Blisko ludziŚlad pod piersią, który może zwiastować raka

Ślad pod piersią, który może zwiastować raka

Ślad pod piersią, który może zwiastować raka
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Katarzyna Gruszczyńska
15.07.2016 15:15, aktualizacja: 17.07.2016 19:19

„Mam 41 lat, męża, dwójkę dzieci i raka“ - mówi Claire Warner. Do niedawna czuła się świetnie, często się badała. Zaniepokoiło ją dopiero dziwne wgłębienie, które pojawiło się pod jej lewą piersią. Odwiedziła lekarza, który po serii badań, m.in. biopsji, postawił diagnozę: wczesne stadium raka piersi.

Teraz Claire uświadamia inne kobiety, że muszą być bardzo uważne i obserwować swoje ciało. Opublikowała na Facebooku zdjęcie swojej zmiany, żeby ostrzec inne kobiety.
Brytyjka twierdzi, że nie zaniepokiłoby ją dziwne wgłębienie, gdyby nie fakt, że w sieci widziała wcześniej post kobiety - Lisy Royle, dotyczący nietypowych symptomów raka piersi. To uratowało życie Claire. Lekarze wykryli u niej złośliwego raka, na szczęście w stadium, które można wyleczyć. Po operacji będzie musiała dodatkowo przejść radioterapię i chemioterapię. Niedawno ścięła włosy, by nie przeżywać, że wypadają jej wskutek naświetleń.

Zdjęcie piersi Claire udostępniło kilkadziesiąt tysięcy osób, ale w końcu zmuszona była zablokować swój profil na Facebooku, ponieważ otrzymywała za dużo wiadomości od obcych osób i nie nadążała z odpisywaniem.

Obraz
© Zdjęcie, które udostępniła Claire/Facebook.com

Dodajmy, że na świecie rak piersi co roku wykrywany jest u 1,7 mln kobiet, a 522 tys. z nich umiera. W Polsce diagnozuje się go u 17,2 tys. pacjentek. 5,3 tys. co roku doprowadza do zgonu. W Polsce rak piersi największe żniwo zbiera wśród kobiet z niższym wykształceniem. Często nie korzystają z bezpłatnych badań przesiewowych, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium.

Jak podaje serwis abczdrowie.pl, niepokój powinny wywołać przede wszystkim guzy:
- szybko powiększające się,
- którym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych pachy,
- którym towarzyszą zmiany w wyglądzie lub kształcie piersi,
- które umiejscowione są w tkance piersi przyśrodkowo (tzn. w kierunku mostka); zmiany łagodne zwykle obejmują górny, boczny kwadrant piersi, ale nie jest to regułą, gdyż tam też może rozwijać się nowotwór piersi.

Obraz
© WP.PL

Zobacz także: Bożena Dykiel zachęca do rodzenia

Źródło artykułu:WP Kobieta