Salon w stylu glamour – galeria inspiracji
Kryształowy żyrandol, welurowa tapeta z ornamentami, luksusowa kanapa z pikowanym obiciem... Chcesz urządzić salon w stylu glamour? Galeria zdjęć z pomysłami na pałacową aranżację pomoże ci stworzyć własną wizję wnętrza idealnego.
10.10.2018 15:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Styl glamour – najważniejsze cechy
Styl glamour narodził się w XX wieku i miał być przeciwwagą dla minimalizmu, który na dobre opanował wówczas zarówno świat mody, jak i wnętrzarstwa. Przywrócił do łask barokowy przepych i nadał mu zupełnie nowy, nowoczesny charakter. Natychmiast pokochały go gwiazdy Hollywood, dlatego dziś jest kojarzony nie tylko z pałacowym blichtrem, ale również z luksusowymi rezydencjami takich ikon jak Marilyn Monroe czy Grace Kelly. W stylu glamour proste, pragmatyczne formy ustępują miejsca finezyjnym kształtom rodem z Wersalu. Królują błysk i splendor, a dekoracyjność jest wyznacznikiem estetyki wystroju. Wnętrza glamour to świątynie ekstrawagancji, w których nie brakuje wyrazistych akcentów – od zdobiących sufit sztukaterii po błyszczące podłogi z gresu polerowanego lub epoksydu.
Jak urządzić salon w stylu glamour?
Efekt glamour w salonie da się uzyskać na wiele sposobów – w końcu luksus niejedno ma imię. Czerpiąc bezpośrednio z barokowych czy rokokowych tendencji we wnętrzarstwie, można osiągnąć efekt prawdziwie królewskiego wystroju, w którym pojawiają się antyki, masywne meble i obfite motywy kwiatowe przechodzące ze ścian na obicia mebli wypoczynkowych. Można również postawić na nowoczesny design, a styl glamour wprowadzić dzięki okazałym, mieniącym się w świetle dekoracjom i odważnym połączeniom barwnym.
* Kolory ścian do salonu w stylu glamour
Gdyby zestawić ze sobą wszystkie kolory do salonu w stylu glamour, galeria składałaby się z wyrazistych, nasyconych odcieni. Znalazłyby się w niej takie barwy, jak bordo, szmaragd, kobalt i purpura – wszystkie o symbolice związanej z prestiżem i władzą. Wnętrza glamour nierzadko są spowite również głęboką czernią, która raczej nie pojawia się w innych stylach, zwłaszcza jako pokrycie ścian. Ciemne aranżacje nabierają wytworności, kiedy przełamie się je złotem, srebrem bądź bielą, która jako mocny kontrast sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych interpretacjach stylu glamour. Pogrążony w mroku salon rozjaśnić można też beżem i szarością.
Salon w stylu glamour to wnętrze, które nabiera szczególnego uroku, kiedy ściany nie są pomalowane na jednolity kolor, lecz ozdobione przy wykorzystaniu rozmaitych materiałów dekoracyjnych. Zdarzają się więc powroty do romantycznych sztukaterii i lamperii o dwóch wysokościach: nieco powyżej metra lub do sufitu. Tego typu pokrycia łączy się z tapetami, bez których trudno sobie wyobrazić pałacową aranżację salonu. Na tapetach glamour znajdują się najczęściej mocne roślinne ornamenty, nierzadko wykonane z weluru lub pokryte połyskującą satyną. W aranżacjach modern glamour zamiast tapet i lamperii występują panele ścienne 3D.
* Meble do salonu w stylu glamour
Wybierając meble do salonu w stylu glamour, warto szukać takich, które zwracają na siebie uwagę miękkimi liniami, giętymi nogami i bogatymi rzeźbieniami albo mają tapicerkę o nietuzinkowym wzorze czy kolorze. Sprawdzają się zarówno antyki, jak i minimalistyczne meble umożliwiające wykorzystanie stylu glamour w salonie o niewielkim metrażu. Ważne są nie tylko formy, ale i materiały, z których wykonane zostały poszczególne elementy wyposażenia. Luksusowe obicia zestawów wypoczynkowych (satyna, aksamit, skóra) z wysokiej jakości drewna nadają blichtru salonowi w klasycznie rozumianym stylu glamour. Obok takich mebli pojawiają się szezlongi i konsole, które już dawno wyszły z powszechnego użytku jako mało funkcjonalne, ale niezwykle efektowne akcesoria do salonu.
W aranżacjach modern glamour wrażenie wykwintu da się uzyskać bez wykorzystywania barokowych mebli. Pikowane, a nawet lekko błyszczące obicia w połączeniu z całym mnóstwem poduszek powkładanych do dekoracyjnych poszewek sprawiają, że wnętrze wygląda niczym sala reprezentacyjna. Oprócz rozłożystej sofy musi się w nim znaleźć fotel glamour, oczywiście w zestawie z podnóżkiem.
* Oświetlenie do salonu w stylu glamour
Salony w stylu glamour nabierają należytego splendoru dzięki oświetleniu, które staje się coraz istotniejszym elementem wystroju wnętrz, nie tylko tych inspirowanych przestrzeniami pałacowymi. Klasycznej aranżacji glamour nie można byłoby zaliczyć do udanych, gdyby nie kryształowy żyrandol o niesamowitej zdolności do odbijania światła. Idealnym uzupełnienie stanowią dla niego kinkiety porozwieszane po obu stronach dekoracyjnych luster glamour. W styl najlepiej wpisują się te z żarówkami, które ukryte są w płomieniach sztucznych świec osadzonych na finezyjnych konstrukcjach z giętego żelaza. Nietrudno też znaleźć lampki wykonane zgodnie z estetyką glamour. Mają one nogi ozdobione kryształami, szklanymi kulami, cekinami bądź pozłacanymi formami ceramicznymi.
* Dodatki do salonu w stylu glamour
Salon w stylu glamour nabiera wyrazistości już dzięki meblom, pokryciom ścian i oświetleniu, ale nie istnieje bez wyszukanych dekoracji. Mogą nimi być starodawne bibeloty, takie jak ceramiczne aniołki, wazony pomalowane misternymi wzorami kwiatowymi, pozłacane zegary na komodę, a także ozdobne misy i świeczniki. Wśród popularnych dodatków do salonu w stylu glamour znajdują się również oryginalne stoliki kawowe: szklane, wykonane z płyty MDF, ozdobione ażurowymi panelami lub stojące na giętych metalowych nogach. Wystrój wzbogacają wykładziny z ornamentami roślinnymi, geometrycznymi wzorami lub... w zebrę. Nierzadko w salonach glamour pojawiają się także włochate dywany typu shaggy.