FitnessSoczewki kontaktowe a praca przy komputerze

Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze

Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.01.2019 14:31, aktual.: 07.01.2019 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współcześni ludzie nie potrafią przeżyć ani jednego dnia bez korzystania z urządzeń elektronicznych. Należy jednak pamiętać, że te wyposażone w ekrany, jak tablety, smartfony, TV, komputery mają niebagatelny wpływ na nasz narząd wzroku.

Częste korzystanie z urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany stanowi obciążenie dla oczu pacjenta, wywołuje schorzenia z nimi związane oraz upośledza widzenie1. Jest to spowodowane faktem, iż podczas wpatrywania się w ekrany urządzeń elektronicznych, częstotliwość mrugania zmniejsza się znacząco. Wpływa to na destabilizację filmu łzowego, głównymi objawami czego są:

- wysuszenie oczu,
- podrażnienie oczu,
- zaczerwienienie oczu,
- zmęczenie oczu,
- nieostre widzenie.

Korzystanie z ekranów a soczewki kontaktowe

Korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych może dodatkowo skomplikować noszenie soczewek kontaktowych. W takim przypadku, źle dobrane soczewki mogą dodatkowo wpływać na zaburzenia filmu łzowego. Sprawia to, iż długotrwałe wpatrywanie się w ekrany, mając na oczach soczewki, może być jeszcze bardziej dotkliwe i powodować niepotrzebny dyskomfort. Do tego dochodzi „tarcie” soczewek o powieki, a te przecież stale się po nich poruszają, i to około 11000 razy dziennie. Założenie soczewek kontaktowych na podsychającą powierzchnię oka zaburza ich prawidłowe działanie, a to przekłada się na zmęczenie oczu, zwłaszcza pod koniec dnia.

Jak zredukować objawy suchego oka?

Praca przed komputerem lub częste korzystanie z tabletu czy smartfona wcale jednak nie wyklucza użytkowania soczewek kontaktowych. Istnieją sposoby na to, aby zniwelować objawy suchości oczu i zachować całodzienny komfort:

- częste mruganie - jeśli będziemy pamiętać o tym, aby często mrugać, zachowamy odpowiednie nawilżenie soczewek kontaktowych;
- obienie przerw - dobrze jest, jeśli co jakiś czas (najlepiej co 20 minut) zrobimy sobie przerwę od intensywnego wpatrywania się w ekran. Powinniśmy wtedy kierować wzrok na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach – zwłaszcza te dalej położone;
- picie dużej ilości wody - picie dużej ilości wody zapewni organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia;
- stosowanie kropli do oczu - stosowanie specjalnych kropli do oczu łagodzi uczucie podrażnienia, zmęczenia oraz pieczenia oczu. Krople nawilżają oczy i mogą zapewnić im ochronę w tak trudnych dla narządu wzroku okolicznościach, jak: wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych, przebywanie w trudnych warunkach atmosferycznych (wiatr, pył), przebywanie w suchych pomieszczeniach (klimatyzowanych lub ogrzewanych). Kropli używa się według zaleceń specjalisty, lecz najczęściej można je stosować tak często, jak jest to potrzebne;
- wybór odpowiednich soczewek - wybór soczewek kontaktowych, których właściwości są przygotowane do długotrwałego wpatrywania się w ekrany, pomoże w takim wypadku zachować komfort. Na rynku kontaktologicznym dostępne są soczewki dostosowane do pracy przed monitorem komputera. Ich materiał, system nawilżający oraz konstrukcja zostały tak dobrane aby maksymalnie wspierać wzrok w tego rodzaju wysiłku.

Soczewki do pracy przed komputerem

ACUVUE Oasys - dwutygodniowe silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe korygujące krótkowzroczność oraz nadwzroczność (dalekowzroczność), o ultra gładkiej powierzchni, ułatwiającej przesuwanie się powiek po powierzchni soczewki. Są niemalże niewyczuwalne na oczach2, niezwykle komfortowe. Dzięki redukcji tarcia powiek o soczewkę, niemalże nie dochodzi do zmęczenia oczu w ciągu dnia. Dodatkowo soczewki ACUVUE® Oasys posiadają wbudowany składnik nawilżający, który pomaga tworzyć gładką i nawilżoną powierzchnię. Soczewki charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu, która również wpływa na większy komfort użytkowania oraz ułatwia długotrwałe korzystanie z komputera lub smartfona. Wymieniane są co dwa tygodnie, a według badań przeprowadzonych przez firmę Johnson&Johnson, 8 na 10 użytkowników soczewek kontaktowych twierdzi, że lepiej czuje się, stosując soczewki dwutygodniowe niż miesięczne3. Soczewki wielokrotnego użytku wymagają stosowania płynu pielęgnacyjnego. Najlepiej wybrać w tym celu produkt kompatybilny do wybranych soczewek kontaktowych, w tym wypadku sprawdzi się płyn do soczewek COMPLETE RevitaLens®.

ACUVUE Oasys for Astigmatism - dwutygodniowe silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm. Podobnie jak sferyczne soczewki ACUVUE® OASYS, dzięki technologii HYDRACLEAR™ Plus zapewniają stabilny poziom filmu łzowego, który jest niezbędny do utrzymania odpowiedniego nawilżenia oczu przez cały dzień, nawet podczas długotrwałej pracy przy komputerze. Soczewki zapewniają stabilne widzenie niezależnie od ruchów głowy.
ACUVUE Oasys 1-Day - soczewki kontaktowe jednodniowe korygujące krótko- i nadwzroczność (dalekowzroczność). Za sprawą Technologii Zintegrowanej Łzy pomagają ograniczać objawy zmęczenia i suchości oczu, i to nawet w wymagających warunkach otoczenia oraz podczas pracy z ekranami. Podobnie jak dwutygodniowe soczewki ACUVUE® OASYS, jednodniowe ACUVUE® OASYS 1-Day także charakteryzują się ultra gładką powierzchnią i związanym z tym łatwiejszym mruganiem.

Artykuł ma charakter sponsorowany przez Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.

1.M. Próchnicka, Jak ograniczyć szkodliwe działanie komputera na oczy. 2. Sulley A. What’s the best contact lens for my patient? An interview with Professor Noel Brennan. Optician 2011, 241; 6292; 30-34. 3. Dane frmy JJVC 2012; badanie z udziałem użytkowników soczewek ACUVUE® OASYS (n=1207) oraz ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM (n=316), wiek uczestników badania 18-64 lata; miejsca badań: Wielka Brytania, Rosja, Niemcy, Włochy i Polska. Termin badania: 13.02.2012-9.03.2012. ACUVUE®, ACUVUE® OASYS, ACUVUE® OASYSfor Astigmatism, ACUVUE® OASYS 1-Day, COMPLETE RevitaLens® są znakami towarowymi firmy Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.,ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, Polska; Spółka zarejestrowana w Sadzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego, KRS0000032278, NIP 113-00-20-467, o kapitale zakładowym 39 751 500,00 złotych. © Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.,ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, 2018 Niniejsza strona ma charakter informacyjno-reklamowy. Jest prowadzona i redagowana przez firmę Salony Optyczne Online sp.z o.o. ul.Jaworowa 9, 55-003 Nadolice Wielkie woj. Dolnośląskie. Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy w KRS - Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem 0000332361, która jest autorem materiałów i opracowań na stronie i ponosi pełną odpowiedzialność za jej zawartość. Przeznaczona jest dla mieszkańców Polski. Informacje przedstawione na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy i nie stanowią podstawy do diagnozowania konkretnych stanów chorobowych u indywidualnych osób, a przekazywanie przez Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o. ogólnych informacji odnośnie stanu zdrowia i wad wzroku nie zastępuje porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem należy udać się do właściwego lekarza specjalisty celem wykonania stosownych badań. Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne próby diagnozowania lub leczenia wad wzroku. OPTYK/2018/12/9164b

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także