Specjalista na wyciągniecie ręki. Smartwatch, który pomaga zadbać o zdrowie
Czas pandemii nie sprzyja aktywności fizycznej. Miesiące spędzone na pracy w domu odbijają się na kondycji każdego z nas. Specjaliści alarmują, że coraz rzadziej monitorujemy też stan swojego zdrowia. Na szczęście w wypracowaniu dobrych nawyków pomagają nowoczesne urządzenia.
Według badania Ipsos przeprowadzonego w lipcu tego roku dla marki Huawei, aż 32 proc. Polaków przyznało, że przytyło w trakcie pandemii – średnio o 6,4 kg. Uśrednienie wagi oraz wzrostu respondentów pozwoliło badaczom wyliczyć – na podstawie wskaźnika BMI (Body Mass Index) – że w momencie przeprowadzania ankiety, prawie połowa Polaków (46 proc.) miała nadwagę.
45 proc. respondentów przyznało, że w czasie pandemii spędzali więcej czasu przed telewizorem lub komputerem. W tym gronie dominowali ludzie młodzi (w wieku 18-24 lata) oraz kobiety. Co czwarty stwierdził, że jadł więcej niż przed pandemią lub że jadł mniej zdrowo. 22 proc. ankietowanych ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało z aktywności fizycznej.
Wpływ na ten wzrost miało przejście na pracę zdalną oraz ograniczenie możliwości korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych. Nie bez znaczenia był też fakt, że z powodu lęku przed zakażeniem wiele osób niechętnie opuszczało dom bez ważnej potrzeby.
Polacy unikają profilaktyki
Zgodnie ze statystykami WHO, niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest czwartą wiodącą przyczyną śmiertelności na świecie – odpowiada za około 5 mln zgonów rocznie. Brak ruchu jest też bezpośrednią przyczyną 27 proc. przypadków cukrzycy oraz 30 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca.
Co gorsze, Polacy niechętnie monitorują stan swojego zdrowia. Pomimo wielu kampanii promujących profilaktykę, badania robimy rzadko i często zbyt późno. Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków nie wykonujemy podstawowych badań profilaktycznych takich jak pomiar ciśnienia, sprawdzanie poziomu cholesterolu czy cukru. Aż 80 proc. respondentów nie potrafi wskazać, jaki ma poziom cholesterolu, a 70 proc. poziom glukozy we krwi. Z testu wynika także, że prawie 40 proc. nie wie, jakie ma ciśnienie tętnicze krwi.
Wszystko pod kontrolą
60 proc. respondentów badania Ipsos dla Huawei podkreśla, że musi popracować nad swoją kondycją i zdrowiem. W wypracowaniu dobrych nawyków i poznaniu naszej kondycji na szczęście może nas wspomóc technologia. A dokładnie nowy Huawei Watch GT 3. To urządzenia stworzone do aktywności fizycznej i sprawdzania stanu zdrowia.
Co ciekawe, aż 40 proc. ankietowanych deklaruje właśnie chęć zakupu urządzenia elektronicznego, które pomoże im wrócić do formy sprzed pandemii.
SPRAWDZAM! Test Huawei Watch GT 3
Watch GT 3 jest wyposażony w ulepszoną funkcję monitorującą zdrowie Huawei TruSeen 5.0+ i posiada 8 sensorów oraz algorytm AI zapewniające dokładniejszy pomiar tętna, pulsu, temperatury skóry czy natlenienia krwi (SpO2). Zegarek umożliwia również całodobowy pomiar stresu, a inteligentne ćwiczenia oddechowe pomogą nam go skutecznie rozładować.
Urządzenie posiada funkcję Healthy Living Shamrock, czyli spersonalizowanego asystenta zdrowia. Mówiąc wprost, zegarek przypomni nam, że musimy napić się wody, przyjąć leki lub poćwiczyć. Smartwatch wyznacza nam codzienne cele i wysyła przypomnienia, które pomagają wyrobić i utrzymać zdrowe praktyki.
Huawei Watch GT 3 analizuje także fazy snu, aby zadbać o nasz regularny i zdrowy odpoczynek. Nie zabrakło również możliwości śledzenia cyklu menstruacyjnego, a także wielu innych przydatnych funkcji, które pomagają się zrelaksować i uspokoić umysł.
Twój trener personalny
Najnowszy smartwatch Huawei – podobnie jak pozostałe modele marki – znakomicie sprawdzi się podczas uprawiania sportu. Wersja GT 3 obsługuje ponad 100 sportowych trybów, 18 profesjonalnych dyscyplin i ponad 85 rodzajów aktywności na świeżym powietrzu oraz w hali. Dzięki funkcji odtwarzania muzyki można pokonywać kolejne kilometry przy ulubionych utworach.
Urządzenie rejestruje kluczowe dane, tj. czas trwania treningu, spalone kalorie, tętno, postęp ćwiczeń czy regenerację. Parametry można monitorować w czasie rzeczywistym na zegarku lub w aplikacji Huawei Zdrowie.
Co ciekawe, smartwatch wskazuje nie tylko godzinę wschodu i zachodu słońca, ale również informacje o fazach księżyca i zmianach pływów w czasie rzeczywistym. Wbudowany barometr wysokościowy monitoruje aktualne ciśnienie powietrza i ostrzega o jego nagłych zmianach, co może zwiastować nadejście ekstremalnych warunków pogodowych.
Idealny na każdą okazję
Huawei Watch GT 3 dostępny jest w dwóch wersjach – z kopertą o średnicy 46 oraz 42 mm. Design zegarka możemy dopasować do naszego stylu i ubioru. W wersji z mniejszą kopertą do wyboru mamy skórzany pasek (wariant Active) lub elegancką złotą bransoletę (Elegant). Większy model oferowany jest w odmianach z polimerowym paskiem (Active), skórzanym (Classic) oraz na bransolecie ze stali nierdzewnej (Elite).
Najnowszy smartwatch producenta z Shenzhen – w porównaniu do poprzednich modeli – ma większy wyświetlacz. Wersja 46 mm wyposażona jest w ekran AMOLED o przekątnej 1,43 cala, a wersja 42 mm –1,32 cala.
Ekran pokryty jest zakrzywionym szkłem 3D o wysokiej przezroczystości, które zapewnia jeszcze lepszą widoczność. Dzięki zastosowaniu nanopowłoki ochronnej, wyświetlacz jest odporny na zarysowania i ślady odcisków palców. Tylna część obudowy to wypolerowane szkło, które dopasowuje się do kształtu naszego nadgarstka.
Obrotowa koronka umożliwia wygodniejszą nawigację między funkcjami, a oparty na motywie szachownicy system operacyjny HarmonyOS pozwala na komfortowe i intuicyjne korzystnie z menu. Aplikacje możemy pobierać ze sklepu internetowego AppGallery. Seria Watch GT 3 pozwala również na instalowanie aplikacji innych firm (ich lista dostępna jest po sparowaniu zegarka z aplikacją Huawei Zdrowie).
Urządzenie charakteryzują się długim czasem pracy na jednym ładowaniu. W przypadku wersji 46 mm są to nawet dwa tygodnie, a w wersji 42 mm – do tygodnia. Ładowanie odbywa się bezprzewodowo.
Więcej informacji na stronie https://consumer.huawei.com.