Trwa ładowanie...

Rozstępy na piersiach - profilaktyka i usuwanie

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się u kobiet w ciąży, dorastających dziewcząt lub przy momentalnym przybraniu na wadze. Problemy tkwią w skórze, gdy produkowana jest zbyt mała ilość kolagenu. Rozstępom na piersiach łatwiej jest zapobiec, niż je wyeliminować.

Share
Rozstępy na piersiach - profilaktyka i usuwanie
Źródło: iStock.com, fot: Zhenikeyev
dmz4ejl

Skąd się biorą rozstępy na piersiach?

Rozstępy na piersiach mogą powstać wskutek zmian hormonalnych lub jako efekt szybkiego wzrostu piersi.

Najczęściej rozstępy na piersiach pojawiają się w okresie dojrzewania albo podczas ciąży. Jednak nie zawsze może chodzić o tę samą przyczynę. W ciąży bowiem w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, przede wszystkim w gospodarce hormonalnej. Wzrasta między innymi poziom tzw. hormonu stresu, kortyzolu, który hamuje działanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych. Te z kolei sprawiają, że skóra jest elastyczna. Gdy kortyzolu jest w organizmie zbyt dużo, struktura skóry staje się podatna na rozerwania, których konsekwencją są nieestetyczne rozstępy.

W przypadku okresu dojrzewania czy szybkiego przybrania na wadze, a przy tym powiększenia się piersi, chodzi przede wszystkim o to, że fibroblasty nie nadążają z produkcją kolagenu potrzebną do uelastycznienia skóry.

dmz4ejl

Warto pamiętać, że czasem przyczyną powstawania rozstępów na piersiach czy innych częściach ciała są uwarunkowania genetyczne.

Rozstępy na piersiach – profilaktyka

Nie zawsze udaje się na czas zapobiec pojawianiu się rozstępów na piersiach, co nie oznacza, że nie jest to niemożliwe. O piersi należy dbać każdego dnia, ale szczególnie w momencie, gdy dowiemy się o ciąży lub zauważymy systematyczny wzrost wagi. Mamy, które domyślają się, że ich dorastające córki mogą odziedziczyć duży biust, nie powinny wahać się z zaproponowaniem odpowiednich kosmetyków.

Dobrym sposobem na zapobieganie pojawiania się rozstępów na piersiach jest regularne używanie kremów ujędrniających lub konkretnie kremów na rozstępy. Ważne, żeby zawierały:

  • panthenol,
  • witaminę E,
  • wyciągi z soi,
  • wiązki, krzemu,
  • kolagen,
  • pirogronian sodowy,
  • kwas mlekowy.

Rozstępów na piersiach uda się uniknąć również dzięki delikatnym peelingom oraz masażom skóry, a także prysznicom naprzemiennie ciepłym i zimnym. Nie bez znaczenia będzie od samego początku dobór biustonosza. Powinien on być usztywniany tak, aby nie pozwolił piersiom opadać. Na uniknięcie powstawania rozstępów na piersiach ma wpływ również dieta bogata w krzem i cynk, jak również witaminę A, witaminę E oraz witaminę B5.

dmz4ejl

W pielęgnacji piersi z rozstępami przydadzą się urządzenia kosmetyczne i peelingi. Wszystko to i o wiele więcej znajdziesz na WP radarOkazji.

Usuwanie rozstępów na piersiach

O ile profilaktyka, choć wymaga systematyczności i samodyscypliny, jest skuteczna, o tyle domowe sposoby na redukcję rozstępów na piersiach niestety są niewystarczające. Pomocne mogą okazać się zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne. Te jednak należy wykonać jak najszybciej po pojawieniu się rozstępów na piersiach – w przypadku młodych mam tuż po zakończeniu laktacji.

Zabiegami na rozstępy na piersiach są:

dmz4ejl

Podziel się opinią

Share
dmz4ejl
dmz4ejl