Trwa ładowanie...
owady
KM
03-10-2023 16:50

Rozeszły się po Polsce. Leśnicy wydali komunikat

Zmiany klimatu doprowadziły do pojawienia się w Polsce nowych gatunków owadów. Jeden z nich może mierzyć nawet do 7 cm długości. Coraz częściej widywany jest w całym kraju, a ostatnio dostrzeżono go także na Warmii i Mazurach. Czy jest groźny?

Czy modliszki są groźne dla ludzi?Czy modliszki są groźne dla ludzi?Źródło: Adobe Stock
d1j44kx
d1j44kx

W Polsce rozpoczęła się już kalendarzowa jesień, chociaż w większości kraju panuje wciąż letnia aura. Według statystyk średnia temperatur we wrześniu była nawet wyższa niż w czerwcu. 

Zmiany klimatyczne spowodowały, że w części Polski można nie tylko cieszyć się zaskakująco przyjemną pogodą. Na Warmii i Mazurach, na północy kraju, a także w Łodzi zaobserwowano ostatnio nowy gatunek owada. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To jest hit". Testujemy kosmetyki do pielęgnacji twarzy marki FaceBoom

Modliszka zwyczajna w Polsce. Czy jest groźna?

Tomasz Gadomski z Nadleśnictwa Lidzbark potwierdził, że w efekcie zmian klimatycznych, w kraju obserwuje się wzrost liczby modliszek.

- Modliszka jest takim gatunkiem ciepłolubnym. Z tego względu zaczyna pojawiać się i u nas. Wcześniej nie był to gatunek naturalny, dopiero teraz – od jakiegoś czasu możemy je zaobserwować. Są to owady zupełnie dla nas nieszkodliwe. Co prawda są drapieżnikami, jednak to pozostałe gatunki owadów powinny się obawiać. Dla człowieka nic groźnego nie stanowią - podkreślił Gadomski w rozmowie z radiem Olsztyn.

Ze względu na fakt, że modliszki są stworzeniami ciepłolubnymi, do tej pory można było je zauważyć w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce były spotykana niezwykle rzadko, jednak zmiany klimatyczne oraz wzrost temperatur w miastach, spowodowany gęstą zabudową, a także brak zieleni, sprawiły, że liczebność modliszek zwyczajnych znacznie wzrosła. 

d1j44kx
Modliszka zwyczajna Adobe Stock
Modliszka zwyczajnaŹródło: Adobe Stock, fot: Andrew Waugh

Jak wygląda modliszka zwyczajna?

Jest zielonej lub brązowej barwy. Samice mogą osiągać do 7 cm długości, zaś samce maksymalnie do 4-5 cm. Mają trójkątną głowę, dwie pary skrzydeł oraz kolce na odnóżach. Szeroko rozstawione oczy umożliwiają im widzenie nawet do 20 metrów.

Modliszki idealnie kamuflują się z otoczeniem, a przed atakiem zastygają w bezruchu, czekając na odpowiedni moment do ataku. Żywią się wieloma szkodliwymi gatunki owadów, a także muchami, pluskwiakami oraz pajęczakami. Przyjęło się, że po kopulacji samica zjada swojego partnera. W rzeczywistości w 30 proc. przypadków zdarza się, że odgryza samcowi głowę.

d1j44kx

W Polsce objęta ochroną

Modliszka zwyczajna w naszym kraju jest objęta ścisłą ochroną. Jako gatunek zagrożony wyginięciem wpisano ją do Polskiej Czerwonej Księgi. Warto pamiętać, że modliszki są nieszkodliwe dla człowieka, a ich zabijanie, łapanie oraz zbieranie jaj podlega karze i przyczynia się do niszczenia bioróżnorodności w naturze.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1j44kx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j44kx