Choinka, prezenty, sylwester i... stres. Jak pomóc psu i kotu?
Mawia się, że stres jest nieodłącznym elementem życia. I faktycznie, gdy jest niewielki, może być motywujący. Zbyt duży będzie jednak dla psa i kota – podobnie jak ich opiekuna – przytłaczający. Jak go zwalczyć w okresie świąteczno-sylwestrowym?
Ze stresem u zwierząt kojarzą się przede wszystkim wystrzały sylwestrowe. Wielu opiekunów zapomina o tym, że nie jest to jedyny powód, z którego zwierzęta się stresują. Nawet drobne zmiany, takie jak ustawienie dekoracji i drzewka bożonarodzeniowego, przyjazd gości czy nawet cały stół zastawiony pysznymi potrawami, mogą wzbudzić nie tylko zainteresowanie, ale również… strach u zwierząt. Na szczęście możemy im pomóc.
Ozdoby? Tak, ale ostrożnie
Choinka ozdobiona milionem lampek, kolorowe bombki, cukierki w foliowych cukierkach, anielskie włosy… Stop! Nie wszystko sprawdzi się na choince, gdy w domu mieszkają zwierzęta. Szczenięta bardzo chętnie będą podgryzać samo drzewko czy wiszące na nim ozdoby, a koty dodatkowo mogą się wspinać i chętnie ściągać błyszczące, foliowe dekoracje. I choć same w sobie te zabawy nie przysporzą zwierzakom specjalnego stresu, to ich efekty już mogą. Zwłaszcza gdy będzie trzeba znaleźć otwarty gabinet weterynaryjny, który szybko przeprowadzi niezbędne badania, a niekiedy nawet operację. Pamiętajmy, że anielskie włosy czy kawałki folii z cukierków mogą spowodować nawet perforację jelit i zagrożenie życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drzemka psów husky podczas trasy. Zabawne nagranie podczas jazdy psim zaprzęgiem
Czytaj też: Właściciele chcą dobrze. Cierpi czworonóg
A jeśli jesteśmy przy choince, to miejmy też na uwadze, aby była dobrze unieruchomiona. Można ją przywiązać np. do haka w suficie. Jeśli stoi w donicy, zwróćmy uwagę, aby była ona odpowiednio szeroka i stabilna. Możemy np. wstawić ją do dodatkowej osłonki wypełnionej dla zwiększenia ciężaru kamieniami czy keramzytem.
Goście, ach, goście
Cieszymy się, że w końcu odwiedzą nas dawno niewidziani członkowie rodziny, ale nie myślimy o tym, co przeżyje w efekcie nasz zwierzak. Jeśli mamy otwartego na nowych ludzi psa czy kota, problem jest niewielki. Zwykle jednak zaczyna się, gdy ktoś u nas nocuje albo, gdy w gości przyjeżdżają dzieci. Głośne, szybkie, często nieobliczalne z punktu widzenia psa czy kota, maluchy – tak jak słodkie – mogą być uciążliwe dla czworonogów. Z tego powodu kluczowe jest, aby zawsze czuwać nad ich relacjami ze zwierzętami. Nie pozwalajmy dzieciom na nachalne zabawy kosztem zwierzaka. Jeśli widzimy, że pies czy kot chcą się wycofać i odpocząć, zapewnijmy im ku temu odpowiednią przestrzeń, najlepiej poza zasięgiem dziecka.
Nie wszystkie zwierzęta lubią gości, również tych dorosłych. Co wtedy? Na pewno nie warto zmuszać ich do kontaktu. Dajmy zwierzakowi czas, aby oswoił się z obecnością nowej osoby.
Niech na swoich zasadach do niej podejdzie i ją obwącha. W ramach zachęty możemy zaproponować gościowi rzucenie kotu czy psu smaczka. To na pewno sprawi, że obca dotąd osoba zyska niewielki plusik na swoim koncie.
A co w sylwestra?
Sylwestrowe wystrzały i głośne imprezy podobają się mało któremu zwierzakowi. Głośne wybuchy, migające światła, odgłosy dudniącej muzyki i tłum ludzi na pewno nie są odpowiednim otoczeniem dla psa. Z tego powodu nie zabierajmy go na uroczyste uczczenie nowego roku, zwłaszcza podczas imprez miejskich. Najlepiej na ten wieczór zapewnić czworonogowi wczesny spacer, a następnie zajęcie w domu, już bez konieczności wychodzenia.
Choć fajerwerki mogą podobać się nam, to nie zmuszajmy zwierząt do ich oglądania. Zwierzaki, zwłaszcza młode, płochliwe czy te starsze, które mają osłabione zmysły, mogą bardzo zestresować się oglądaniem sztucznych ogni i odgłosami wybuchów. Co więcej, zdarzały się przypadki śmierci w wyniku zawału serca u tych zwierząt, które przestraszyły się po prostu śmiertelnie.
Jeśli wiemy, że nasz pies czy kot stresują się takimi odgłosami lub poprzedniego sylwestra spędziły w dużym stresie, to już ostatni dzwonek na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Mogą to być leki od weterynarza, jednak dobrze sprawdzają się też wprowadzone z wyprzedzeniem tabletki wyciszające, które pomagają psu i kotu znieść niepokojące wydarzenia. Można też zastanowić się nad wykorzystaniem obroży czy dyfuzorów z feromonami. Ciekawa metodą jest TTouch, czyli sposób owinięcia psa i kota specjalnym, elastycznym materiałem, w celu zapewnienia mu większego komfortu psychicznego. Działa to na podobnej zasadzie jak owijanie noworodków.
O tym pamiętajmy
Istnieje kilka zasad, których warto pilnować na czas świąt i sylwestra w domu, w którym jest kot czy pies. Oto one:
- unikajmy podawania zwierzakom czegokolwiek z wigilijnego stołu i pilnujmy, aby nie dorwały się do słodyczy ustawionych dla dzieci i dorosłych, w tym pierników,
- zadbajmy o ciche pomieszczenie dla kota czy psa na czas sylwestra, ewentualnie włączmy im muzykę, aby zagłuszyć wystrzały,
- przygotujmy gryzaki czy maty węchowe, na których rozsypiemy karmę, aby zająć zwierzaki w momencie, gdy stres może być największy.
Stres nie służy psu ani kotu. Może powodować nie tylko niepokój, ale również poważne choroby fizyczne. Zadbajmy o to, aby było go możliwie jak najmniej.
Paulina Grzybowska, serwisy Psy.pl i Koty.pl
Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreatora!
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl