Sculptra - nowoczesny eliksir młodości?
„W XXI wieku można zatrzymać czas, można też cofnąć wskazówki do tyłu. Mam na myśli wskazówki naszego biologicznego zegara, który pozwala nam czuć się i wyglądać tak dobrze, jak kilka lub kilkanaście lat temu” - przekonuje Dr Beata Kociemba, dermatolog II stopnia, członkini Europejskiego Towarzystwa Dermatologicznego ESCAD oraz Prezeska Europejskiego Instytutu Dermatologii Estetycznej Laserowej i Kosmetyki „Beauty Derm.
21.02.2011 | aktual.: 23.05.2018 14:03
„W XXI wieku można zatrzymać czas, można też cofnąć wskazówki do tyłu. Mam na myśli wskazówki naszego biologicznego zegara, który pozwala nam czuć się i wyglądać tak dobrze, jak kilka lub kilkanaście lat temu” - przekonuje Dr Beata Kociemba, dermatolog II stopnia, członkini Europejskiego Towarzystwa Dermatologicznego ESCAD oraz Prezeska Europejskiego Instytutu Dermatologii Estetycznej Laserowej i Kosmetyki „Beauty Derm.
Być wiecznie młodą i piękną, to marzenie każdej z nas. Czy istnieje cudowny lek, który pozwoli bez operacji plastycznych cofnąć czas i odzyskać utraconą urodę?
Cudownego leku nie ma, ale współczesna medycyna estetyczna zna wiele skutecznych zabiegów i preparatów, które powstrzymują efekt starzenia i pozwalają odzyskać wygląd sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat. Co ważne, nowoczesne terapie przeciwstarzeniowe w niewielkim stopniu ingerują w organizm i przeprowadza się je bez użycia skalpela.
W jaki sposób odzyskanie młodości jest możliwe?
Żeby skutecznie leczyć objawy, trzeba najpierw poznać mechanizm „choroby”. Za jędrność i elastyczność skóry odpowiedzialny jest kolagen. Jest to główne białko organizmu, bardzo odporne na rozciąganie. Gdy, wraz z upływem lat, wiązania kolagenowe tracą sprężystość, pojawiają się zmarszczki, a skóra wiotczeje. Również następujący z wiekiem ubytek tkanki tłuszczowej powoduje, że twarz lub ciało traci swój jędrny i pełny kształt. Młodzieńcza buzia staje się szczuplejsza, policzki wydają się zapadnięte, a nadmiar skóry zaczyna obwisać, sprawiając, że wyglądamy starzej.
Jak można przeciwdziałać starzeniu?
Dobre rezultaty dają substancje działające jak implanty. Przywracają zwiotczałym tkankom objętość i sprawiają, że ciało staje się pełniejsze, a skóra ulega wygładzeniu. Na przykład policzki wraz z wiekiem tracą swój pełny młodzieńczy kształt, a nadmiar skóry zaczyna obwisać w postaci „chomiczków”. Aplikując implant w policzki, zwiększamy ich objętość, a obwisła skóra zostaje wypełniona od wewnątrz i „naciągnięta”. Równocześnie należy pobudzać komórki ciała do intensywnej produkcji kolagenu, aby skóra odmładzała się od wewnątrz. Objawy starzenia bardzo skutecznie zwalcza Sculptra.
Co to jest Sculptra?
Sculptra, nazywana przez lekarzy „eliksirem młodości” jest preparatem, zawierającym kwas L-polimlekowy, który wyjątkowo silnie stymuluje produkcję kolagenu. Jest także bardzo dobrym implantem stosowanym do miejscowych wypełnień zapadniętych i zwiotczałych obszarów twarzy lub ciała.
Czy stosowanie kwasu L-polimlekowego jest bezpieczne?
Kwas L-polimlekowy jest substancją bezpieczną i z czasem w pełni rozkłada się w ludzkim organizmie. W medycynie stosowany jest od ponad 30 lat. Początkowo był składnikiem rozpuszczalnych nici chirurgicznych. W latach 90-tych podjęto pierwsze próby leczenia pacjentów cierpiących na zanik tkanki tłuszczowej czyli lipodystrofię. W zapadnięte na skutek choroby obszary twarzy wstrzykiwano kwas L-polimlekowy, uzyskując bardzo dobre efekty. Po tych doświadczeniach kwas L-polimlekowy znalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.
Na jakie defekty urody pomaga Sculptra?
Sculptra działa liftingująco, redukuje zmarszczki i wypełnia zwiotczałe obszary ciała. Najlepsze rezultaty daje w dolnej części twarzy, w obszarze szyi, dekoltu, a także brzucha. Świetnie wypełnia bruzdy nosowo-wargowe, poprawia kontur twarzy, podnosi opadające „chomiczki”, nadaje młodzieńczy kształt policzkom. Zalecana jest osobom powyżej 35 roku życia oraz osobom, które po ciąży lub na skutek schudnięcia mają problem z cienką, obwisającą skórą.
Jak przebiega kuracja Sculptra?
Sculptra jest implantem nie chirurgicznym. Wprowadzenie implantu nie wymaga rozcinania skóry, ani przeprowadzania operacji. Mikroskopijne ilości preparatu wstrzykuje się w wybrany obszar ciała za pomocą ultracienkich igieł, a potem rozmasowuje w celu odpowiedniego rozprowadzenia. Pacjent nie czuje bólu, jedynie nieznaczny dyskomfort. Przez zabiegiem skóra znieczulana jest kremem Emla.
Czy efekt widoczny jest od razu?
Po zabiegu widoczna jest poprawa, natomiast pełen efekt uzewnętrznia się w przeciągu kilku kolejnych tygodni. W tym czasie Sculptra w naturalny sposób pobudza organizm do produkcji własnego kolagenu i powoduje ujędrnienie skóry. Po upływie 4 do 6 tygodni konieczna jest ocena stanu skóry. Lekarz decyduje wtedy, czy potrzebne są dodatkowe zabiegi. Zwykle jest to kilka powtórzeń, ale zdarza się, że dobry efekt daje jednorazowy zabieg.
Zdarza się, że efekty niektórych zabiegów wyglądają sztucznie…
Sculptra daje w pełni naturalny efekt odmłodzenia. Preparat nie wpływa na mimikę, ani nie zmienia rysów twarzy, zamiast tego przywraca „twarz z przeszłości”. Pacjentki opisują to, jako uczucie wypełniania skóry od wewnątrz, wypychania zapadniętych policzków, efekt miejscowego „przytycia”, posiadania „pełniejszej buźki, szyi lub dekoltu”.
Jak długo trzeba „dochodzić do siebie” po zabiegu? Czy mogą wystąpić powikłania?
Zabieg wstrzyknięcia Sculptra nie wymaga rekonwalescencji. Przez kilka dni po zabiegu zalecane jest unikanie kąpieli słonecznych, sauny oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych. Możliwe działania niepożądane to krwawienie, ból, zaczerwienienie, krwiak lub niewielki obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Objawy te przeważnie ustępują w ciągu 2-6 dni. Pod skórą w obszarze poddanym zabiegowi mogą się także tworzyć mikroskopijne grudki, które z czasem samoczynnie zanikają.
Jak długo utrzymuje się efekt Sculptra?
Trwałość rezultatów jest kwestią indywidualną, zależną od stopnia zaawansowania procesu starzenia, predyspozycji genetycznych i trybu życia. W wielu przypadkach uzyskane efekty utrzymują się nawet do 2 lat.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Sculptry?
Podobnie jak przypadku innych zabiegów dermatologicznych, przeciwwskazaniem jest ciąża i okres karmienia, skłonność do powstawania blizn przerostowych, infekcje wirusowe i bakteryjne na twarzy, ciężkie choroby.
Czy Sculptrę można łączyć z innymi zabiegami?
Można. Doskonałym uzupełnieniem terapii jest np. kwas hialuronowy lub botoks, które dają dobre efekty w górnych partiach twarzy i oddziałują bezpośrednio na zmarszczki. Po wstrzyknięciu Sculptry trzeba odczekać ok. 4 tygodni przed przeprowadzeniem innego zabiegu w tym samym obszarze twarzy. Jeśli dodatkowe preparaty mają być podane w innym miejscu niż Sculptra, to przerwa pomiędzy zabiegami nie jest konieczna.