolatki, ma w sobie bagaż wielu doświadczeń. Boryka się z nimi każdego dnia samotnie i z pokorą. Znam to uczucie, dlatego tak bardzo empatyzuję z Kamilą, która dzięki programowi "Nasz nowy dom" będzie mogła choć na chwilę zdjąć z ramion obowiązki, jakie ją na co dzień przerastały. (...) Wierzę, że w nowych warunkach znajdzie siłę, by rozwinąć skrzydła i pofrunąć wysoko - przyznała Bończyk.

Następnie zaapelowała do widzów: - Głuchoty nie widać. Kłopoty, troski i traumy dzieci słyszących z takich domów niemal nigdy nie wychodzą na światło dzienne. Dzieci stojące jedną nogą w świecie ciszy, a drugą w świecie dźwięków wypychane są z każdego środowiska jak czarna owca. Nie odwracajcie się. Zauważcie je. Wystarczy jeden mały gest.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)