Seryna - czym jest? Działanie, właściwości i dawkowanie seryny
Seryna to jeden z tych aminokwasów egzogennych, które, utrzymywane na odpowiednim poziomie, mogą mieć niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Odpowiada ona między innymi za naszą koncentrację i zdolność do logicznego myślenia, dlatego zdecydowanie warto poświęcić jej chwilę uwagi. Czym dokładnie jest seryna i jaki ma wpływ na nasz organizm? Czy warto ją stosować?
Czym jest seryna?
Seryna jest to organiczny związek chemiczny, który jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Ten ważny aminokwas białkowy jest uformowany z innego związku obecnego w naszym ciele zwanego glicyną.
Seryna pełni szereg ważnych funkcji, między innymi bierze udział w trawieniu białek jako składnik proteaz serynowych. Seryna jest aminokwasem egzogennym, a więc naturalnie wytwarzanym przez organizm, jednak możliwe jest także dostarczenie go poprzez pożywienie lub suplementację.
Kwas α-amino-β-hydroksypropionowy, bo tak w pełni nazywa się seryna, zlokalizowany jest głównie w mózgu, gdzie odpowiada za układ nerwowy, koncentrację i logiczne myślenie.
Do produktów, w których znajdziemy serynę zaliczamy między innymi nasiona lnu i słonecznika, pestki dyni, sezam, a także żelatynę oraz niektóre rośliny strączkowe. Występowanie seryny obejmuje także produkty znane ze swojego dobroczynnego wpływu na mózg, czyli na przykład orzechy i świeże ryby.
Działanie i zastosowanie seryny
Seryna jest aminokwasem otrzymywanym z innej niezwykle cennej dla organizmu substancji zwanej glicyną. Właściwości seryny w tym przypadku nie powinny być więc dla nas dużym zaskoczeniem, a do jej głównych zadań należy między innymi regulowanie pracy neuronów i czuwanie nad naszym systemem nerwowym. Seryna znana jest także ze swojego wpływu na koncentrację, pamięć oraz logiczne myślenie, dlatego coraz częściej wymienia się ją pośród substancji niezwykle pożytecznych dla naszego organizmu.
Działanie seryny jest jednak dużo szersze i jej suplementacja może przynieść nam wiele dobrego. Ten wyjątkowy aminokwas ma spory wpływ na system nerwowy, gdzie wraz z glicyną umożliwia produkcję puryn i pirymidyn. Seryna jest też kluczowa w procesie budowy osłonek mielinowych dla komórek układu nerwowego.
To jednak nie wszystko, bowiem stosuje się także w leczeniu bądź niwelowaniu skutków niektórych zaburzeń psychicznych oraz w trakcie terapii antynarkotykowych dzięki znacznemu osłabianiu sygnalizacji NMDA – n-metylo-d-asparaginianu.
Seryna - dawkowanie, skutki uboczne
Seryna jest co prawda aminokwasem egzogennym, a więc naturalnie produktowanym przez organizm, jednak możliwa jest również jego suplementacja. W zdecydowanej większości przypadków przyjmuje się, że poprawną dawką seryny jest około 30 mg na kilogram masy ciała, tak więc dla osoby ważącej 80 kilogramów będzie to odpowiednio około 2,4 grama seryny.
Dawkowanie seryny może być jednak większe w przypadku, gdy zmagamy się z poważnymi problemami psychicznymi - wtedy ilość przyjmowanej substancji można zwiększyć do nawet 120 mg na kilogram ciała.
Z racji miana aminokwasu egzogennego niedobór seryny w organizmie jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, jednak może on występować w przypadku anemii czy skrajnego niedożywienia. Dobrą wiadomością jest również to, że przedawkowanie seryny występuje równie rzadko i nie ma żadnych poważniejszych konsekwencji dla zdrowia. Należy oczywiście stosować ją z umiarem, jednak jej nadmiar w organizmie nie jest w stanie wyrządzić nam poważnej krzywdy.