Rozpyl w podróży, a pluskwy nawet się nie zbliżą. Patent petarda

Budzisz się z zaczerwienioną, swędzącą skórą, na której widać ślady pogryzień? Najprawdopodobniej zaatakowały cię pluskwy. Wyjaśniamy, jak je rozpoznać i jak ustrzec się przed kolejnymi pogryzieniami.

Pluskwy to koszmar wielu podróżników
Pluskwy to koszmar wielu podróżników
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Pluskwy to niewielkie owady, które żywią się krwią człowieka. Ugryzienie tego owada przypomina ukąszenie przez komara czy pchłę. Można spotkać je w domach, hotelach, ale także pociągach czy komunikacji miejskiej. Ich obecność nie ma nic wspólnego z brudem czy bałaganem. Wyjaśniamy, jak rozpoznać pluskwę i jak uchronić się przed pogryzieniem przez te owady.

Jak rozpoznać pluskwę?

Pluskwy to owady należące do rodziny pluskwowatych. Żywią się przede wszystkim krwią człowieka. Atakują nocą, kiedy śpimy - wówczas mają nieograniczony dostęp do naszego ciała. Jak wygląd pluskwa? To niewielki, bezskrzydły, brunatny owad, pokryty licznymi włoskami, o trzech parach cienkich nóg. Jej wielkość nie przekracza 5 mm. Gdy zaatakuje, na ciele pojawiają się niewielkie, swędzące, czerwone bąble.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy ugryzienie pluskwy jest groźne?

Niestety to owady, których naprawdę trudno się pozbyć. Kiedy zapadną w sen zimowy, są w stanie przetrwać bez ruchu przez 12 miesięcy. Pluskwy sprawnie poruszają się po przestrzeni miejskiej. Możemy nieopatrznie przenieść je do domu po seansie filmowym w kinie czy po posiłku w restauracji. Pluskwy często zamieszkują w hotelach. Ich obecność nie ma żadnego związku z poziomem czystości w obiekcie, bowiem są one przenoszone przez ludzi. Zauważenie ich jest niezwykle trudne - są wyjątkowo zwinne i uwielbiają wszelkiej maści zakamarki. Chowają się zarówno pod łóżkiem, jak i pod dywanem czy zasłonami.

Jak pozbyć się pluskiew?

Jeśli na twoim ciele regularnie pojawiają się bolesne ranki, przypominające ugryzienie, a w pomieszczeniu unosi się zapach zgniłych malin albo kolendry siewnej, oznacza to, że znajdują się w nim pluskwy. Pod żadnym pozorem nie rozdrapuj ranek, bowiem może dojść do zakażenia bakteryjnego. Smaruj się żelem aloesowym, który przyniesie ukojenie. Możesz też zastosować środek łagodzący po ugryzieniu komarów.

Pozostaje pytanie: jak się pozbyć pluskiew? Należy użyć silnych środków owadobójczych, a w skrajnych przypadkach, zatrudnić specjalistę od deratyzacji. Konieczna jest także dezynfekcja materaca i pościeli. Materac należy zdezynfekować za pomocą myjki parowej, z kolei pościel powinna zostać wyprana w temperaturze wynoszącej przynajmniej 60 stopni Celsjusza.

Dodatkowo, jeśli chcesz mieć pewność, że w pomieszczeniu nie ma już pluskiew, rozpyl w nim mgiełkę zapachową bazującą na wodzie z dodatkiem olejku goździkowego, miętowego, lawendowego, szałwiowego, cytrynowego bądź kurkumowego. Pluskwy nie znoszą tych zapachów i kiedy je poczują, uciekają w popłochu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie