Trwa ładowanie...

Ślub kościelny. Nowe przepisy obowiązują od 1 czerwca

Od 1 czerwca narzeczeni będą musieli spełnić szereg dodatkowych wymogów, aby zawrzeć małżeństwo w kościele. Episkopat tłumaczy, że te zmiany związane są z rosnącą liczbą rozwodów w Polsce.

Share
1 czerwca wchodzą nowe przepisy odnośnie zawierania małżeństw w Polsce1 czerwca wchodzą nowe przepisy odnośnie zawierania małżeństw w PolsceŹródło: Getty Images
d2jqwrh

Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego opublikowano w "Aktach Konferencji Episkopatu Polski" 26 listopada 2019 r. W swoich zapisach zawiera znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego, które obowiązują od 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie całej Polski.

Ślub kościelny. Jak zmieniły się przepisy?

Od 1 czerwca narzeczeni, którzy chcą powiedzieć sobie "tak" w kościele, będą musieli spełnić szereg dodatkowych wymagań. Od tej pory ksiądz będzie rozmawiał z każdym z partnerów osobno, a także wspólnie, aby uzyskać jak najbardziej szczegółowe informacje odnośnie ich życia intymnego i poprzednich związków.

Dodatkowo do sakramentu małżeństwa nie będą mogły przystąpić pary, które nie chcą mieć dzieci, a także impotenci. Zgody na ślub kościelny nie dostaną też osoby rozważające możliwość separacji.

d2jqwrh

Wymagana będzie również specjalna zgoda na zawarcie małżeństwa w rodzinnej parafii. Ślub kościelny powinien odbywać się w parafii jednego z narzeczonych. Jednak według przepisów taką parafią jest ta przy miejscu zamieszkania, już nawet miesiąc po przeprowadzce. Jeśli więc sakrament ma mieć miejsce w mieście rodzinnym, wówczas trzeba będzie uzyskać specjalną zgodę.

d2jqwrh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jqwrh
d2jqwrh