UrodaRozstępy na piersiach - profilaktyka i usuwanie

Rozstępy na piersiach - profilaktyka i usuwanie

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się u kobiet w ciąży, dorastających dziewcząt lub przy momentalnym przybraniu na wadze. Problemy tkwią w skórze, gdy produkowana jest zbyt mała ilość kolagenu. Rozstępom na piersiach łatwiej jest zapobiec, niż je wyeliminować.

Rozstępy na piersiach - profilaktyka i usuwanie
Źródło zdjęć: © iStock.com | Zhenikeyev

25.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skąd się biorą rozstępy na piersiach?

Rozstępy na piersiach mogą powstać wskutek zmian hormonalnych lub jako efekt szybkiego wzrostu piersi.

Najczęściej rozstępy na piersiach pojawiają się w okresie dojrzewania albo podczas ciąży. Jednak nie zawsze może chodzić o tę samą przyczynę. W ciąży bowiem w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, przede wszystkim w gospodarce hormonalnej. Wzrasta między innymi poziom tzw. hormonu stresu, kortyzolu, który hamuje działanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych. Te z kolei sprawiają, że skóra jest elastyczna. Gdy kortyzolu jest w organizmie zbyt dużo, struktura skóry staje się podatna na rozerwania, których konsekwencją są nieestetyczne rozstępy.

W przypadku okresu dojrzewania czy szybkiego przybrania na wadze, a przy tym powiększenia się piersi, chodzi przede wszystkim o to, że fibroblasty nie nadążają z produkcją kolagenu potrzebną do uelastycznienia skóry.

Warto pamiętać, że czasem przyczyną powstawania rozstępów na piersiach czy innych częściach ciała są uwarunkowania genetyczne.

Rozstępy na piersiach – profilaktyka

Nie zawsze udaje się na czas zapobiec pojawianiu się rozstępów na piersiach, co nie oznacza, że nie jest to niemożliwe. O piersi należy dbać każdego dnia, ale szczególnie w momencie, gdy dowiemy się o ciąży lub zauważymy systematyczny wzrost wagi. Mamy, które domyślają się, że ich dorastające córki mogą odziedziczyć duży biust, nie powinny wahać się z zaproponowaniem odpowiednich kosmetyków.

Dobrym sposobem na zapobieganie pojawiania się rozstępów na piersiach jest regularne używanie kremów ujędrniających lub konkretnie kremów na rozstępy. Ważne, żeby zawierały:

  • panthenol,
  • witaminę E,
  • wyciągi z soi,
  • wiązki, krzemu,
  • kolagen,
  • pirogronian sodowy,
  • kwas mlekowy.

Rozstępów na piersiach uda się uniknąć również dzięki delikatnym peelingom oraz masażom skóry, a także prysznicom naprzemiennie ciepłym i zimnym. Nie bez znaczenia będzie od samego początku dobór biustonosza. Powinien on być usztywniany tak, aby nie pozwolił piersiom opadać. Na uniknięcie powstawania rozstępów na piersiach ma wpływ również dieta bogata w krzem i cynk, jak również witaminę A, witaminę E oraz witaminę B5.

W pielęgnacji piersi z rozstępami przydadzą się urządzenia kosmetyczne i peelingi. Wszystko to i o wiele więcej znajdziesz na WP radarOkazji.

Usuwanie rozstępów na piersiach

O ile profilaktyka, choć wymaga systematyczności i samodyscypliny, jest skuteczna, o tyle domowe sposoby na redukcję rozstępów na piersiach niestety są niewystarczające. Pomocne mogą okazać się zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne. Te jednak należy wykonać jak najszybciej po pojawieniu się rozstępów na piersiach – w przypadku młodych mam tuż po zakończeniu laktacji.

Zabiegami na rozstępy na piersiach są:

Komentarze (2)