Blisko ludziSocjopata. Czym się różni od psychopaty? Rozpoznaj niepokojące zaburzenia

Socjopata. Czym się różni od psychopaty? Rozpoznaj niepokojące zaburzenia

Socjopata na pierwszy rzut oka potrafi być duszą towarzystwa.
Socjopata na pierwszy rzut oka potrafi być duszą towarzystwa.

24.09.2020 12:26, aktual.: 01.03.2022 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Socjopata może znajdować się w kręgu naszych najbliższych, kiedy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bardzo często nie rzuca się w oczy swoim zachowaniem, ale po bliższym poznaniu okazuje się, że skrywa wiele mrocznych sekretów, które mogą przerazić. Każdy socjopata tylko pozornie prowadzi normalne życie – wszystko jest iluzją stworzoną na potrzeby życia w społeczeństwie.

Socjopata wbrew pozorom nie jest tak poukładany, jak można pozornie przypuszczać. Postrzeganie świata z jego perspektywy niestety znacznie różni się od innych, a przy tym odczuwa ciągłą pustkę. Najczęściej mianem socjopaty określa się osobę, która jest nieprzystosowana społecznie i wykazuje się dużą impulsywnością czy brakiem odczuwania uczuć wyższych.

Socjopata – czym się różni od psychopaty?

Często się zdarza, że terminu socjopata używa się wymiennie z psychopatą, co nie jest do końca prawidłowe. Wszystkie skłonności psychopatyczne wynikają z pewnej dysharmonii chemicznej występującej w jego mózgu. Ze względu na odmienne poczucie wartości i moralność psychopata cechuje się olbrzymią brutalnością, agresją i często dokonują zaplanowanych przestępstw. Z kolei u socjopaty przyczyny najczęściej objawiają się z powodu szkodliwych zachowań jego rodziców w dzieciństwie. Zdecydowanie bardziej wykazuje zachowanie antyspołeczne od psychopaty.

Socjopata – kim właściwie jest?

Socjopata ma poważne zaburzenia osobowości, które wpływają na jego gwałtowne zachowania nieadekwatne do obowiązujących norm. Doskonale manipuluje innymi i nie odczuwa przy tym żadnych wyrzutów sumienia. Tak naprawdę socjopata nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie, ponieważ nikt nie pokazał mu odpowiednich wzorców, dlatego też przejął negatywne nawyki, które rządzą jego życiem.

Socjopata – jakie wykazuje cechy?

Mówiąc o socjopacie chodzi przede wszystkim o impulsywność oraz nieprzestrzeganie pozytywnych norm społecznych typowych dla danego otoczenia. Nie odczuwa empatii czy troski o drugą osobę. Najczęściej wykorzystuje ludzi do własnych celów i nie czuje z tego powodu żadnego wstydu. Socjopata nie nawiązuje trwałych relacji, ale jeśli jest w związku należy być przygotowanym na jego nagle wybuchy złości oraz manipulacje. Potrafi na początku zdobyć zaufanie drugiej strony, po czym skrzętnie z tego korzysta. Socjopata szuka osób pragnących miłości, ponieważ łatwo będzie mógł nimi dominować.

Socjopata – jak z nim postępować?

Mając w najbliższym otoczeniu socjopatę lepiej nie dyskutować z nim i nie prowokować do utarczek słownych. Sprowokowany może być jeszcze bardziej niebezpieczny, dlatego najlepiej robić swoje i zejść mu z drogi. Częstym zjawiskiem występującym o socjopaty jest nagła zmiana nastroju i natychmiastowe wybuchy gniewu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)