FitnessRetinol - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Retinol - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Retinol to popularny składnik kosmetyków, które odmładzają, wygładzają zmarszczki i poprawiają koloryt skóry. Czy kosmetyki z retinolem naprawdę są tak skuteczne? Jakie właściwości posiada retinol i czy każdy może go stosować?

Retinol - właściwości i zastosowanie w kosmetykach
Źródło zdjęć: © iStock.com | PainterSaba

05.11.2018 21:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest retinol?

Retinol to inaczej pochodna witaminy A, pełniąca jej funkcje.

Witamina A nazywana jest witaminą młodości, gdyż naukowo udowodniono jej przeciwstarzeniowe działanie. Retinol po raz pierwszy został wyodrębniony w 1931 roku. Powstaje w wątrobie z β-karotenu, czyli prowitaminy A.

To związek wrażliwy na światło, który w siatkówce oka utlenia się do aldehydu. Retinol spełnia istotne funkcje w organizmie człowieka, m.in. jest niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu oraz utrzymania naskórka oraz błon śluzowych w dobrej kondycji.

Retinol można przyjmować wraz z pożywieniem, najbogatsze jego źródła to tran, masło, żółtka jaj, marchewka, zielone warzywa i owoce cytrusowe.

Właściwości retinolu

Retinol jest związkiem, który wykazuje liczne właściwości korzystne dla ludzkiego organizmu. 90 proc. tego związku jest magazynowane w wątrobie. Retinol odpowiada za prawidłowy wzrost ciała oraz różnicowanie i regenerację nabłonka.

Retinol hamuje wydzielanie hormonu tyreotropowego TSH oraz zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny T4, dzięki czemu jest substancją wspomagającą leczenie chorób tarczycy. Związek ten bierze udział w procesie widzenia po zmroku.

Retinol skutecznie zwalcza choroby skóry takie jak łuszczyca, trądzik czy rybia łuska, w połączeniu z antybiotykami natomiast jest wykorzystywany w leczeniu uszkodzeń termicznych i popromiennych skóry.

Ilość witaminy A i retinolu w organizmie spada wraz z wiekiem oraz na skutek promieniowania UV. Dlatego też odpowiednie kremy i kosmetyki pomogą przeciwdziałać niedoborom retinolu w organizmie.

Zastosowanie retinolu w kosmetyce

Kremy z retinolem przede wszystkim są polecane osobom z delikatną, suchą i wrażliwą skórą, ze skłonnością do podrażnień i tworzenia się zmarszczek. Retinol wykorzystuje się w również w kremach dla osób z przebarwieniami skórnymi i niejednolitą barwą skóry.

Kosmetyki z retinolem to zazwyczaj preparaty o właściwościach przeciwzmarszczkowych, które hamują postęp starzenia się skóry. Retinol pomaga w rozwiązaniu problemów skórnych, jeśli jest stosowany w odpowiednim stężeniu.

Na co pomaga stosowanie retinolu?

Stosowanie retinolu wpływa na procesy złuszczania i odnowy naskórka przez co zmniejsza rozmiary melanocytów, redukując ilość melaniny. Dzięki temu retinol skutecznie rozprawia się z przebarwieniami skórnymi. Sprzyja również powstawaniu naczyń krwionośnych, które lepiej odżywiają i nawadniają skórę.

Retinol wykorzystuje się w komponowaniu kosmetyków dla osób z problematyczną cerą trądzikową. Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zwęża i odblokowuje pory oraz zmniejsza przetłuszczanie się skóry.

Ponadto retinol może pomóc na cienie pod oczami. Pogrubia on warstwy skóry, skutecznie ukrywając płytko unaczynioną skórę.

Czy stosowanie retinolu może szkodzić?

Stosowanie retinolu czasem może odrobinę zaszkodzić. Skutkiem ubocznym wysokiej aktywności retinolu jest podrażnienie skóry, dlatego na początku kuracji zaleca się stosowanie tej substancji co 2-3 dni.

Ponadto retinol powinien być stosowany na noc. Retinol wykazuje właściwości fotouczulające, więc reaguje na kontakt z promieniowanem UV. Dlatego stosowanie kosmetyków z retinolem zawsze trzeba łączyć z kremami przeciwsłonecznymi na dzień.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)