None
Czy picie może doprowadzić do przejadania się? Okazuję się, że tak. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że im bardziej słodkie napoje pijemy, tym więcej jemy. Skąd ta zależność? Okazuje się, że nasz organizm ma problem z zarejestrowaniem i przetworzeniem kalorii pochodzących z napojów. Zatem popularne soki owocowe poprawiają apetyt i tylko pozornie gaszą pragnienie.
Tekst: Monika Stypułkowska (ms/pho). Na podst. Shine.yahoo.com
Cukierek lepszy niż napój
W pierwszym badaniu naukowcy udowodnili, że kobiety, które piły sok pomarańczowy lub napoje gazowane pochłonęły podczas posiłku dodatkowe 100 kalorii. Z kolei z drugiego eksperymentu wynika, że jeden cukierek jest dla naszej talii lepszy niż słodkie napoje. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jedząc żelki lub pijąc słodkie napoje, dostarczyli organizmowi 450 kalorii dziennie.
Okazało się jednak, że osoby, które jadły słodycze, spożywały mniej pokarmów, co pozwoliło im zrównoważyć dodatkowe kalorie. Tymczasem osoby, które piły słodkie napoje, sięgały po większą ilość żywności.
Im więcej pijesz, tym... bardziej głodna jesteś
W innym eksperymencie wykorzystano całe jabłko i sok jabłkowy o podobnej wartości kalorycznej. Okazało się, że osoby, które piły sok jabłkowy, były gotowe do posiłku o godzinę wcześniej niż ankietowani delektujący się jabłkiem.
Nowe badania opublikowane na łamach American Journal of Clinical Nutrition potwierdzają tę zależność. Zostały przeprowadzone z udziałem grupy 13 704 osób. Naukowcy przez 24 godziny obserwowali, co poszczególne osoby piły oraz co i jak często jadły.
Błędne koło
Zależność była dość prosta. Osoby, które dostarczały organizmowi dodatkowych kalorii ze słodkich napojów, analogicznie dostarczały także więcej kalorii z pożywienia. One także miały tendencję do spożywania wysokokalorycznych produktów, jadły więcej tłuszczów nasyconych, soli i cukru. Badanie wykazało również, że im więcej słodkich napojów ludzie pili, tym częściej podjadali. Osoby, które piły średnio 1000 kalorii dziennie, jadły dodatkowo 2200 kalorii, zwiększając tym samym dzienne spożycie kalorii do 1100.
Zatem słodkie napoje gazowane i soki owocowe wzmagają apetyt i tylko pozornie gaszą pragnienie. Są bardzo kaloryczne i sprawiają, że pijemy więcej, sięgając po następną szklankę.
Woda ponad wszystko
Autorzy badań spekulują, że słodkie napoje zwiększają głód i zachęcają nas do sięgania po wysokokaloryczne produkty. Wydaje się, że w tym przypadku sprawdza się również powiedzenie: każdy zły nawyk pociąga za sobą kolejne. Picie napojów gazowanych prowadzi do spożywania zbyt dużej ilości pokarmów, a jedzenie wysokokalorycznych produktów doďż˝Ś picia większej ilości słodkich napojów. I tak zamyka się błędne koło.
Dlatego bardzo ważne jest zdrowe odżywianie i ograniczenie słodkich napojów. Należy pamiętać, że pragnienie najlepiej gasi zwykła niezgazowana woda mineralna.
Tekst: Monika Stypułkowska (ms/pho). Na podst. Shine.yahoo.com