Skuteczna, ale wymagająca
Pigułki antykoncepcyjne towarzyszą nam już od pół wieku i milionom kobiet znacznie poprawiły komfort życia. Są też o wiele doskonalsze niż w przeszłości. Stosując je należy jednak pamiętać o pewnych zasadach.
Współczesne pigułki zawierają niewielką ilość hormonów, dzięki czemu nie mają silnych skutków ubocznych jak np. 30 lat temu.
21.10.2010 | aktual.: 08.11.2010 11:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pigułki antykoncepcyjne towarzyszą nam już od pół wieku i milionom kobiet znacznie poprawiły komfort życia. Są też o wiele doskonalsze niż w przeszłości. Stosując je należy jednak pamiętać o pewnych zasadach. Współczesne pigułki zawierają niewielką ilość hormonów, dzięki czemu nie mają silnych skutków ubocznych jak np. 30 lat temu.
Jest ich wiele rodzajów i można wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie zależnie od wieku czy ewentualnych potrzeb. Pigułki osłabiają bowiem objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bolesne miesiączki, a niektóre z nich (te ze zwiększoną zawartością estrogenów) poprawiają cerę, pomagają zwalczać trądzik. Przed wybraniem określonego typu tabletek i wypisaniem recepty, ginekolog zleci wykonanie cytologii, przeprowadzi rozmowę na temat stanu zdrowia kobiety i schorzeń występujących w rodzinie i w razie potrzeby skieruje dodatkowo na badania krwi - oznaczenie poziomu hormonów, próby wątrobowe, cukier czy cholesterol.
Mimo że pigułki antykoncepcyjne wywołują coraz mniej skutków ubocznych, niektóre kobiety skarżą się na złe samopoczucie po ich zażywaniu. W ciągu pierwszych dwóch, trzech miesięcy od rozpoczęcia stosowania jest to możliwe, gdyż organizm nie zdążył się jeszcze przyzwyczaić do nowego preparatu.
Jednak gdy przykre objawy, np. bóle głowy, nudności, problemy z przewodem pokarmowym (których nie było przed używaniem pigułek) trwają dłużej, trzeba po prostu poinformować o tym lekarza. Wtedy przepisze inne pigułki, bo te pierwsze okazały się niedobrze dobrane. Nie zawsze bowiem da się przewidzieć reakcję organizmu i od razu wybrać najlepszy środek.
Prawidłowo stosowane gwarantują praktycznie stuprocentową skuteczność. Aby tak było, użytkowniczka musi wykazać się systematycznością i pamiętać o zażywaniu jednej pigułki dziennie, mniej więcej o tej samej porze. Należy pamiętać, że przedłużenie siedmiodniowej przerwy, która następuje po zużyciu opakowania 21 tabletek, powoduje, że działanie antykoncepcyjne ustanie.
Co przeszkadza pigułce
Zdarzają się sytuacje, w których działanie pigułki antykoncepcyjnej znacznie spada. Dzieje się tak, gdy w wyniku zatrucia pokarmowego w ciągu trzech - czterech godzin od zażycia tabletki pojawią się wymioty lub biegunka. Wtedy pigułka może nie zdążyć się całkiem wchłonąć i przed połknięciem następnej nazajutrz trzeba pomyśleć o innej metodzie zabezpieczenia.
Ponadto istnieją leki, których przyjmowanie w trakcie brania pigułek osłabia ich działanie antykoncepcyjne. Są to między innymi:
- niektóre antybiotyki,
- leki przeciwgrzybiczne,
- leki przeciwpadaczkowe (tu preparaty wzajemnie osłabiają swe działanie),
- ziołowe leki sprzedawane bez recepty, zawierające dziurawiec.
Nie dla wszystkich
Mimo ciągłego udoskonalania pigułek antykoncepcyjnych nie każda kobieta może je stosować. W niektórych przypadkach hormonalna antykoncepcja w ogóle nie jest wskazana. Pigułek nie powinny przyjmować kobiety, które:
- miały lub mają zakrzepicę naczyń lub zapalenie żył,
- są po zawale serca lub udarze mózgu,
- mają duże nadciśnienie,
- zaawansowaną cukrzycę,
- cierpią na niewydolność wątroby, trzustki lub nerek,
- mają ponad 35 lat i jednocześnie są otyłe lub palą ponad 10 papierosów dziennie (te czynniki prowadzić mogą do wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych),
- miały raka piersi, narządów rodnych albo jego podejrzenie.
Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest w ich przypadku wskazane, przemyśleć powinny również kobiety, u których w rodzinie występowały nowotwory piersi lub narządów płciowych, zakrzepica żylna i tętnicza. Z drugiej strony pigułkom trzeba oddać sprawiedliwość - ich stosowanie obniża ryzyko wystąpienia raka jajnika czy rozwoju endometriozy.