Trwa ładowanie...
d1vvucg

Skóra bez podrażnień. Jak sobie radzić z mrozem i suchym powietrzem?

Zimny wiatr i utrzymujące się mrozy nie są dobre dla naszej skóry. Narażona na działanie niskich temperatur i centralnego ogrzewania staje się sucha, skłonna do podrażnień i łuszczy się. Jak temu zapobiec?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Suche powietrze sprawia, że skóra traci wilgoć, jest zaczerwieniona, swędzi.
Suche powietrze sprawia, że skóra traci wilgoć, jest zaczerwieniona, swędzi. (123RF.COM)
d1vvucg

Niezależnie od tego, czy walczysz z wiatrem i mrozem w drodze do pracy, czy utknęłaś w domu z odkręconymi na maska grzejnikami, możesz być narażona na problemy skórne. - Kiedy temperatura spada poniżej zera, ważna jest odpowiednia pielęgnacja, by uniknąć podrażnień, pękania, wyprysków i przesuszenia – tłumaczy w rozmowie z "Huffinhgton Post" rzecznik British Skin Foundation, Lisa Bickerstaffe.

Skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą być szczególnie dotkliwe dla tych, którzy na co dzień borykają się z problemem suchej i wrażliwej skóry. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, by ograniczyć do minimum nieprzyjemne dolegliwości. - Ważne w tym okresie jest regularne nawilżanie i stosowanie odpowiednio dobranych emolientów – tłumaczy dr Bav Shergill - dermatolog i członek zarządu British Skin Foundation. - Pomoże to uzupełnić utraconą ze skóry wilgoć. Utrzymywanie wilgotności skóry jest konieczne, aby uniknąć pękania i zakażeń – dodaje.

Emolienty występują w wielu różnych formach. W aptekach i drogeriach mamy do wyboru w balsamy, kremy, olejki do kąpieli i substytuty mydła. Wychodząc na zewnątrz powinniśmy chronić skórę ciepłym okryciem. – Szalik, czapka, rękawiczki też są ważne. Chodzi o to, by jak najmniejsza powierzchnia skóry była narażona na działanie mrozu i wiatru – radzi dr Shergill.

d1vvucg

- Jeśli przemoczysz buty, a ubrania staną się wilgotne od śniegu, pamiętaj by jak najszybciej przebrać się w suche rzeczy. Zbyt długi kontakt mokrych ubrań ze skórą może powodować dalsze podrażnienia i otarcia – zwraca uwagę specjalista.

Nieprawidłowa pielęgnacja to kolejna przyczyna podrażnień. Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza, powinnyśmy unikać kosmetyków zawierających w składzie alkohol. Odłóżmy również zwykłe mydło. Sucha, łuszcząca się skóra nie lubi także dodatkowego złuszczania. Peeling może zaostrzyć problemy.

- Suche powietrze sprawia, że skóra traci wilgoć, jest zaczerwieniona, swędzi. Starajmy się nie ustawiać termostatu na maksimum – ostrzega dr Shergill. – Unikajmy noszenia ubrań wykonanych z szorstkich materiałów. Przykładowo, owcza wełna może podrażniać skórę. Wybierajmy zatem miękkie i delikatne ubrania.
W zimne dni mamy ochotę rozgrzać się w gorącej kąpieli. Niestety to również może prowadzić do przesuszenia skóry. Zbyt długie wylegiwanie się w gorącej wodzie zmywa ochronny płaszcz lipidowy skóry. – Warto skrócić czas kąpieli, a temperatura wody powinna być ciepła, a nie gorąca. Po wyjściu z wanny czy spod prysznica, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, należy od razu użyć nawilżającego balsamu. Energiczne pocieranie ręcznikiem również nie jest wskazane – dodaje ekspert.
*Zobacz też: O czym mogą świadczyć przesuszone usta? *

d1vvucg

Podziel się opinią

Share
d1vvucg
d1vvucg