Ostatnie koszenie trawy przed zimą. Termin jest kluczowy
Przełom września i października to ostatni moment na to, aby przygotować trawnik na nadchodzącą zimę. Jak to zrobić? Trzymaj się kilku prostych zasad, a wiosną będziesz cieszyć się bujną, soczyście zieloną trawą.
Jesień to czas porządkowania ogrodów, a coraz chłodniejsze dni sprawiają, że wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej po raz ostatni skosić trawę. Okazuje się, że lepiej nie zwlekać zbyt długo, a podczas koszenia warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Dzięki temu wiosną będziesz cieszyć się gęstym trawnikiem.
Jak przygotować trawę na zimę?
Miękki, gęsty, soczyście zielony trawnik stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, składającej się z koszenia, podlewania i nawożenia. Należy robić to także jesienią, tuż przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak prawidłowo podlewać rośliny? Wiele osób robi to źle
Czytaj także: Rozsyp na żółtych plackach. Trawnik odżyje w oczach
Jak przygotować trawnik na zimę? Najważniejszym zabiegiem jest koszenie. Termin uzależniony jest od warunków pogodowych. W przypadku chłodnej i deszczowej jesieni należy zrobić to do 10 października. Przy sprzyjającej pogodzie koszenie można przełożyć na początek listopada.
Trawę należy przyciąć do ok. 4 cm. To optymalna wysokość, dzięki której darń będzie miała szansę zgromadzić niezbędne składniki odżywcze jeszcze przed zimą, co uchroni trawnik przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zbyt niskie ścięcie mogłoby doprowadzić do przemarznięcia korzeni, a za wysokie, do ich przegnicia.
Koniecznie zrób to po skoszeniu
Po dokładnym skoszeniu należy sięgnąć po szerokie grabie, aby pozbyć się resztek trawy. Nie należy pomijać tego etapu, ponieważ wilgotne fragmenty trawy mogłyby doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej. Następny krok to podlanie gleby i zastosowanie odżywki. Jesienne nawożenie trzeba przeprowadzić nie później niż na początku października. Sprawdzą się zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne, m.in. obornik. Wybierz ten o najniższej możliwej zawartości azotu, bogaty w pierwiastki, takie jak potas, fosfor i magnez.
Czytaj także: Nigdy nie rób tego z kopcem. Kret przekopie cały ogród
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl