Skuteczne ćwiczenia na łydki. Jak wzmocnić i wyszczuplić łydki?
Łydki to prawdopodobnie jedna z tych części ciała, które niejednokrotnie zdarzyło nam się pominąć podczas treningów. Zupełnie niesłusznie, bowiem ćwiczenia na łydki są bardzo proste i możliwe do wykonania również w domu, a dodatkowo pomogą nam one wzmocnić nogi i ładnie je ukształtować. Jakie są najlepsze ćwiczenia na łydki?
Łydki - budowa, znaczenie
Skuteczne ćwiczenia na łydki to niezwykle istotny element każdego treningu, jednak wielu sportowców zdaje się je pomijać lub wykonywać zdecydowanie zbyt rzadko. Kluczem do zrozumienia sensu tej formy aktywności jest zapoznanie się z ich budową i funkcją, a także ułożenie odpowiedniego planu treningowego.
Mięśnie podudzia dzielą się na trzy podstawowe grupy: grupę tylną, prostowniki i mięśnie strzałkowe. Grupa tylna jest największa z nich i oprócz szeregu istotnych funkcji nadaje też naszemu podudziu ostateczny kształt, co w świecie sportu jest dość pożądanym efektem.
Wiele osób chce rozbudować mięśnie podudzia lub, wręcz przeciwnie, wyszczuplić je i nadać im bardziej subtelnego charakteru. Sportowcy mogą jednak miewać problemy z rozwojem mięśni łydek, a wynika to z niskiej efektywności treningu bądź nieodpowiednio dobranych ćwiczeń. Faktem jest, że łydki mają dużo więcej włókien czerwonych niż inne mięśnie, a więc w celu uzyskania hipertrofii seria powtórzeń musi być odpowiednio większa i dochodzić do nawet 50 razy.
Powinniśmy też dzielić ćwiczenia na mięśnie łydek na te siłowe, czyli wykonywane z obciążeniem, oraz wytrzymałościowe, dzięki czemu trening będzie bardziej efektywny i tym samym skuteczny.
Ćwiczenia na łydki
Przed rozpoczęciem treningu podudzia pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce, która pomoże nam przygotować nasz organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego.
Analizując najlepsze ćwiczenia na łydki, najważniejszą aktywnością wykonywaną w celu poprawy ich wyglądu są wspięcia na palce czy też ośle wspięcia, które warto powtórzyć nawet kilkadziesiąt razy podczas jednej serii. Ośle wspięcia polegają na wykonaniu maksymalnego wznosu i opuszczenia na palcach przy jak największym obciążeniu. Ćwiczenie powinniśmy wykonywać na podeście, w zgięciu, zapierając się dłońmi o ścianę i tworząc kąt prosty pleców z nogami. W ten sposób efektywnie trenujemy mięśnie łydek, a najbardziej mięśnia brzuchatego.
Wspięcia na palce możemy wykonywać z kolei zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. W pozycji stojącej pracujemy mięśniami łydek przy wyprostowanej posturze, natomiast ćwicząc na siłowni w pozycji siedzącej, możemy je wykonywać na maszynie bądź ławce. Co ważne, wszystkie wymienione ćwiczenia można również bez problemu wykonywać w domu, zarówno z obciążeniem jak i bez.
Jeżeli chcemy sobie utrudnić trening łydek, to możemy go wykonywać na jednej nodze, bo automatycznie zwiększy to obciążenie na mięśniu. Dobrym pomysłem jest włączenie treningu łydek do dnia, kiedy decydujemy się na ćwiczenia nóg. Istotna jest też w tym przypadku regeneracja mięśni, która przy dużej intensywności ćwiczeń powinna wynosić do 3 dni.