FitnessSalsa - popularny taniec latynoamerykański. Kroki i style salsy

Salsa - popularny taniec latynoamerykański. Kroki i style salsy

Salsa - popularny taniec latynoamerykański. Kroki i style salsy
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.09.2018 22:57, aktual.: 19.12.2018 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Salsa jest niezwykle zmysłowym tańcem, zaliczanym do grupy tańców latynoamerykańskich. Można ją tańczyć zarówno samodzielnie, jak i w parach. Jest ona tańcem bardzo zróżnicowanym o wielu stylach, różniących się od siebie krokiem podstawowym i poszczególnymi figurami.

Historia tańca salsa

Początki salsy sięgają lat 40. ubiegłego wieku, kiedy to na Karaibach połączono taniec son z kubańską odmianą rumby. Do Ameryki trafiła za pośrednictwem emigrantów z Karaibów, w głównej mierze z Kuby i Portoryko.

Początkowo salsa była dynamicznym tańcem widowiskowym, jednakże z czasem stała się ona również tańcem zmysłowym. Nazwa tego tańca pochodzi od hiszpańskiego słowa "salsa", które oznacza sos lub smak fundujący pikantne doznania. Według znawców tańca, termin ten bardzo dobrze oddaje eklektyczny charakter tańca.

Salsa - style tańca

Salsa jest tańcem o bardzo dużym zróżnicowaniu wewnętrznym, ponieważ rozwinęła się ona na podstawie różnych tańców. Ta różnorodność salsy wynika również z naturalnych różnic w miejscach, w których się ona rozwijała. Co istotne, salsę zazwyczaj tańczy się w parze. W przeciwieństwie do innych tańców latynoamerykańskich, podczas jej wykonywania partnerzy poruszają się nie po całym parkiecie, a jedynie po niewielkim jego fragmencie.

Wyróżnia się kilka różnych stylów salsy:

  • Salsa New York (mambo on 2) - jest to salsa stworzona w latach 70. XX w. przez tancerza z Portoryko. Tańczona jest ona w rytmie na 2. Styl ten odznacza się płynnością, delikatnością i zmysłowością. W nowojorskiej wersji salsy nie stosuje się figur akrobatycznych.
  • Salsa Los Angeles - jest to salsa, która powstała w latach 90. XX w. Tańczona jest ona w rytmie na 1 w jednej linii. Jest to taniec bardzo dynamiczny i widowiskowy, bogaty w tzw. spiny - wielokrotne obroty. Co istotne, styl ten cieszy się największą popularnością w Polsce.
  • Salsa kubańska - jest to salsa, w której para porusza się wokół własnej osi. Salsa tańczona w tym stylu przypomina taniec chodzony.

Salsa - podstawowy krok

Poszczególne odmiany salsy mogą różnić się krokiem podstawowym. W najbardziej rozpowszechnionej w Polsce typie salsy - salsie Los Angeles, krok ten jest bardzo prosty do nauczenia. Należy stanąć z wyprostowanymi plecami na lekko ugiętych nogach. Następnie lewą nogą zrobić krok w przód, odrywając prawą nogę od ziemi. W dalszej kolejności odstawiamy prawą nogę na ziemi, a lewą wracamy do pozycji początkowej. Powtarzamy tę sekwencję, wykonując krok w tył. Krok podstawowy salsy tańczy się na przedniej części palców. Ruch ten musi być płynny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także