Trwa ładowanie...

Rowerzyści bardziej podatni na problemy z płodnością

Mężczyźni, którzy jeżdżą na rowerze przynajmniej przez pięć godzin w tygodniu mogą mieć mniej aktywne plemniki.

Share
Rowerzyści bardziej podatni na problemy z płodnością
Źródło: Jupiterimages
drdyiyu

Mężczyźni, którzy jeżdżą na rowerze przynajmniej przez pięć godzin w tygodniu mogą mieć mniej aktywne plemniki - poinformowali naukowcy, których badania opublikowało pismo "Fertility and Sterility". Problemy z płodnością wśród kolarzy startujących w wyścigach sugerowały już wcześniejsze analizy, jednak badania naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego skoncentrowały się na związku pomiędzy zdrowiem nasienia a aktywnością fizyczną.

Pod lupę wzięli grupę 2,2 tys. mężczyzn korzystających z usług klinik leczenia bezpłodności i nie uprawiających sportu wyczynowo. Po uwzględnieniu informacji na temat stosowanych leków, masy ciała, ciśnienia tętniczego, wyboru bielizny i innych potencjalnie znaczących czynników, okazało się, że mężczyźni ćwiczący regularnie nie byli bardziej podatni na problemy z jakością spermy w porównaniu z mężczyznami mało aktywnymi fizycznie.

Gdy jednak naukowcy wzięli pod uwagę poszczególne rodzaje aktywności, zauważyli, że mężczyźni jeżdżący na rowerze przynajmniej przez pięć godzin tygodniowo byli dwukrotnie bardziej narażeni na problemy z jakością nasienia, w tym małą mobilność plemników.

Jak jednak zauważa autorka badań Lauren Wise, wnioski te należy potwierdzić na drodze kolejnych, szerzej zakrojonych badań. (PAP)

drdyiyu

Podziel się opinią

Share
drdyiyu
drdyiyu