ycipk-1y72jo

Retinol - właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Retinol to popularny składnik kosmetyków, które odmładzają, wygładzają zmarszczki i poprawiają koloryt skóry. Czy kosmetyki z retinolem naprawdę są tak skuteczne? Jakie właściwości posiada retinol i czy każdy może go stosować?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Retinol jest popularnym składnikiem kosmetyków i preparatów odmładzających.
Retinol jest popularnym składnikiem kosmetyków i preparatów odmładzających. (iStock.com, Fot: PainterSaba)
ycipk-1y72jo

Co to jest retinol?

Retinol to inaczej pochodna witaminy A, pełniąca jej funkcje.

Witamina A nazywana jest witaminą młodości, gdyż naukowo udowodniono jej przeciwstarzeniowe działanie. Retinol po raz pierwszy został wyodrębniony w 1931 roku. Powstaje w wątrobie z β-karotenu, czyli prowitaminy A.

ycipk-1y72jo

To związek wrażliwy na światło, który w siatkówce oka utlenia się do aldehydu. Retinol spełnia istotne funkcje w organizmie człowieka, m.in. jest niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu oraz utrzymania naskórka oraz błon śluzowych w dobrej kondycji.

Retinol można przyjmować wraz z pożywieniem, najbogatsze jego źródła to tran, masło, żółtka jaj, marchewka, zielone warzywa i owoce cytrusowe.

Właściwości retinolu

ycipk-1y72jo

Retinol jest związkiem, który wykazuje liczne właściwości korzystne dla ludzkiego organizmu. 90 proc. tego związku jest magazynowane w wątrobie. Retinol odpowiada za prawidłowy wzrost ciała oraz różnicowanie i regenerację nabłonka.

Retinol hamuje wydzielanie hormonu tyreotropowego TSH oraz zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny T4, dzięki czemu jest substancją wspomagającą leczenie chorób tarczycy. Związek ten bierze udział w procesie widzenia po zmroku.

Retinol skutecznie zwalcza choroby skóry takie jak łuszczyca, trądzik czy rybia łuska, w połączeniu z antybiotykami natomiast jest wykorzystywany w leczeniu uszkodzeń termicznych i popromiennych skóry.

Ilość witaminy A i retinolu w organizmie spada wraz z wiekiem oraz na skutek promieniowania UV. Dlatego też odpowiednie kremy i kosmetyki pomogą przeciwdziałać niedoborom retinolu w organizmie.

ycipk-1y72jo

Zastosowanie retinolu w kosmetyce

Kremy z retinolem przede wszystkim są polecane osobom z delikatną, suchą i wrażliwą skórą, ze skłonnością do podrażnień i tworzenia się zmarszczek. Retinol wykorzystuje się w również w kremach dla osób z przebarwieniami skórnymi i niejednolitą barwą skóry.

Kosmetyki z retinolem to zazwyczaj preparaty o właściwościach przeciwzmarszczkowych, które hamują postęp starzenia się skóry. Retinol pomaga w rozwiązaniu problemów skórnych, jeśli jest stosowany w odpowiednim stężeniu.

ycipk-1y72jo

Na co pomaga stosowanie retinolu?

Stosowanie retinolu wpływa na procesy złuszczania i odnowy naskórka przez co zmniejsza rozmiary melanocytów, redukując ilość melaniny. Dzięki temu retinol skutecznie rozprawia się z przebarwieniami skórnymi. Sprzyja również powstawaniu naczyń krwionośnych, które lepiej odżywiają i nawadniają skórę.

Retinol wykorzystuje się w komponowaniu kosmetyków dla osób z problematyczną cerą trądzikową. Retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zwęża i odblokowuje pory oraz zmniejsza przetłuszczanie się skóry.

Ponadto retinol może pomóc na cienie pod oczami. Pogrubia on warstwy skóry, skutecznie ukrywając płytko unaczynioną skórę.

ycipk-1y72jo

Czy stosowanie retinolu może szkodzić?

Stosowanie retinolu czasem może odrobinę zaszkodzić. Skutkiem ubocznym wysokiej aktywności retinolu jest podrażnienie skóry, dlatego na początku kuracji zaleca się stosowanie tej substancji co 2-3 dni.

Ponadto retinol powinien być stosowany na noc. Retinol wykazuje właściwości fotouczulające, więc reaguje na kontakt z promieniowanem UV. Dlatego stosowanie kosmetyków z retinolem zawsze trzeba łączyć z kremami przeciwsłonecznymi na dzień.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1y72jo

ycipk-1y72jo
ycipk-1y72jo