Nigdy nie rób tego z kopcem. Kret przekopie cały ogród

Gdy pojawiają się w ogrodzie, pozostawiają charakterystyczny kopiec. Większość z nas, od razu po zauważeniu tej "górki" szuka sposobu na to, aby pozbyć się jej mieszkańca. Krety, bo o nich mowa, wcale nie są do końca szkodnikami. Co warto o nich wiedzieć?

Mity o kretach - zdjęcie ilustracyjne
Mity o kretach - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.04.2024 | aktual.: 09.04.2024 20:43

Widok kopców na pięknym zielonym trawniku w zapalonych ogrodnikach wywołuje napad frustracji. Kreta wypędzić z posesji wcale nie jest łatwo. Wokół tego zwierzęcia narosło też wiele mitów. Co warto wiedzieć o krecie, zanim sięgniemy o specjalne produkty, które mają nam pomóc w pozbyciu się "szkodnika"?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tego mogłeś nie wiedzieć. Cała prawda o kretach

Zacznijmy od tego, że krety wcale nie są "klasycznymi szkodnikami". To niewielkich rozmiarów ssak. Nie żywi się roślinami i ich korzeniami. W jego jadłospisie znajdują się przede wszystkim larwy owadów, dżdżownice oraz drobne kręgowce. Może nam tym samym pomóc w walce ze szkodnikami, które rzeczywiście robią sobie z naszego ogrodu stołówkę.

"Krety nie pozwalają owadom nadmiernie się rozmnożyć. Drążone przez nie tunele napowietrzają glebę i ułatwiają rozsączanie się wody z opadów. Nie konkurują z ludźmi o dżdżownice i nie przyczyniają się do degradacji i erozji gleby" - czytamy na stronie Fundacji Na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt PRIMUM.

Dodatkowo pracujące w ziemi krety świetnie ją spulchniają. Prawdą jest natomiast to, że kret kopiąc pod ziemią korytarze, rzeczywiście może uszkodzić systemy korzeniowe.

Na wielu portalach przeczytamy, że przydeptywanie kopców pomaga w wyproszeniu kretów z ogrodu. "Świat Wiedzy" twierdzi inaczej - zniszczenie kopca ma... wręcz zachęcić tego małego ssaka do wykopania kolejnych w innych miejscach naszej działki. Kret musi bowiem dostarczyć sobie dopływ powietrza do systemu korytarzy.

Powszechny mit

Wśród wielu działkowiczów krąży "fake news" na temat krecich oczu. Jedni twierdzą, że te ssaki w ogóle ich nie mają. Inni - że kret nic nie widzi. Jak jest naprawdę?

Krety posiadają malutkie, zbudowane z cienkiej błony oczka, której zadaniem jest jedynie odczuwanie światła, przez co rzeczywiście zwierzak jest prawie całkowicie ślepy. Braki nadrabia innymi, wyostrzonymi zmysłami: smakiem i słuchem. Kretowi nie umknie nawet najsłabsze drganie ziemi!

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie