Trwa ładowanie...

Skuteczna, ale wymagająca

Pigułki antykoncepcyjne towarzyszą nam już od pół wieku i milionom kobiet znacznie poprawiły komfort życia. Są też o wiele doskonalsze niż w przeszłości. Stosując je należy jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Współczesne pigułki zawierają niewielką ilość hormonów, dzięki czemu nie mają silnych skutków ubocznych jak np. 30 lat temu.

Share
Skuteczna, ale wymagającaŹródło: Jupiterimages
d25kndj

Pigułki antykoncepcyjne towarzyszą nam już od pół wieku i milionom kobiet znacznie poprawiły komfort życia. Są też o wiele doskonalsze niż w przeszłości. Stosując je należy jednak pamiętać o pewnych zasadach. Współczesne pigułki zawierają niewielką ilość hormonów, dzięki czemu nie mają silnych skutków ubocznych jak np. 30 lat temu.

Jest ich wiele rodzajów i można wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie zależnie od wieku czy ewentualnych potrzeb. Pigułki osłabiają bowiem objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bolesne miesiączki, a niektóre z nich (te ze zwiększoną zawartością estrogenów) poprawiają cerę, pomagają zwalczać trądzik. Przed wybraniem określonego typu tabletek i wypisaniem recepty, ginekolog zleci wykonanie cytologii, przeprowadzi rozmowę na temat stanu zdrowia kobiety i schorzeń występujących w rodzinie i w razie potrzeby skieruje dodatkowo na badania krwi - oznaczenie poziomu hormonów, próby wątrobowe, cukier czy cholesterol.

Mimo że pigułki antykoncepcyjne wywołują coraz mniej skutków ubocznych, niektóre kobiety skarżą się na złe samopoczucie po ich zażywaniu. W ciągu pierwszych dwóch, trzech miesięcy od rozpoczęcia stosowania jest to możliwe, gdyż organizm nie zdążył się jeszcze przyzwyczaić do nowego preparatu.

d25kndj

Jednak gdy przykre objawy, np. bóle głowy, nudności, problemy z przewodem pokarmowym (których nie było przed używaniem pigułek) trwają dłużej, trzeba po prostu poinformować o tym lekarza. Wtedy przepisze inne pigułki, bo te pierwsze okazały się niedobrze dobrane. Nie zawsze bowiem da się przewidzieć reakcję organizmu i od razu wybrać najlepszy środek.

Prawidłowo stosowane gwarantują praktycznie stuprocentową skuteczność. Aby tak było, użytkowniczka musi wykazać się systematycznością i pamiętać o zażywaniu jednej pigułki dziennie, mniej więcej o tej samej porze. Należy pamiętać, że przedłużenie siedmiodniowej przerwy, która następuje po zużyciu opakowania 21 tabletek, powoduje, że działanie antykoncepcyjne ustanie.

Co przeszkadza pigułce

Zdarzają się sytuacje, w których działanie pigułki antykoncepcyjnej znacznie spada. Dzieje się tak, gdy w wyniku zatrucia pokarmowego w ciągu trzech - czterech godzin od zażycia tabletki pojawią się wymioty lub biegunka. Wtedy pigułka może nie zdążyć się całkiem wchłonąć i przed połknięciem następnej nazajutrz trzeba pomyśleć o innej metodzie zabezpieczenia.

d25kndj

Ponadto istnieją leki, których przyjmowanie w trakcie brania pigułek osłabia ich działanie antykoncepcyjne. Są to między innymi:

- niektóre antybiotyki,
- leki przeciwgrzybiczne,
- leki przeciwpadaczkowe (tu preparaty wzajemnie osłabiają swe działanie),
- ziołowe leki sprzedawane bez recepty, zawierające dziurawiec.

Nie dla wszystkich

Mimo ciągłego udoskonalania pigułek antykoncepcyjnych nie każda kobieta może je stosować. W niektórych przypadkach hormonalna antykoncepcja w ogóle nie jest wskazana. Pigułek nie powinny przyjmować kobiety, które:

- miały lub mają zakrzepicę naczyń lub zapalenie żył,
- są po zawale serca lub udarze mózgu,
- mają duże nadciśnienie,
- zaawansowaną cukrzycę,
- cierpią na niewydolność wątroby, trzustki lub nerek,
- mają ponad 35 lat i jednocześnie są otyłe lub palą ponad 10 papierosów dziennie (te czynniki prowadzić mogą do wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych),
- miały raka piersi, narządów rodnych albo jego podejrzenie.

d25kndj

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest w ich przypadku wskazane, przemyśleć powinny również kobiety, u których w rodzinie występowały nowotwory piersi lub narządów płciowych, zakrzepica żylna i tętnicza. Z drugiej strony pigułkom trzeba oddać sprawiedliwość - ich stosowanie obniża ryzyko wystąpienia raka jajnika czy rozwoju endometriozy.

d25kndj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25kndj
d25kndj