Popularność różnych diet sprawiała, że w celu zrzucenia dodatkowych kilogramów chętnie rezygnujemy z węglowodanów. Tymczasem okazuje się, że sztuką jest wybieranie tylko tych dobrych węglowodanów, które pomogą zaspokoić głód i poskromić apetyt. Stosujesz dietę? Nie wiesz, jaki chleb wybrać? Poznaj pieczywo, które pomoże ci schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała.
Popularność różnych diet sprawiała, że w celu zrzucenia dodatkowych kilogramów chętnie rezygnujemy z węglowodanów. Tymczasem okazuje się, że sztuką jest wybieranie tylko tych dobrych węglowodanów, które pomogą zaspokoić głód i poskromić apetyt. Stosujesz dietę? Nie wiesz, jaki chleb wybrać? Poznaj pieczywo, które pomoże ci schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała.
Chleb Ezechiela
W poszukiwaniu zdrowego sposobu odżywiania coraz chętniej sięgamy do tradycyjnych receptur. W odległe czasy przenosi nas pieczywo esseńskie. Pierwszy przepis na ten chleb znajduje się w biblijnej Księdze Ezechiela, w której Bóg nakazuje prorokowi pościć. Udziela też rady, z czego powinien być wykonany postny chleb: z pszenicy, jęczmienia, prosa, orkiszu, bobu i soczewicy. Chleb Ezechiela, inaczej Ezekiela lub esseński, należy do jednych z najzdrowszych rodzajów pieczywa. Produkowany jest z ekologicznych, całych ziaren. Skiełkowane nasiona nie tylko wzbogacają smak, ale zawierają także wiele cennych składników odżywczych. W chlebie nie znajdziemy cukru, co powoduje, że odznacza się niską kalorycznością. Wyróżnia go także niski indeks glikemiczny. Wyborny smak, bogactwo składników odżywczych, niski IG sprawiają, że chleb Ezechiela plasuje się wysoko na liście osób stosujących dietę. Warto również dodać, że nie zawiera on glutenu. Nie brakuje przepisów na chleba Ezechiela, dlatego polecamy wykonać go
samodzielnie w domowym zaciszu.
Na podst. amerikanki.com (ms)/(mtr), WP Kobieta
Chleb żytni
Jest w 100 proc. wolny od pszenicy, dlatego z powodzeniem może być spożywany przez osoby z wrażliwością na gluten. Zawiera również cztery razy więcej błonnika i 20 proc. mniej kalorii niż białe pieczywo. Charakteryzuje go niski indeks glikemiczny, który w połączeniu z obniżoną kalorycznością sprawia, że chleb żytni jest świetnym sposobem na zaspokojenie głodu węglowodanami. Mamy także dobrą wiadomość - można go samodzielnie przygotować w domu i codziennie cieszyć się pięknym zapachem oraz smakiem swojskiego chleba.
Chleb pełnoziarnisty
W ziarnach pszenicy znajdują się otręby, bielmo i zarodek. Białe pieczywo wykorzystuje tylko bielma ziarna, co oznacza, że zawiera 25 proc. mniej białka niż chleb pełnoziarnisty. Podczas przetwarzania traci również dużo błonnika i aż do siedemnastu kluczowych składników odżywczych. Chleb pełnoziarnisty zawiera wszystkie trzy części ziarna pszenicy. Ponadto ma niższy indeks glikemiczny niż zwykłe pieczywo, które wykorzystuje tylko bielma.
Istnieje kilka jego rodzajów. Niezależnie od tego, jakie wybierzesz, wszystkie z nich mogą pochwalić się niskim wskaźnikiem glikemicznym oraz bogactwem białka i błonnika.
Chleb z siemienia lnianego
Siemię lniane jest bogate w selen, potas i mangan, które są niezbędne dla zdrowej diety. Stanowi też cenne źródło błonnika i kwasów tłuszczowych. Dieta bogata w błonnik pokarmowy i zawierająca produkty o niskim indeksie glikemicznym zapewnia niższy poziom glukozy. Natomiast wysoka zawartość kwasów tłuszczowych pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Chleb z siemienia lnianego zachęca organizm do spalania kalorii i przetwarzania ich na energię.
Chleb razowy
Należy docenić dwie korzyści płynące ze spożywania chleba razowego. Można przypisać mu wszystkie zalety chleba pełnoziarnistego, które zostały wspomniane powyżej. Jednak z istotną różnicą - zawiera mniej kalorii niż zwykły chleba pełnoziarnisty. Warto wykonać go samodzielnie w domu. Należy zaznaczyć, że chleb razowy jest idealny dla początkujących piekarzy. Możesz przyrządzić go razem z dziećmi - sprawisz im wiele radości.
W sklepie szukaj oczywiście mąki razowej - produkowanej przez jednorazowe (stąd nazwa: jeden raz, czyli razowy) grube zmielenie ziarna, zawierającej dzięki temu otręby i mającej ciemniejsze zabarwienie niż mąka "biała", tj. przesiewana.
Chleb owsiany
Dużym atutem chleba owsianego jest niski indeks glikemiczny. Owies odznacza się wysoką wartością odżywczą i zawiera wielonasycone kwasy tłuszczowe. Nie tylko dostarcza nam energii, ale ma również zbawienny wpływ na nasz organizm. Owsiany chleb jest bezglutenowy, obniża poziom cholesterolu i pomaga kontrolować apetyt. Dzięki niemu dłużej będziesz czuła się nasycona, co sprawi, że pożegnasz się z napadami głodu.
Chleb jęczmienny
Jęczmień pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi, co umożliwia kontrolowanie poziomu insuliny. Już jedna kromka chleba zawierająca jęczmień może zapewnić 25 proc. dziennego spożycia błonnika. Dość rzadko można spotkać chleb jęczmienny. Ale bez problemu znajdziemy pieczywo, w którym znajduje się to cenne zboże. Nie zapominaj o możliwości wykonania jęczmiennego chleba samodzielnie w domu.
Domowy chleb
I przyszedł czas na przygotowanie domowego chleba. Na pewno nie zabraknie ci pomysłów. Zapytaj mamę, babcię. Może zachował się jeszcze przepis waszej prababci? Warto sięgnąć do tradycyjnej receptury i odkryć bogactwo prawdziwego chleba. Przypomnisz sobie smak dzieciństwa, powrócą beztroskie chwile. Ale najważniejsza będzie satysfakcja i świadomość zdrowego sposobu odżywiania. Przygotuj mąkę, wodę, drożdże, nasiona i owoce. Możesz dodać także miód. Upiecz niskokaloryczny chleb, który zachwyci wszystkich aromatycznym zapachem i wyjątkowym smakiem.
Na podst. amerikanki.com (ms)/(mtr), WP Kobieta