Sok z trzciny cukrowej – co warto o nim wiedzieć?
Nie tylko pyszny, ale i wyjątkowo zdrowy.
Roślina ta prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest głównie w strefie tropikalnej, ale największe jej zbiory napływają z krajów Ameryki Południowej. Wytwarzana z niej melasa już na początku XX wieku zdobyła popularność, dzięki naturalnym składnikom i słodzikom bez chemii. Z trzciny cukrowej otrzymuje się też sok, przeciskając niczym przez magiel łodygi. Napój ten wykazuje wyjątkowe właściwości prozdrowotne.
Jego smak można porównać do słodkiego mleczka skondensowanego lub rozpuszczonych krówek, a z tego powodu może być dla niektórych zbyt mdły. Jednak po wrzuceniu kostek lodu i wlaniu soku wyciśniętego z limonki, cytryny lub grejpfruta , uzyskamy pyszny i orzeźwiający napój. W Indiach serwuje się go z czarną sól i miętą. Oto co warto o nim wiedzieć.
Zobacz także: 5 ćwiczeń na szczupłe ciało
Naturalny energetyk
Zestaw cukrów prostych oraz sacharozy, które znajdziemy w trzcinie cukrowej, jest łatwo przyswajany przez nasz organizm. To doskonały zastrzyk energii, dlaczego sokiem tym warto zastąpić poranne espresso. Ponadto zawarte w nim węglowodany będą stanowić zapas wykorzystywany do uzupełniania niedoborów energetycznych organizmu. Doskonale nawadnia i chłodzi, dlatego - podobnie jak woda kokosowa – polecany jest do spożywania po wysiłku fizycznym. Warto dodać, że w szklance tego napoju znajduje się 80 kcal, których dostarczają w pełni naturalne cukry. To o wiele zdrowszy wybór niż słodkie, kolorowe produkty ze sklepu.
Domowy kosmetyk
Sok z trzciny cukrowej może być też kosmetykiem. Kwas glikolowy znajdujący się w jego składzie to naturalne remedium na problemy skórne. Pomaga wyeliminować trądzik, zmniejsza zaczerwienienia i skutecznie wygładza skórę. Można użyć go jako maski, łącząc z naturalną glinką. Zanim jednak nałożymy taki domowy preparat na całą twarz, warto zrobić próbę na wewnętrznej części przedramienia, aby wykluczyć ewentualną reakcję alergiczną. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, maseczkę należy trzymać na twarzy przez 20 minut, a następnie zmyć letnią wodą. Po zabiegu cera będzie gładsza i bardziej promienna.
Zdrowa jama ustna i kości
Jego używanie poleca się przede wszystkim od wewnątrz. Regularnie spożywany wzmacniają szkliwo nazębne, zapobiegają próchnicy i likwidują brzydki zapach z ust. Wszystko za sprawą minerałów w składzie soku, które są niezbędne do prawidłowej budowy oraz rozwoju zębów i kości. Należy tu wymienić m.in. spore dawki fosforu i wapnia.
Zdrowie dla kobiet
Z kolei kwas foliowy i witamina B9 w składzie to niezbędne składniki polecane przyszłym mamom. Chronią płód przed wadami rozwojowymi płodu, np. przed rozszczepem kręgosłupa. Co więcej, badania potwierdzają, że regularne picie soku z trzciny cukrowej zmniejsza problemy z owulacją u kobiet - oznacza to, że sok z trzciny jest jednym ze sposobów wspomagających zajście w ciążę.
Korzystny dla żołądka i wątroby
Napój ten pomoże także na problemy z układem pokarmowym. Wszystko za sprawą potasu, który przywraca równowagę pH w żołądku i wpływa na wydzielanie soków trawiennych. Tym samym wspomaga naturalny proces regeneracji i zapobiega żołądkowym dolegliwościom. W kwestii wpływu soku z trzciny cukrowej na wątrobę, niektórzy naukowcy polecają spożywanie go w ramach uzupełnienia leczenia żółtaczki. Pomaga utrzymać równowagę elektrolitową, zapewnia właściwy poziom glukozy w organizmie, dzięki czemu pomaga szybciej wrócić do zdrowia.