Socjopata. Czym się różni od psychopaty? Rozpoznaj niepokojące zaburzenia
Socjopata może znajdować się w kręgu naszych najbliższych, kiedy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bardzo często nie rzuca się w oczy swoim zachowaniem, ale po bliższym poznaniu okazuje się, że skrywa wiele mrocznych sekretów, które mogą przerazić. Każdy socjopata tylko pozornie prowadzi normalne życie – wszystko jest iluzją stworzoną na potrzeby życia w społeczeństwie.
Socjopata wbrew pozorom nie jest tak poukładany, jak można pozornie przypuszczać. Postrzeganie świata z jego perspektywy niestety znacznie różni się od innych, a przy tym odczuwa ciągłą pustkę. Najczęściej mianem socjopaty określa się osobę, która jest nieprzystosowana społecznie i wykazuje się dużą impulsywnością czy brakiem odczuwania uczuć wyższych.
Socjopata – czym się różni od psychopaty?
Często się zdarza, że terminu socjopata używa się wymiennie z psychopatą, co nie jest do końca prawidłowe. Wszystkie skłonności psychopatyczne wynikają z pewnej dysharmonii chemicznej występującej w jego mózgu. Ze względu na odmienne poczucie wartości i moralność psychopata cechuje się olbrzymią brutalnością, agresją i często dokonują zaplanowanych przestępstw. Z kolei u socjopaty przyczyny najczęściej objawiają się z powodu szkodliwych zachowań jego rodziców w dzieciństwie. Zdecydowanie bardziej wykazuje zachowanie antyspołeczne od psychopaty.
Socjopata – kim właściwie jest?
Socjopata ma poważne zaburzenia osobowości, które wpływają na jego gwałtowne zachowania nieadekwatne do obowiązujących norm. Doskonale manipuluje innymi i nie odczuwa przy tym żadnych wyrzutów sumienia. Tak naprawdę socjopata nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie, ponieważ nikt nie pokazał mu odpowiednich wzorców, dlatego też przejął negatywne nawyki, które rządzą jego życiem.
Socjopata – jakie wykazuje cechy?
Mówiąc o socjopacie chodzi przede wszystkim o impulsywność oraz nieprzestrzeganie pozytywnych norm społecznych typowych dla danego otoczenia. Nie odczuwa empatii czy troski o drugą osobę. Najczęściej wykorzystuje ludzi do własnych celów i nie czuje z tego powodu żadnego wstydu. Socjopata nie nawiązuje trwałych relacji, ale jeśli jest w związku należy być przygotowanym na jego nagle wybuchy złości oraz manipulacje. Potrafi na początku zdobyć zaufanie drugiej strony, po czym skrzętnie z tego korzysta. Socjopata szuka osób pragnących miłości, ponieważ łatwo będzie mógł nimi dominować.
Socjopata – jak z nim postępować?
Mając w najbliższym otoczeniu socjopatę lepiej nie dyskutować z nim i nie prowokować do utarczek słownych. Sprowokowany może być jeszcze bardziej niebezpieczny, dlatego najlepiej robić swoje i zejść mu z drogi. Częstym zjawiskiem występującym o socjopaty jest nagła zmiana nastroju i natychmiastowe wybuchy gniewu.