FitnessSiła w jodze

Siła w jodze

Joga jest coraz popularniejsza. Ostatnio pojawiła się jej dynamiczna odmiana, która natychmiast zdobyła sobie ogromną rzeszę zwolenników – także wśród gwiazd.

Siła w jodze
Źródło zdjęć: © Maciej Toboła

02.10.2006 | aktual.: 27.05.2010 21:58

Joga jest coraz popularniejsza. Nikogo nie trzeba już przekonywać o jej zbawiennym wpływie dla równowagi zarówno fizycznej, jak i duchowej. Joga uspokaja, uczy koncentracji, kształtuje zgrabną sylwetkę, dodaje gibkości. Ostatnio pojawiła się jej dynamiczna odmiana, która natychmiast zdobyła sobie ogromną rzeszę zwolenników – także wśród gwiazd.

Z czym kojarzy się joga? Zapewne niejedna z nas myślała, że pełne koncentracji, spokojne i łagodne ruchy są po prostu nudne i zupełnie nie dla niej. Jeśli tak - czas zmienić nasze przekonania. Alternatywna forma jogi zwana Astangą lub Power Jogą, jest dynamiczna i doda nam mnóstwo energii.

Power Joga stała się w ostatnich latach niezwykle popularna wśród gwiazd. Trenuje ją m.in. Sting, Madonna, Nicole Kidman, Jodie Foster, Helen Hunt i Geri Halliwell. Również sportowcy różnych dyscyplin sięgają po jogę, doceniając ją jako uzupełnienie treningu. Śladem gwiazd podążają również zwykli "śmiertelnicy", którzy coraz chętniej przekonują się do Astanga jogi. Jeśli to moda – trzeba przyznać, że niezwykle pożyteczna i życzyć sobie, aby była czymś więcej niż tylko chwilowym, zdrowym trendem.

Wbrew pozorom, Astanga nie jest niczym nowym. Ta tradycyjna forma ćwiczeń, przywędrowała do nas z południowych Indii najpóźniej ze wszystkich praktyk jogi. W Ameryce Astanga zyskała na popularności w latach 90. W Polsce pojawiła się zaledwie przed kilkoma laty. Astanga wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu współczesnego, zabieganego człowieka na kompleksowy trening, który podany w atrakcyjnej formie - szybko przyniesie doskonałe rezultaty dla ciała i... ducha.

Na czym polega zatem innowacyjność tej formy aktywności? Astanga jest najbardziej urozmaiconą formą jogi: łączy w sobie dynamiczne układy ćwiczeń i energetyzujący oddech, ale również tak wartościowe elementy jogi jak techniki koncentracji i relaksacji. Bardzo często ćwiczenia odbywają się z towarzyszeniem muzyki, co dodatkowo uprzyjemnia trening. Astanga kładzie szczególny nacisk na dynamiczne przejścia pomiędzy poszczególnymi asanami. Każda zmiana pozycji jest ściśle zintegrowana z oddechem. System „ruch-oddech”, nazywany vinyasa, nadaje ciału wyjątkową lekkość i siłę.

Jeśli chcesz poznać podstawowe pojęcie związane z Astanga jogą, zajrzyj do słowniczka W przeciwieństwie do innych odmian jogi, Astanga jest treningiem bardzo wszechstronnym. Pozytywnie wpływa nie tylko na cały układ ruchu, lecz również na narządy wewnętrzne. Kształtuje zgrabną, smukłą sylwetkę, czyni ciało elastycznym, wzmacnia siłę i gibkość.

Przy tym rozwija ciało stopniowo i bardzo harmonijnie, docierając do najgłębszych warstw mięśni. W czasie ćwiczeń mięśnie i narządy otrzymują solidny masaż. Dzięki temu, że trening jest bardzo intensywny – rozgrzewa ciało i organizmowi oczyścić się z toksyn. Swoim działaniem Astanga joga daje zatem efekty porównywalne do tych osiąganych w saunie i podczas masażu.

Mimo, że Astanga pięknie kształtuje sylwetkę, jej celem nie jest uzyskanie prezencji godnej kulturysty, lecz - osiągnięcie zdrowia w pełnym wymiarze, zarówno fizycznym, jak i duchowym. Astanga joga to bowiem również, a – może przede wszystkim - ścieżka rozwoju duchowego. Tak jak inne rodzaje jogi - Astanga ma korzenie filozoficzne, jej zamierzeniem jest osiągnięcie optymalnej kondycji fizycznej i psychicznej. Pozwala się wyciszyć, zrelaksować i poprawić samopoczucie. Skupia się na bardzo świadomym i precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń. A ponieważ trening jest bardzo dynamiczny a wszystko odbywa się w szybkim tempie - wymaga to koncentracji na najwyższym poziomie.

Praktyka Astangi na poziomie zaawansowanym jest trudna i wymagająca odpowiedniej kondycji fizycznej. Nie oznacza to jednak, że jest przeznaczona tylko dla wytrawnych joginów. Zacząć ćwiczyć może praktycznie każdy - dopiero z czasem dochodzimy do coraz trudniejszych elementow, ale i nasze umiejętności znajdują się na coraz bardziej zaawansowanym poziomie. Na początku najważniejsza jest silna motywacja i wytrwałość.

Jak mówi Radosław Rychlikz Astanga Yoga Studio w Warszawie - Należy pamiętać jedynie o ograniczeniach zdrowotnych. Na pewno odradzałbym ćwiczenia osobom z poważnymi chorobami serca i układu krążenia oraz osobom z odklejającą się siatkówką oka lub poważnymi wadami wzroku (ze względu na zwiększone ciśnienie w gałce ocznej w pozycjach z głową w dół). Osoby z wadami kręgosłupa po ćwiczeniach doznają ulgi, ale niektóre ćwiczenia trzeba specjalnie dla nich modyfikować. Kobiety w ciąży nie mogą zaczynać ćwiczyć Astangi, ale mogą kontynuować, jeśli zaczęły przed zajściem w ciążę. Astanga to trening bardziej wartościowy i efektywny niż jakakolwiek inna forma jogi. Jednocześnie przynosi jednak te same efekty na poziomie psychicznym i duchowym. W ciągu stosunkowo krótkiego czasu, jaki zajmuje trening otrzymujemy dużo więcej efektów niż stosując alternatywne formy ćwiczeń. Jednocześnie Astanga jest atrakcyjna pod względem przyjemności płynącej z treningu.

Astanga joga pozwala zrównoważyć skrajności na poziomie fizycznym i duchowym. Dlatego jest tak uniwersalna. Czyni ciało elastycznym i silnym. Działa odstresowująco i relaksująco, ale jednocześnie - pobudza. Otwiera na świat osoby o usposobieniu introwertycznym, a zarazem uspokaja ekstrawertyków. W Astanga każdy znajdzie coś dla siebie.

Słowniczek pojęć związanych z Astanga Jogą:
Asana. Postawa lub sposób siedzenia. W astanga jodze asany są zsynchronizowane z oddechem i wykonane w określonej kolejności.
Samasthitih. To wyjściowa postawa ( wyprostowana i ze złączonymi stopami), która rozpoczyna wszystkie asany.
Vinyasa. Oznacze synchronizację ruchu z oddechem.
Ujjayi. Dosłownie oznacza zwycięski oddech - głęboki, długi i wolny.
Bandha. To bardzo ważny element oddechu ujjayi. Nazywa się go "zaworem energetycznym". Bandha powoduje uwolnienie z wnętrza ciała energii zyciowej i skierowanie jej do kanałów energetycznych w całym ciele.

Szkoły Astanga jogi w Polsce
Warszawa. Astanga Yoga Studio ul. Żurawia 26/5b.
Wrocław. Wrocławska Szkoła Astanga Vinyasa Jogi, ul.Ruska 47-48a.
Poznań. Surya Yoga, ul. Kanałowa 18/16.
Kraków. Astanga Yoga Kraków, ul. Filipa 9a oraz ul.Dobrego Pasterza 126.
Katowice. Katowicka szkoła Astanga Jogi, ul. Gliwicka 148a.

Podczas pisania artykułu wykorzystano materiały zawarte na stronie internetowej www.astanga.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)