Rozpyl w ogrodzie. Kleszcze uciekną co do jednego

Chociaż kleszcze wybudziły się ze snu zimowego już jakiś czas temu, to w maju i czerwcu są najbardziej aktywne. Niestety, są to miesiące, podczas których najczęściej przebywamy w ogródkach, wystawiając się na ugryzienie groźnych pajęczaków. Jak temu zaradzić?

Przeciwkleszczowe opryski roślinne są w pełni bezpieczne
Przeciwkleszczowe opryski roślinne są w pełni bezpieczne
Źródło zdjęć: © getty images | rbkomar

21.04.2023 | aktual.: 22.03.2024 14:59

Kleszcze zwykle, chowają się w wysokich trawach i kiedy wyczują, że ofiara się do nich zbliża, przechodzą na jej ubranie, szukając kawałka skóry, w który mogą się wbić. Ich ugryzienie jest niemal niewyczuwalne, dlatego też często orientujemy się, że na naszym ciele znajduje się kleszcz, kiedy odczuwamy swędzenie, a na skórze pojawia się rumień.

Przygotuj ten oprysk. Przegonisz kleszcze z ogrodu

Ogród to raj dla kleszczy. Nie dość, że jest w nim wilgotno (kleszcze uwielbiają takie środowisko), to do tego znajduje się w nim wiele roślin, w których mogą się skryć. Co gorsza, te pajęczaki są tak małe, że trudno je zauważyć. Zwłaszcza gdy jesteśmy skupieni na pracach ogrodowych. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby wystawić się na niebezpieczeństwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli chcesz przegonić kleszcze z ogrodu, dobrze jest przygotować opryski bazujące na roślinach, których kleszcze wprost nie znoszą. Są one w pełni bezpieczne zarówno dla roślin, jak i dla ludzi.

Specyfiki można przygotować takich roślin jak czeremcha, chrzan, cebula, ziemia okrzemkowa czy clematis. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie czeremchy, pokrój gałęzie na małe kawałki i zalej ją zimną wodą. Następnie, przelej wodę wraz z czeremchą do garnka i doprowadź wodę do wrzenia. Gotuj ją tak przez co najmniej pół godziny, ostudź, a następnie, przelej ją do butelki z atomizerem. Tak przygotowany oprysk jest gotowy do użycia.

Napar z chrzanu i cebuli przygotowuje się w prawie ten sam sposób. Przed gotowaniem rośliny powinno się zanurzyć w zimnej wodzie przez trzy godziny. Im więcej chrzanu czy cebuli wykorzystasz, tym oprysk będzie mocniejszy.

Napar z clematisa nie wymaga gotowania. Kilogram kwiatów należy zalać litrem gorącej wody. Po trzech godzinach przelej miksturę przez sitko. Po tym czasie można spryskać nim rośliny. Podobnie przygotujesz oprysk z ziemi okrzemkowej. Wystarczy wymieszać 1/3 szklanki specyfiku z litrem wody. Preparat jest od razu gotowy do użycia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie