Blisko ludziŚlub kościelny nowe zasady. Od czerwca 2020 wzięcie ślubu będzie trudniejsze

Ślub kościelny nowe zasady. Od czerwca 2020 wzięcie ślubu będzie trudniejsze

Ślub kościelny nowe zasady. Od czerwca 2020 wzięcie ślubu będzie trudniejsze
Źródło zdjęć: © Pixabay
19.04.2020 11:18, aktualizacja: 19.04.2020 12:35

Planujesz ślub kościelny? Nowe zasady dotyczące udzielania sakramentu wejdą w życie w czerwcu 2020. Zawarcie ślubu kościelnego już teraz niosło ze sobą wiele formalności. Przepisy mają się jeszcze bardziej zaostrzyć. Teraz od księdza będzie zależało najwięcej.

Rok 2020 jest dużym znakiem zapytania, jeśli chodzi o zawieranie związków małżeńskich.Pandemia pokrzyżowała plany wszystkim narzeczonym, którzy w tym roku chcieli powiedzieć sobie sakramentalne "tak" przed ołtarzem.

Ślub kościelny: nowe zasady

Swoje pięć groszy, jeśli chodzi o formalności, dorzucił także kościół. Od czerwca 2020 roku mają wejść w życie nowe przepisy, które jak zapewnia episkopat, mają zapobiegać rozpadom małżeństw. "Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Poza tym, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej" – czytamy na stronie episkopatu.

Teraz przygotowanie do zawarcia związku małżeńskiego to nie tylko nauki przedmałżeńskie, ale również liczne rozmowy z księdzem, który ma ocenić intencje narzeczonych. "Ksiądz ma prawo ocenić, czy narzeczeni mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad" – wyjaśnia kościół.

Ślub kościelny - nowe zasady. Przepisy dotyczące zawierania małżeństw w kościele:
• Duchowny ma prawo rozmawiać o stanie zdrowia narzeczonych. Szczególnie ważnymi kwestiami będzie niepłodność i impotencja
• Zawarcie związku małżeńskiego nie będzie możliwe, jeśli któraś ze stron wyrazi chęć separacji w przyszłości
• Ślub będzie możliwy jedynie w parafii jednego z narzeczonych. Po zmianie miejsca zamieszkania należy udać się do nowej parafii już po 3 miesiącach. Należy pamiętać, że po przeprowadzce parafia w naszych rodzinnych stronach nie jest już naszą

Zobacz także: Smacznego na dobry wieczór! Odc. 2: Chlebek bananowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta