Żyć lepiejSą częstym pasażerem na gapę. W doniczkach sieją spustoszenie

Są częstym pasażerem na gapę. W doniczkach sieją spustoszenie

Przędziorki, mszyce czy wciornastki to jedne z najpopularniejszych szkodników, które zagrażają roślinom. Łatwym do rozpoznania wrogiem są wełnowce. Chociaż mają charakterystyczny wygląd, walka z nimi nie jest wcale prosta. Podpowiadamy, jak pozbyć się wełnowców z doniczki.

Jak pozbyć się wełnowców?
Jak pozbyć się wełnowców?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Wełnowce są niewielkimi owadami, które osiągają kilka milimetrów długości i zbierają się na różnych częściach roślin. Charakteryzują się obecnością białych, wełnistych strzępków śluzu pokrywających ich ciała, co też przyczyniło się do powstania ich nazwy. 

Dlaczego wełnowce pojawiły się na roślinie?

Pojawienie się wełnowców na zielonych pędach rośliny zawsze budzi jedno pytanie -  skąd szkodniki wzięły się w doniczce. Głównym powodem jest przyniesienie ich do domu wraz z nową rośliną. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem dokładnie obejrzeć upatrzony egzemplarz. Sprawdź, czy na liściach i łodygach (zwłaszcza w okolicach doniczki) nie pojawiły się niewielkie białe owady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowe sposoby na wełnowce. Proste triki, dzięki którym usuniesz szkodniki z roślin

Zdarza się, że na pierwszy rzut oka nie zauważymy wełnowców, dlatego po wniesieniu do mieszkania nowej rośliny warto odseparować ją od innych. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się nieproszonego gościa. Prawda jest jednak taka, że czasami przed tymi szkodnikami nie da się uchronić, ponieważ mogą dostać się do domu przez kratki wentylacyjne lub otwarte okna.

Domowy sposób na pozbycie się wełnowców

Na samym początku trudno zauważyć, że roślina jest zainfekowana, jednak kiedy szkodników jest więcej, walka z nimi jest trudna - jednak nie niemożliwa. Sytuacja komplikuje się, gdy wełnowców jest więcej i pokryją sporą część liści oraz łodyg. Niestety wełnowce są szkodnikami o dużym apetycie i podobnie jak przędziorki, odżywiają się sokami wyssanymi z roślin, co zazwyczaj prowadzi do ich obumierania.

Zwalczanie wełnowców nie należy do łatwych zadań. Głównym powodem jest produkowana przez nie kleista substancja, która sprawia, że zwykłe mycie wodą jest nieskuteczne. Gdy szkodniki znajdują się na niewielkim fragmencie rośliny, należy ją usunąć, jednak wełnowce mogą skrywać się również w trudniej dostępnych miejscach, np. szczelinach przy łodydze.

Najlepszym sposobem na pozbycie się wełnowców jest stworzenie mieszaniny letniej wody z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem w płynie. Do mikstury warto dodać kilka kropel olejku pomarańczowego, który odstraszy potencjalne insekty. Gotową mieszanką przetrzyj dokładnie każdy liść oraz wszystkie łodygi. Możesz to zrobić wacikami kosmetycznymi lub w przypadku drzew palmowych - patyczkami do uszu.

To bardzo monotonne zajęcie i wymaga sporo czasu oraz cierpliwości, jednak pomoże pozbyć się wełnowców. Po usunięciu wszystkich szkodników umyj roślinę letnią wodą. Ostatnim krokiem jest izolacja i dokładna obserwacja. Gdy te metody okażą się niewystarczające, wówczas warto rozważyć użycie środków chemicznych dostępnych w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
wełnowcerośliny doniczkowepielęgnacja roślin

Wybrane dla Ciebie