Sanatorium bez kolejki i za darmo. Oto kto skorzysta

Te osoby mogą skorzystać z pobytu w sanatorium za darmo
Te osoby mogą skorzystać z pobytu w sanatorium za darmo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.04.2023 09:25, aktual.: 11.04.2023 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z leczenia uzdrowiskowego korzystają zarówno osoby po chorobach lub urazach, jak i te leczące się na schorzenia przewlekłe. Choć często pacjent pokrywa część opłat, kilka grup może skorzystać z rehabilitacji za darmo.

Pobyt w sanatorium ukierunkowany jest przede wszystkim na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Z ośrodków uzdrowiskowych korzystają nie tylko osoby starsze, ale i młodsze, np. po przebytych urazach lub chorobach, jak np. zawał.

Można wykupić turnus prywatnie, można starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby starać się o refundację, należy udać się do lekarza i poprosić o skierowanie, a na tej podstawie zostanie wybrana placówka i plan leczenia. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny, z kolei turnus w sanatorium może być częściowo odpłatny.

Za to NFZ nie płaci

Wyjazd do sanatorium wiąże się z pewnymi kosztami, których nie pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. To przede wszystkim przejazd do miejsca, w którym będzie się odbywało leczenie oraz powrót do domu. Nie finansuje też pobytu w ośrodku opiekuna danego pacjenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NFZ nie pokrywa też m.in. zakwaterowania i wyżywienia podczas leczenia ambulatoryjnego oraz dodatkowych zabiegów, z których pacjent będzie chciał skorzystać w czasie pobytu w sanatorium, a które nie są w żaden sposób powiązane z celem jego pobytu w konkretnym ośrodku.

Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium

Pewne grupy osób mogą jednak skorzystać z bezpłatnego pobytu w sanatorium. Z opłat zwolnione są dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia, lub - jeśli wciąż się kształcą - do 26. roku życia, a także takie, którym przysługuje renta rodzinna lub są niepełnosprawne w znacznym stopniu.

Bezpłatnie w sanatorium mogą zregenerować się także osoby przebywające na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub rencie, u których np. po chorobie, pojawiło się ryzyko utraty zdolności do pracy.

Czas oczekiwania na przyznanie pobytu w sanatorium bywa dość długi. Warto pamiętać, że są osoby, które mogą ubiegać się o turnus poza kolejnością. To oprócz inwalidów wojennych, weteranów, kombatantów i uprawnionych żołnierzy, także Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także