Częsty błąd w toalecie. Lekarka mówi o konsekwencjach
"Nie przyjmuj pozycji półsiedzącej na tzw. narciarza, bo wtedy mięśnie nóg, pośladków i dna miednicy będą napięte" - mówi na Instagramie dr n.med. Karina Barszczewska. W jaki sposób robić to właściwie?
Sposób oddawania moczu może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie, a nawet mięśnie dna miednicy. Niestety, wciąż niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę.
W jakiej pozycji oddawać mocz?
"Ponad połowa kobiet oddaje mocz w nowym miejscu pod dużym ciśnieniem i na tzw. Małysza" - pisze dr Barszczewska, którą śledzi na Instagramie ponad 122 tys. użytkowników. Mimo że pozycja ma nas ochronić przed ewentualnymi bakteriami i zarazkami, przynosi więcej szkody niż pożytku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Groźne zatrucie witaminą D. Na co zwrócić uwagę, aby nie było za późno
Lekarka zaprezentowała więc prawidłową postawę, którą należy przyjąć podczas oddawania moczu.
- Usiądź prosto, stopy płasko oparte na podłożu, nogi w lekkim rozstawieniu, kręgosłup jest wyprostowany. Rozluźnij się. Nie przyjmuj pozycji półsiedzącej na tzw. narciarza, bo wtedy mięśnie nóg, pośladków i dna miednicy będą napięte, co skłoni cię do parcia i utrudni opróżnianie pęcherza - wyjaśniła.
Oddawanie moczu do ostatniej kropli
Wiele osób uważa, że podczas oddawania moczu powinno się czekać do momentu, aż pozbędziemy się z pęcherza każdej kropelki. Czy rzeczywiście to jest aż tak ważne? Dr Barszczewska podkreśla, że to mit, w który wciąż wierzy naprawdę wiele osób.
"Może w nim zostać do 100 ml moczu i w niczym to nie przeszkadza" - komentuje.
Lekarka podejmuje także temat częstego chodzenie do toalety, mimo przyjmowania małej ilości płynów.
"Jeśli przed wyjściem np. do kina musisz kilka razy oddać mocz, albo w nowym miejscu od razu kierujesz się do toalety; gdy musisz wychodzić z kina w trakcie seansu, gdy odczuwasz parcie na mocz, (...) to może być sygnał, że zaszła jakaś zmiana i może być powód do diagnostyki" - czytamy.
Kiedyś przyjmowało się, że częstomocz to chodzenie do toalety częściej niż 8 razy na dobę. Dzisiaj, gdy ludzie piją dużo więcej wody, obiektywnym wskaźnikiem jest pojemność pęcherza. U kobiet prawidłowa wynosi ok. 350-650 ml.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.