Singielka z wyboru czy wskutek losu?

Ponad 40 proc. kobiet w Polsce żyje samotnie. Jakimi cechami różnią się wybierające życie singielki od tych poszukujących miłości? Pomimo powiększającej się grupy samotników, coraz mniejszej liczby zawieranych związków i spadku liczby urodzeń, nadal niewiele badań realizowanych w Polsce dotyczy zjawiska singlizmu.

Singielka z wyboru czy wskutek losu?
Źródło zdjęć: © 123RF

05.11.2013 | aktual.: 05.11.2013 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ponad 40 proc. kobiet w Polsce żyje samotnie. Jakimi cechami różnią się wybierające życie singielki od tych poszukujących miłości? Pomimo powiększającej się grupy samotników, coraz mniejszej liczby zawieranych związków i spadku liczby urodzeń, nadal niewiele badań realizowanych w Polsce dotyczy zjawiska singlizmu.

Kobiety wciąż poszukujące partnerów różnią się od tych rezygnujących z życia w związku pod względem takich cech jak wiek, czas poświęcony na hobby czy orientacja seksualna. Sprawdziła to magistrantka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

„Czy chętnie mówisz innym, co mają robić?”. „Czy łatwo im ustępujesz?”. Między innymi, takie pytania zadawała w badaniu Ewa Bednarek, która w ramach pracy magisterskiej w SWPS Wrocław, jako jedna z pierwszych postanowiła sprawdzić, jakimi cechami różnią się kobiety wybierające życie singielki od tych poszukujących miłości.

Przebadała 238 Polek w wieku od 18 do 50 lat nie będących w związku co najmniej ostatnie 3 miesiące. Badane osoby podzieliła na dwie grupy: samotnych z wyboru oraz poszukujących partnera.

– Dostępne dane podają, że ponad 40 proc. kobiet w Polsce żyje samotnie. Moje badanie nie tyle odpowiadało na pytanie, dlaczego zostają singielkami, ale dlaczego żyjąc samotnie przestają poszukiwać partnera – mówi Ewa Bednarek. - Porównywałam kobiety, które świadomie zdecydowały się na życie bez partnera, z tymi wciąż poszukującymi. Rozmawiałam z wieloma z nich oraz obserwowałam ich sytuacje życiowe. Chciałam dowiedzieć się, czy podjęcie decyzji o byciu samą jest ich własnym wyborem, czy efektem zdarzeń losowych.

Gdzie samotnych kobiet jest najwięcej?

Polska to kraj zdominowany przez samotne kobiety. Badania Eurostatu ( urzędu statystycznego Unii Europejskiej) wykazały, że podczas gdy 20 procent Polaków żyje w pojedynkę, w tym samym czasie samotność dotyka aż 43 procent Polek - przez co zawyżają statystyki unijne (norma dla pań wynosi tu 41proc.).

W województwie łódzkim na 100 mężczyzn przypada aż 110 kobiet. W województwach: dolnośląskim i mazowieckim, na 100 mężczyzn przypada 109 kobiet. Na dalszych pozycjach (z wynikiem 107 kobiet ) są województwa: śląskie, kujawsko- pomorskie i opolskie. Natomiast województwa pomorskie, małopolskie, lubelskie, lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie odnotowały wynik 106. Nawet w ostatnich w tej klasyfikacji województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i podlaskim, na każdą setkę panów przypada setka pań, plus jeszcze pięć kobiet w zapasie.

Bycie singielką jest modne

Wolne i nieszukające partnera są pewne siebie, mają jasno ukształtowane poglądy i są oddane swojej pasji. Ten obraz dotyczy wyłącznie singielek, które świadomie godzą się ze swoją sytuacją życia w pojedynkę.

Badanie pokazuje, że istnieją pewne cechy indywidualne, które mogą wpływać na wybór życia w pojedynkę. Kobiety wolne z wyboru mają niezależne poglądy i zachowania. Chętniej bronią swojego zdania i dwukrotnie więcej czasu poświęcają zainteresowaniom (prawie 20 godzin tygodniowo) niż osoby poszukujące drugiej połowy. Co więcej, bardzo często miały negatywne doświadczenia z partnerami w przeszłości.

Zdeklarowane ”samotne panny” uzyskiwały niższy wynik pod względem poczucia trafności własnych decyzji i brania odpowiedzialności za nie, niż kobiety szukające partnera.

– To może wskazywać, że głównym czynnikiem odpowiedzialnym za samotne życie niekoniecznie jest świadoma decyzja o rezygnacji z partnera. Niektóre samotne osoby ukrywają się pod dobrze brzmiącą etykietą „singielki z wyboru”. Określanie swojej sytuacji takim mianem jest pewnym zabiegiem autoprezentacyjnym. Bycie singielką jest dzisiaj modne, a przyznanie się do niepowodzeń na rynku matrymonialnym jest w pewnym sensie przyznaniem się do własnych wad i porażki – tłumaczy autorka badania.

Młodsze szukają

Badanie pokazało zależność, że im młodsza kobieta, tym chętniej poszukuje partnera. Im kobiety są starsze, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecydują się na życie w pojedynkę i nie będą chciały związku.

Osoby poszukujące partnera uzależniają swoje poglądy i zachowanie od innych. Są bardziej uległe i lękliwe.

Analiza wyników dowodzi, że wbrew pozorom takie czynniki jak: religijność, światopogląd, pracoholizm czy miejsce pochodzenia nie wpływają znacząco na podejmowanie decyzji o rezygnacji ze związku.

Uciekają w samotność

Ucieczka w samotność może być spowodowana odmienną orientacją seksualną. Wyniki pokazują, że wśród singielek z wyboru dużą część stanowią kobiety o innej niż heteroseksualna orientacji, prawie 23 proc. to osoby homoseksualne, a 18 proc. biseksualne. – Mogą nie akceptować swojej orientacji lub obawiać się braku akceptacji ze strony bliskich. Z tego powodu rezygnują z życia z partnerem – argumentuje Bednarek.

Na podstawie styl.fm/(gabi), kobieta.wp.pl

ZOBACZ TAKŻE:

POLECAMY:

Komentarze (158)